اصفهان

۷ ساعت نفس‌گیر برای مهار آتش‌سوزی کارخانه جمیل‌نخ در شاهین‌شهر

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار برگزیده های ایران در اصفهان با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در کارخانه جمیل نخ در شهرک صنعتی مورچه خورت اظهار داشت: ساعت ۱۷:۳۰ عصر روز گذشته وقوع آتش‌سوزی در کارخانه نخ جمیل در شهرک صنعتی مورچه خورت به نیروهای امدادی گزارش شد.

وی با اشاره به اینکه این واحد الیاف پنبه تولید می‌کند و چون در محوطه محموله‌ای از پنبه‌ها را نگهداری می‌کرده است، آتش از آنجا آغاز شده و به تدریج به یکی از سوله‌ها سرایت می‌کند، گفت: همه عوامل امدادی از شهرک صنعتی مورچه خورت و آتش‌نشانی‌های اصفهان و شاهین‌شهر همراه با تانکر آب و لودر به محل حادثه اعزام شدند.

شیشه‌فروش با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ نفر از عوامل امدادی در صحنه حادثه حضور داشتند و در حال مهار آتش بودند تا آتش به سوله‌های دیگر سرایت نکند، بیان کرد: بعد از ۷ ساعت تلاش بی‌وقفه نیروهای امدادی و عوامل آتش‌نشانی، حریق در ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه نیمه شب به طور کامل مهار شد.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه این حادثه ۲ نفر مصدوم از نیروهای آتش‌نشانی به دلیل استنشاق دود داشت که درمان شدند، افزود: این واحد صنعتی بیمه بود و در حال حاضر ارزیابان بیمه در محل حادثه حضور دارند و امروز هم کار شناسان برای علت‌یابی در محل حادثه حضور پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه تلاش زیادی برای مهار این آتش‌سوزی انجام شد، عنوان کرد: پلیس راه را کنترل کرد و اداره راهداری لودر و بولدوزر برای انتقال و جابجایی پنبه‌های سوخته شده آورد، عوامل آتش‌نشانی و اورژانس و فرماندار شاهین‌شهر نیز در صحنه حضور داشتند.

شیشه‌فروش با بیان اینکه از این دست حوادث در استان بسیار داریم، اضافه کرد: ۱۰ هزار واحد صنعتی در استان اصفهان فعالیت می‌کنند، الزامات ایمنی صنعت را به صنایع ابلاغ کرده‌ایم و همه وظایف دستگاه‌ها را در مدیریت بحران قبل و حین و بعد از حادثه تعیین کرده‌ایم و هر دستگاهی به وظایف خود در زمان حادثه آگاه است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده که باید برنامه کاهش خطر و پاسخ به بحران داشته باشند، افزود: الزامات ایمنی حریق به همه صنایع ابلاغ شده و صنعت و معدن موظف است با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی از واحدهای تولیدی بازدیدهای دوره‌ای داشته باشند و الزامات ایمنی را برای پیشگیری از حریق و حادثه به آن‌ها ابلاغ کنند.

وی با تأکید بر اینکه واحدهای صنعتی موظف هستند مسؤول ایمنی در صنعت داشته باشند، تصریح کرد: همه واحدهای صنعتی مکلف هستند همه کارگران‌ و مجموعه خود را در برابر حوادث بیمه کنند و آموزش‌های دوره‌ای کار و فعالیت‌های ایمنی به همه کارگران داده شود.

شیشه‌فروش با تأکید بر اینکه همه کارگران موظف هستند لوازم ایمنی حفاظت فردی را در حین کار استفاده کنند، گفت: به کارخانجات صنعتی استان اصفهان ابلاغ شده الزامات ایمنی در حمل و نقل مواد، انبار، نگهداری و چیدمان را رعایت کنند، این حادثه از تجمیع و انباشت پنبه‌ها در حیاط کارخانه آغاز شد و به تدریج به یک سوله سرایت کرد و سوله پایین ریخت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه در استان اصفهان مناطق مستعد حریق داریم، ادامه داد: در حوزه صنعت باید واحدهای صنعتی باید کپسول آتش‌نشانی و نصب سنسورهای اعلام خطر را داشته باشند و واحدهای بزرگ دستگاه اطفای حریق داشته باشند و واحدهای آتش‌نشانی و پد بالگرد در شهرک‌های صنعتی پیش‌بینی شود؛ به همه واحدهای صنعتی و شهرک‌ها و اداره صمت اعلام کرده‌ایم دستورالعمل ایمنی کار را باید رعایت کنند.

انتهای پیام/۶۳۱۰۱/آ/ی


سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا