فرهنگ و هنر

۵۰ صفت اخلاقی با شرح «شیخ عباس قمی»؛ اثر جدید انتشارات جمکران

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات برگزیده های ایران، خوش‌اخلاقی، عنصری کلیدی در دین‌داری و عاملی مهم در موفقیت انسان است. از مهم‌ترین ویژگی رسول خدا، اخلاق برتر اوست که در قرآن نیز بدان اشاره شده است. هرکس از این موهبت الهی برخوردار باشد، به راحتی می‌تواند، پله‌های ترقی و پیشرفت مادی و معنوی را طی کند. بزرگان بسیاری در این راه قدم برداشته‌اند و همواره به افراد توصیه‌های فراوانی در توجه و اهمیت دادن به این موضوع کرده‌اند و کتاب‌هایی بسیاری برای آن نوشته‌اند. 

شیخ عباس قمی نویسنده کتاب ارزشمند «مفاتیح الجنان»، یکی از اساتید برتر اخلاق است که پنجاه صفت اخلاقی پرکاربرد را جمع‌آوری کرده و شرح مختصری برای هر یک نوشته و آن را توضیح داده و در ادامه هر کدام، شعری یا حدیثی مرتبط با آن را آورده است تا این پندها بهتر و بیشتر به جان مخاطب بنشیند.

این کتاب در سا‌ل‌های مختلف با نام «کلمات طریقه» به چاپ می‌رسیده است. اکنون منابع و اسناد آن کتاب به کوشش پوریزدی جمع‌آوری و به کتاب ملحق شده و انتشارات کتاب جمکران آن را با نام «پنجاه درس اخلاق» در ۱۲۴ صفحه و به قیمت ۲۱۰۰۰ تومان وارد بازار نشر کرده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:
 کَلِمَهٌ فِی ذَمّ العَجَلَه 
نکوهش شتاب زدگی
ای عزیز! از عجله و شتاب بپرهیز و در افعال و اقوال خود تأمل کن. بدان هر امری که بی‌تأمل از آدمی سر زند، باعث خسران و زیان می‌شود و فاعل آن نادم و پشیمان می‌گردد. هر عجول و سبکی در نظرها، خوار و در دل‌ها بی‌وقع و اعتبار است. شیخ سعدی گفته است:
کارها به صبر و تأمل برآید و مُستعجل به سر درآید.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا