اخبار روز

آدرس غلط سی‌ان‌ان/ تلاش برای تطهیر کاخ سفید

آدرس غلط سی‌ان‌ان/ تلاش برای تطهیر کاخ سفید

– اخبار سیاسی –

گروه سیاسی خبرگزاری برگزیده های ایرانـ شبکه سی‌ان‌ان از ابتدای وقوع جنگ غزه، تحلیلهای گمراه‌کننده و در عین حال هدفمندی را در خصوص این جنگ نابرابر ارائه داده است. یکی از خطوط خبری اصلی و کلان سی‌ان‌ان، ناظر بر تفکیک و تمایز میان بایدن و نتانیاهو و قائل شدن نوعی عقلانیت راهبردی و تاکتیکی برای آمریکاست،
به‌عبارت بهتر، سی‌ان‌ان تلاش دارد بایدن را نماد عقلانیت و تدبیر و درمقابل، نتانیاهو را نماد یک بازیگر افراطی نشان دهد. هر چند جزء دوم این گزاره صحیح است، اما در این معادله نباید کمترین تفاوتی میان دو سیاستمدار ارشد آمریکایی و صهیونیستی قائل شد. بایدن و نتانیاهو هر دو بازیگران اصلی و مستقیم نسل کشی غزه محسوب می شوند و اساسا واشنگتن عهده دار مدیریت میدان و فرامتن این جنگ خانمانسوز به شمار می آید.

سی ان ان در یکی از تازه ترین گزارشهای خود در این خصوص می نویسد:

“واشنگتن هم اکنون بر راه‌های جدید جلوگیری از افزایش تنش‌ها و در عین حال فاصله گرفتن از اقدام اسرائیل متمرکز است و کاخ سفید در روزهای اخیر به صراحت اعلام کرده که با هیچ اقدام تهاجمی اسرائیل علیه ایران همراهی نخواهد کرد.با این وجود این موضوع قطعی است که در صورت انتقام بزرگ ایران، نیروهای نظامی ایالات متحده برای دفاع از اسرائیل فراخوانده خواهند شد. بنابراین، بایدن ممکن است به یک درگیری نظامی در منطقه کشیده شود و با پیامدهای سیاسی بسیار سنگین آن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر مواجه شود.”

صورتبندی ماجرا این چنین است که بایدن در حال حاضر هم بهای سنگینی را در میان رای‌دهندگان مترقی، جوان و عرب آمریکایی به خاطر حمایتش از اسرائیل پرداخته که می‌تواند پیامدهای جدی آن در سبد رای او در ایالت‌های خاکستری ظاهر شود. مضافاً اینکه هرگونه افزایش قیمت نفت ناشی از عدم اطمینان از آینده خاورمیانه نیز می‌تواند قیمت بنزین را بالا ببرد و هزینه سیاسی دردناکی را به رئیس جمهور آمریکا تحمیل کند.

فراتر از آن، آمریکا نسبت به ناتوانی و استیصال مطلق خود در برابر ایران (در صورت ورود مستقیم و علنی به صحنه نبرد) واقف است. در چنین شرایطی آنچه منجر به توقف آمریکا در نقطه کنونی شده، نه عقلانیت راهبردی در کاخ سفید، بلکه ناتوانی و استیصال مقامات پنتاگون، سنتکام و دولت آمریکاست.

لازم به ذکر است که تفکیک میان واشنگتن -تل آویو، طی ماههای اخیر تبدیل به یک خط خبری و تحلیلی در آمریکا شده که اساساً واقعیتی ندارد. تصویب بسته اخیر کنگره آمریکا در حمایت از جنگ طلبی رژیم اشغالگر قدس و وتوی چندین باره قطعنامه های آتش بس دائمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا و کارشکنی های واشنگتن در مذاکرات آتش‌بس در قاهره و دوحه، جملگی بیانگر آن است که به لحاظ ماهوی، راهبردی و حتی تاکتیکی کمترین تفاوتی میان واشنگتن و تل آویو و متعاقبا بایدن و نتانیاهو وجود ندارد.

در این آوردگاه، باید میان کلید واژگان استیصال و عقلانیت تمایز ایجاد کرد و اسیر آدرسها و سیگنالهای اغواگرایانه سی ان ان و دیگر رسانه های غربی نشد.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا