بین الملل

جنگ غزه موضوع اصلی مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات آمریکا

جنگ غزه موضوع اصلی مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات آمریکا

جنگ رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در غزه و دیگر مسائل سیاست خارجی بر سومین مناظره آتشین نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ در آمریکا که شامگاه چهارشنبه در میامی برگزار شد، سایه افکند. این نامزدها متعهد شدند که از واکنش نظامی اسرائیل پس از حملات هفت اکتبر حماس موسوم به عملیات «طوفان الاقصی» حمایت کنند اما بر سر اوکراین، چین و مساله مهاجرت با یکدیگر درگیر شدند.

مناظره شب گذشته که در غیاب «دونالد ترامپ» نامزد فراری حزب جمهوری‌خواه برای کاندیداتوری سال ۲۰۲۴ که میزبان گردهمایی خصوصی خود در سایر نقاط منطقه بود، برگزار شد و نسبت به مناظره‌های قبلی خود در ویسکانسین و کالیفرنیا تلخ‌تر بود. دعواهای لفظی پر سروصدا که گاهی اوقات به توهین تبدیل می‌شد و «نیکی هیلی» در مقطعی یکی از رقبای خود را «فضول» خطاب می‌کرد.

به نوشته روزنامه گاردین، نامزدها همچنین بر سر مساله مهاجرت و موضع سرسخت حزب جمهوری‌خواه درخصوص سقط جنین دست و پنجه نرم کردند اما بحث درباره حملات اسرائیل علیه غزه برجسته‌ترین موضوع مورد بحث بود.

به نتانیاهو گفتم تمامش کن!

نامزدهای جمهوری‌خواه ریاست جمهوری در مناظره شامگاه چهارشنبه به‌طور قوی از اسرائیل برای حملات سهمگین آن علیه غزه حمایت کردند و «ویوِک راماسوامی» تنها نسبت به کشیدن شدن پای آمریکا به جنگی دیگر در منطقه هشدار داد.

حمایت قاطع «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از اسرائیل، فضای زیادی را برای رقبای جمهوری‌خواه به منظور انتقاد باقی نگذاشت، بنابراین آنها عمدتاً از او انتقاد کردند که «به اندازه کافی برای متوقف کردن ایران به عنوان حامی اصلی حماس از آنچه آن را دامن زدن به ویرانی در خاورمیانه عنوان کردند، اقدام نکرده است».

«ران دی‌سانتیس» فرماندار ایالت فلوریدا در بخشی از صحبت‌های خود در این زمینه ‌با انتقاد از رئیس‌جمهور کشورش گفت که بایدن برای محافظت از سربازان آمریکایی در خاورمیانه در برابر ایران به اندازه کافی تلاش نمی‌کند.

جنگ غزه موضوع اصلی مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات آمریکا

نیکی هیلی نیز برای دفاع از اسرائیل در اظهارات خود تلاش کرد پای ایران را به میان بکشد و گفت که از نتانیاهو می‌خواهد کار حماس را تمام کند و به عقیده او، حماس بدون حمایت‌های ایران وحود نخواهد داشت.

او گفت: آخرین کاری که باید انجام دهیم این است که به اسرائیل بگوییم چه کاری انجام دهد. هیلی با تاکید بر اینکه بایدن در قبال ایران «با احتیاط» عمل می‌کند، ادعای حمله ایران به نیروهای آمریکایی در منطقه را تکرار و تاکید کرد که این حملات تنها در صورتی متوقف خواهد کرد که آمریکا برای جلوگیری از آن از زور استفاده کند.

«تیم اسکات» هم موضعی مشابه در حمایت از اسرائیل در جنگ علیه غزه اتخاذ کرد و در اظهاراتی خصمانه و غیر انسانی گفت که آن‌ها حق دارند حماس را از نقشه حذف کنند.

او در اظهاراتی جنگ‌طلبانه و خصمانه علیه ایران به حمله هوایی اخیر آمریکا به تاسیساتی که ادعا می‌شود توسط سپاه پاسداران ایران و گروه‌های وابسته به آن در شرق سوریه کنترل می‌شود، گفت: ما باید به ایران حمله کنیم، نه فقط به انبارها در سوریه.

اسکات مدعی شد: ما باید سر مار، یعنی ایران را ببریم نه نیروهای نیابتی‌اش را.

همچنین «کریس کریستی» فرماندار سابق نیوجرسی خاطر نشان کرد که به نتانیاهو می‌گفته که ایالات متحده هر آنچه را که اسرائیل برای محافظت از خود نیاز دارد به او می‌دهد، اما تاکید کرد که جامعه اطلاعاتی اسرائیل قبل از حمله هفت اکتبر توسط حماس مردم اسرائیل را شکست داد.

بنابر گزارش پایگاه خبری آکسیوس، در این میان، راماسوامی در حمایت از اسرائیل نسبتا محتاط بود. اگرچه او بر نیاز اسرائیل برای محافظت از خود تاکید کرد اما به نظر می‌رسید که نسبت به دخالت بیشتر آمریکا محتاط باشد.

او به‌علاوه هنگامی که از وی در مورد حملات علیه دانشجویان یهودی در محوطه دانشگاه پرسیده شد، رویکرد متفاوتی نسبت به دیگران داشت.

او نیاز رژیم صهیونیستی به امنیت مرزی را با نیاز ایالات متحده به حفاظت از مرزهای جنوبی خود مقایسه کرد و در حالی که سایر نامزدها دانشگاه‌هایی را که اجازه اعتراضات طرفداری از حماس را می‌دهند، محکوم کردند، راماسوامی آن را سانسور خواند که اوضاع را بدتر می‌کند.

دی‌سانتیس در صحبت‌های خود در این مناظره و در اظهاراتی خصمانه، اعضای حماس را «قصابانی» توصیف کرد که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی می‌بایست کار آن‌ها را یک بار برای همیشه یک‌سره کند. او با ادعای اینکه «آن‌ها تروریست هستند و مردم بی‌گناه را قتل عام می‌کنند»، مدعی شد نیروهای حماس اگر می‌توانستند «همه یهودیان را از جهان محو می‌کردند».

جنگ غزه موضوع اصلی مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات آمریکا
هیلی و کریستی

نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل نیز گفت: اولین چیزی که وقتی این اتفاق (حمله حماس) افتاد به او (نتانیاهو) گفتم «تمامشان کن». او ادامه داد: آن‌ها باید حماس را از بین ببرند، (ما باید( از اسرائیل با هر آنچه که نیاز دارند حمایت کنیم و به‌علاوه مطمئن شویم که شهروندانمان را به خانه بازمی‌گردانیم.

دی‌سانتیس همچنین اعتبار پروازهای چارتری برای بازگرداندن آمریکایی‌های سرگردان در سرزمین‌های اشغالی را به نام خود کرد و با ادعای اینکه «اگر ما اقدام نمی‌کردیم، گروگان‌های بیشتری وجود داشت» از آن هم فراتر رفت. پروازهای DeSantis (دی‌سانتیس) که برخی از آن به عنوان یک سیاست خارجی بالفعل انتقاد می‌کنند، پس از به اسارت گرفتن حدود ۲۴۰ نفر توسط حماس در هفت اکتبر انجام شد.

دیک چنی با کفش‌های پاشنه سه اینچی!

هیلی و «ویوِک راماسوامیِ» کارآفرین که به دلیل اظهارات نژادپرستانه جنجالی مورد انتقاد قرار گرفته نیز به یکدیگر حمله کردند. راماسوامی گفت که سیاست‌های هیلی به جنگ دامن زد و در اشاره به معاون اسبق رئیس‌جمهور آمریکا، او را «دیک چنی با کفش‌های پاشنه سه اینچی» نامید.

هیلی سپس در پاسخ به‌طور مستقیم به او هجوم برد و گفت: من کفش‌های پاشنه پنج اینچی می‌پوشم و آن‌ها را نمی‌پوشم مگر اینکه بتوانید با آن بدوید. من کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشم نه برای مد، بلکه آن‌ها نوعی مهمات هستند.

تبادل اظهارات تند دیگر بین این ۲ در بحث در مورد رسانه اجتماعی چینی تیک‌تاک رخ داد. راماسوامی گفت: در آخرین مناظره، او من را به خاطر پیوستن واقعی به TikTok در حالی که دختر خودش مدت زیادی از این برنامه استفاده می‌کرد، مورد تمسخر قرار داد. بنابراین، شما ممکن است بخواهید ابتدا از خانواده خود مراقبت کنید.

هیلی پاسخ داد: اسم دخترم را به زبان نیار! تو فقط تفاله هستی.

نیکی هیلی در دو مناظره قبلی عملکرد خوبی داشت و اخیراً از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. وی در زمانی که به گفته او، ایالات متحده نیاز به همکاری با شرکای جهانی داشت، دی‌سانتیس را به عنوان یک انزواطلب معرفی کرده بود و خصومت میان آن‌ها شامگاه چهارشنبه با نزاع بر سر چین ادامه یافت و هر یک دیگری را متهم به اجرای سیاست‌های مطلوب برای یکی از دشمنان آمریکا کردند.

جنگ غزه موضوع اصلی مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات آمریکا

حمله به ترامپ

اما این دو نفر از لحاظ استراتژیک علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق که در مناظره حضور نداشت و با اختلاف قابل توجهی در رقابت برای نامزدی از او عقب افتاده‌اند، متحد شدند. دی‌سانتیس گفت که ترامپ، حضور در این صحنه را مدیون شماست.

دی‌سانتیس با اشاره به موفقیت‌های انتخاباتی روز سه‌شنبه دموکرات‌ها در ایالات کنتاکی و ویرجینیا افزود: او (ترامپ) گفت که جمهوری‌خواهان از پیروزی خسته خواهند شد. خب، ما آن را شب گذشته دیدیم؛ من از شکست جمهوری‌خواهان خسته شده‌ام.

هیلی گفت: من فکر می‌کنم که او رئیس جمهوری مناسب در زمان مناسب بود اما من فکر نمی‌کنم که او رئیس جمهور مناسبی برای حال حاضر باشد. من فکر می‌کنم که او یک تریلیون دلار بدهی برای ما به ارمغان آورده است و بچه‌های ما هرگز ما را به خاطر آن نمی‌بخشند. از نظر من، این واقعیت که او قبلاً در مورد اوکراین و مسائل خارجی درست می‌گفت اما حالا او ضعیف شده و سعی می‌کند دوباره دوستانه رفتار کند.

از «تیم اسکات» سناتور کارولینای جنوبی نیز که در نظرسنجی‌ها عقب است، پرسیده شد که چگونه به اوکراین در نبرد با روسیه کمک می‌کند اما او به انتقاد از سیاست‌های مرزی دولت بایدن پرداخت. او هشدار داد که «هسته‌های تروریستی» از مکزیک وارد کشور می‌شوند.

او سپس گفت: مردم آمریکا از اینکه رئیس‌جمهوری ندارند که به ما یادآوری کند و به بگوید که مسئولیت کجاست، ناامید هستند. آن دلارها کجاست؟ این دلارها چگونه خرج می‌شود؟ ما به این پاسخ‌ها نیاز داریم تا همچنان شاهد حمایت از اوکراین باشیم.

تیم اسکات گفت که می‌خواهد مرزهای جنوبی ایالات متحده به روی مهاجران بسته شود. راماسوامی گفت که در آنجا و در مرز شمالی با کانادا دیواری خواهد ساخت، در حالی که دی‌سانتیس وعده قبلی خود مبنی بر اعزام نیرو به مرز و تیراندازی به قاچاقچیان مواد مخدر را تکرار کرد.

جنگ غزه موضوع اصلی مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات آمریکا
تیم اسکات

«کریس کریستی» فرماندار سابق نیوجرسی هم از لزوم بازدارندگی چین از حمله به تایوان صحبت کرد، زیرا بحث به سمت دیگر موضوعات سیاست خارجی پیش رفت. او گفت: ما باید مستقیماً به برنامه زیردریایی هسته‌ای خود برویم و باید آن را به شدت توسعه دهیم.

کریستی به‌علاون بحث TikTok را ارزیابی کرد و گفت که این پلتفرم نه تنها جاسوس‌افزار است، بلکه ذهن جوانان آمریکایی را در سراسر این کشور آلوده می‌کند و آن‌ها عمداً این کار را انجام می‌دهند. او تاکید کرد که به‌عنوان رئیس‌جمهور، آن را ممنوع خواهد کرد.

نیکی هیلی درباره سقط جنین که دلیل بسیاری از شکست‌های جمهوری‌خواهان در روز سه‌شنبه بود، موضع ملایم‌تری را نسبت به سایر نامزدها بیان کرد که ممکن است هنوز در بین رای‌دهندگان طنین‌انداز شود. او گفت: به همان اندازه که من طرفدار زندگی هستم، هیچ کس را به خاطر طرفدار بودنش قضاوت نمی‌کنم و نمی‌خواهم آن‌ها من را به خاطر طرفداری از حق حیات قضاوت کنند.

در این میان، ترامپ می‌گوید که در رقابت برای نامزدی آنقدر جلوتر است که بحث را بی معنا می‌کند. بر اساس گزارش Real Clear Politics (RCP) او بیش از ۴۴ درصد آرا را در اختیار دارد. او در پیام‌های تبلیغاتی روز سه‌شنبه خود، آن را «نبرد بازنده‌ها» نامید.

در حالی که نامزدی خود ترامپ گرفتار مشکلات حقوقی است که می‌تواند او را از مسیر خارج کند، رقبای باقی مانده او حتی نزدیکش هم نیستند. اسکات، کریستی و راماسوامی همگی تک رقمی هستند و دی‌سانتیس و هیلی نیز تنها با ۱۳ و ۹ درصد به‌عنوان مناسب‌ترین گزینه‌ها باقی می‌مانند.

۳۱۰۳۱۰

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا