اخبار روز

گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیران خارجه عراق، عمان و قطر

گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیران خارجه عراق، عمان و قطر

به گزارش برگزیده های ایران، در گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان، بدر السید البوسعیدی وزیر امور خارجه عمان ضمن ابراز خرسندی از توافق شکل گرفته بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، مراتب تبریک خود و دولت عمان به وزیر امور خارجه کشورمان را اعلام داشت.

 امیرعبداللهیان نیز از تلاشهای قبلی عمان در زمینه حصول توافق بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی تشکر و قدر دانی کرد.

در این گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عمان همچنین آخرین وضعیت گفتگوها برای لغو تحریم ها را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

در تبادل نظر تلفنی عصر جمعه امیرعبداللهیان و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و  وزیر امور خارجه قطر، وزیر امور خارجه کشورمان انتصاب جدید ایشان به سمت نخست وزیر و وزیر امور خارجه را تبریک گفت.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و  وزیر امور خارجه قطر نیز در این تبادل نظر تلفنی شکل گیری تحول جدید در روابط بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را تبریک گفت.

  طرفین در این ارتباط تلفنی همچنین در خصوص گفتگو برای لغو تحریم ها و ضرورت توجه انسانی به تبادل زندانیان ( ایران- آمریکا) نیز به گفتگو پرداختند؛ در این زمینه وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد دیگر طرفهای این گفتگوها واقع بینانه رفتار کنند.

در ارتباط تلفنی امیرعبداللهیان و فواد حسین وزیر امور خارجه عراق، وزیر امور خارجه کشورمان از تلاش‌های دولت عراق بعنوان آغازگر گفتگوهای امنیتی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان تشکر و قدردانی کرد.

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک به مناسبت توافق حاصل شده بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، از انتشار قریب‌الوقوع بیانیه رسمی دولت عراق در این زمینه خبر داد.

طرفین همچنین در این تماس تلفنی با توجه به سفر اخیر وزیر خارجه آلمان به عراق به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: روابط تاریخی و گسترده دو کشور ایران و آلمان ایجاب می کند که گفتگو و همکاری جایگزین رفتارهای احساسی و در تعارض با منافع مشترک شود. 

طرفین در این ارتباط بر لزوم حاکم شدن رویکرد واقع بینانه در مناسبات برلین- تهران تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در گزارشی توئیتری از دریافت تبریکات وزرای خارجه قطر، عراق و عمان در خصوص بازگشت مناسبات طبیعی با عربستان خبر داد و نوشت:امروز در تماس‌های تلفنی، تبریکات نخست وزیر و وزیر خارجه قطر و وزرای خارجه عراق و عمان را در مورد توافق تهران و ریاض برای بازگشت مناسبات دو کشور به حالت طبیعی و گشایش سفارتخانه‌ها در تهران و ریاض دریافت کردم.  سیاست همسایگی دولت دکتر رییسی در مسیر درست خود به پیش می رود.

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا