اخبار روز

ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیروهای نظامی آمریکا در سوریه و عراق دخالت نداشته است

ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیروهای نظامی آمریکا در سوریه و عراق دخالت نداشته است

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری برگزیده های ایران، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در پاسخ به نامه مورخ ۳۰ اکتبر ۲۰۲۳ نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل خطاب به رئیس شورای امنیت (S/2023/813) که در آن ادعاهای اثبات‌نشده و بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح نموده، نوشت: تمامی ادعاهای مورد اشاره در نامه فوق بی‌اساس بوده و قاطعانه رد می‌شود. جمهوری اسلامی ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیروهای نظامی آمریکا در سوریه و عراق دخالت نداشته است.

در نامه نمایندگی ایران تصریح شده است: تلاش ایالات متحده برای استناد و تکیه بر حق دفاع از خود طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات نظامی غیرقانونی خود با هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی در سوریه فاقد مبنای قانونی و اعتبار بوده و تفسیر خودسرانه و نادرستی از ماده ۵۱ منشور است.

ایران همچنین نوشت: هدف واضح از چنین ادعاهای بی‌اساس، توجیه نقض مستمر قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد توسط ایالات متحده در داخل خاک سوریه است. براساس قوانین بین‌المللی، یک کشور اشغالگر حق ندارد به حق دفاع از خود به‌عنوان توجیهی معتبر برای اقدامات غیرقانونی در قلمرو تحت اشغال خود متوسل شود.

نمایندگی ایران در نامه خود به شورای امنیت نوشت: نماینده دائم جمهوری عربی سوریه در سازمان ملل متحد بارها مخالفت شدید خود را با ادامه حضور غیرقانونی نیروهای نظامی آمریکا در خاک سوریه اعلام کرده و آن را نقض آشکار قوانین بین‌المللی و بی‌اعتنایی آشکار به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی سوریه دانسته است. جمهوری عربی سوریه بارها از ایالات متحده خواسته تا به اشغال و حضور غیرقانونی خود در سوریه پایان دهد.

در این نامه همچنین آمده است: ایالات متحده باید اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند، به اشغال غیرقانونی خود پایان دهد و به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت که تمامی کشورهای عضو را ملزم به حمایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌داند، پایبند باشد. این به نفع صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

نمایندگی ایران تاکید کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه کاملا قانونی و در پاسخ به درخواست رسمی دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم است. ایران بار دیگر بر تعهد خود مبنی بر احترام به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی سوریه تاکید می‌کند.

نامه ایران به شورای امنیت: استفاده یا حتی تهدید محض از سلاح‌های هسته‌ای نقض آشکار حقوق بین‌الملل است
سفیر ایران: مخالفت فلسطینیان با جنایات اسرائیل تحت هرمنطقی مشروع است

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا