سلامت

۱۶ دی‌ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

هر چند پای اومیکرون به کشورمان باز شده اما ابتلا به این سویه و دیگر سویه های کرونا زیاد نیست که البته وجود این شرایط مطلوب را باید مدیون کادر درمان و دلسوزانی بدانیم که برای مهار این ویروس ماه ها است که از تلاش و هر اقدامی کوتاهی نکرده اند.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۴ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۵۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است که ۲۶۹ نفر از آنها بستری شدند.

با وجود اینکه بنابر آمار منتشره از سوی این وزارتخانه مبنی بر اینکه تا کنون ۶۰ میلیون و ۲۱ هزار و ۴۳۰ نفر دُز اول، ۵۲ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۳۹۰ نفر دُز دوم و ۹ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۴۲۴ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲۱ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۲۴۴ دُز رسیده است اما همچنان گلایه ها از کم توجهی عده ای برای تزریق واکسن کرونا وجود دارد و متخصصان و مسوولان باز هم بر این موضوع تاکید کرده اند که به دلیل شناسایی مواردی از اومیکرون در کشور، مردم هر چه سریع تر به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

رییس مرکز بهداشت خوزستان در این رابطه با اشاره به سرعت آهسته واکسیناسیون در این استان گفته است: تاکنون حدود ۸۳ درصد جمعیت افراد بالای ۱۲ سال استان یک دُز واکسن زده اند و این روند به کندی پیش می رود.

دکتر سیدمحمد علوی اظهار داشته است: با توجه به وجود سویه اُمیکرون در کشور و قدرت انتشار آن از مردم استان درخواست می شود هر چه سریع تر نسبت به دریافت واکسن نوبت اول، دوم و سوم اقدام کنند.

در کنار تمامی تلخی ها و سختی هایی که کرونا در مدت ۲ سال گذشته برای مردم داشته است، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین به برخی از فواید این ویروس اشاره کرده و به استناد آمار گفته است: بررسی افزایش ۶ درصدی آمار ازدواج در این استان نشان می‌دهد که ویروس کرونا آداب و رسوم دست و پاگیر در مراسم عروسی را کاهش داده و باعث سهولت آن شده است.

مریم بیدخام افزوده است: آنچه که مسلم است با شیوع ویروس کرونا زرق و برق و بسیاری از تجملات زاید در امر ازدواج کاهش پیدا کرده و سبب شده آمار ازدواج در ۲ سال اخیر نسبت به مدت مشابه افزایش یابد.

۱۶ دی‌ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

در ادامه مروری داریم بر وضعیت کرونا در استان‌ها

هرمزگان

در مجموع ۵۰۸ نفر در این استان مبتلا به کرونا هستند که از این شمار ۴۴۹ نفر در قرنطینه خانگی به سر می برند، در شبانه روز گذشته ۱۳ مبتلای جدید در بیمارستان های هرمزگان بستری شدند و مورد فوتی ثبت نشده اما اکنون حال ۴ نفر وخیم است.

کهگیلویه و بویراحمد

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد با فوت یک بیمار کرونایی طی ۴۸ ساعت گذشته به یک هزار و ۴۳ نفر رسیده است، هم اکنون ۱۲۴ بیمار در بیمارستان ها بستری هستند و طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۰۰ نمونه پی سی آر از آزمایشگاه سلولی مولکولی یاسوج و دهدشت دریافت شد که ۱۰ درصد موارد مثبت بود و بیشترین موارد مثبت در شهرستان‌های بویراحمد و کهگیلویه  ثبت شده است.

کرمانشاه

این استان باتوجه به کاهش موارد بستری و تعداد موارد مبتلا به کرونا اکنون شرایط خوبی دارد و تاکنون ۸۹/۴ درصد افراد بالای ۱۲ سال در استان دُز اول واکسن کرونا، ۷۷ درصد این افراد دُز دوم و ۱۷/۵ درصد نیز دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

ایلام

در استان ایلام هم ۸۴۵ هزار و ۷۶۴ دُز واکسن کرونا از ابتدای واکسیناسیون افراد تا روز گذشته در این استان تزریق شده است و اکنون ۴۷ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند، شهرستان های دهلران، هلیلان، بدره و آبدانان در وضعیت آبی و سایر شهرستان ها نیز در وضعیت زرد هستند و مورد فوتی ناشی از کرونا در شبانه روز گذشته ثبت نشده است.

سیستان و بلوچستان

با اضافه شدن ۲۰ مورد جدید کرونا طی۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس به ۱۳۴ هزار و ۱۵۵ نفر رسیده است و خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته فوت ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان گزارش نشده است و هم‌اینک ۱۰۵ بیمار حاد تنفسی و  ۱۵ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

لرستان

۱۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی شبانه‌روز گذشته در این استان شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به ۱۹۷ هزار و ۳۰۲ نفر رسیده است، در این مدت بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک فوتی با علائم قطعی کرونا گزارش و ۱۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در استان شناسایی شده است و وضعیت شهرهای لرستان خرم‌آباد، بروجرد، کوهدشت، دورود، سلسله، الیگودرز، چگنی، دلفان، ازنا، رومشکان، پل‌دختر در وضعیت آبی است.

فارس

با بستری ۹۸ بیمار جدید  هم اکنون ۴۷۱ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم کرونا در بیمارستان های این استان بستری هستند که از این تعداد، ۷۹ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند، طی ۲۴ ساعت گذشته یک نفر بر  اثر این بیماری جان خود را از دست داده است و تا کنون بیش از ۹۲ درصد از جمعیت گروه هدف شهرستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز دُز اول، بیش از ۸۴ درصد دُز دوم و نزدیک به ۱۷ درصد دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

همدان 

آمار روزانه مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ برای دومین روز متوالی در این استان به صفر رسیده  به نحوی که در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا گزارش و ثبت نشده است، همچنین با شناسایی ۱۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۳۱ هزار و ۱۶۰ و بیماران سرپایی مثبت به ۱۰۰ هزار و ۷۷ نفر رسید و براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور تا امروز ۱۶ دی ماه به ۶ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۴۶ نفر و جان باختگان به ۱۳۱ هزار و ۸۰۲ نفر رسیده است و تاکنون ۶ میلیون ۴۷ هزار و ۵۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند و در زمان حاضر دو هزار و ۲۰۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا