فرهنگ و هنر

اهداف تشکیل قرارگاه اطلاعاتی و سری «حُنین» در دفاع مقدس چه بود؟

اهداف تشکیل قرارگاه اطلاعاتی و سری «حُنین» در دفاع مقدس چه بود؟

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران، سردار سرتیپ پاسدار «احمد غلامپور» فرمانده وقت قرارگاه کربلا در دفاع مقدس، در حاشیه نشست فرماندهان دفاع مقدس در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس در خصوص دلایل شکل‌گیری قرارگاه اطلاعاتی، عملیاتی و سری «حُنین» اظهار داشت: قبل از تشکیل قرارگاه‌های زیر مجموعه قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا (ص)، دستور تشکیل قرارگاه «حُنین» به فرماندهی برادر «عبدالحسین شاه‌حسینی (خادم‌الحسینی)» صادر شد بود.

شهید حسن باقری: تاریخ اسلام در دفاع مقدس تجدید می شود+صوت

وی افزود: این قرارگاه در اصل به‌عنوان قرارگاه فریب تشکیل شد که خود به نوعی از ابتکارات برادر محسن (رضایی) به حساب می‌آمد. این موضوع از منظر ما که می‌دانستیم کجا می‌خواهیم عملیات کنیم پنهان نبود، اما نه نیرو‌ها از این موضوع با خبر بودند و نه دشمن. بچه‌ها آنقدر جدی آنجا کار می‌کردند که حتی خاطرم هست یکبار شهید (احمد) سوداگر که آن زمان مسئول اطلاعات و عملیات قرارگاه قدس بود از من پرسید که شما بالاخره در کدام منطقه می‌خواهید عملیات کنید. 

سردار غلامپور ادامه داد: قرارگاه حُنین هم به نوعی هم فریب دشمن بود و هم به منظور آماده‌سازی، یک منطقه ثانویه به شمار می‌رفت تا در صورتی که به هر دلیل در عملیات توفیق نداشتیم، از این ناحیه وارد عمل شویم. در واقع دشمن فقط فریب چشمی نمی‌خورد، فریب ذهنی و راهبردی هم متحمل می‌شد. همین موضوع هم باعث شکست نیرو‌های بعث عراق در دفاع و به دست آمدن توفیقات چشمگیر سپاه اسلام از جمله فتح فاو در عملیات والفجر ۸ شد.

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا