اخبار روز

راه‌اندازی پروژه تولید «هگزا فلوراید تلوریم» در سایت هسته‌ای اصفهان/ ‌درمان ا‌نواع سرطان‌‌ فراهم می‌شود

راه‌اندازی پروژه تولید «هگزا فلوراید تلوریم» در سایت هسته‌ای اصفهان/ ‌درمان ا‌نواع سرطان‌‌ فراهم می‌شود

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران از اصفهان، با حضور محمد اسلامی و برخی از معاونان وی و نیز جمعی از مدیران صنعت هسته‌ای، پروژه واحد نیمه‌صنعتی تولید «هگزا فلوراید تلوریم» در سایت هسته‌ای اصفهان راه‌اندازی و افتتاح شد.

هگزا فلوراید تلوریم (TeF6) به‌عنوان ماده اولیه رادیوایزوتوپ‌های پایدار برای استفاده در مصارف پزشکی، تشخیص و درمان بیماری‌ها کاربرد دارد.

پودر تلوریم به‌طور طبیعی دارای ۸ ایزوتوپ است که هر کدام از آن‌ها قابلیت غنی‌شدن و جداسازی را دارند. با تبدیل پودر تلوریم به گاز هگزافلوراید تلوریم طبیعی، امکان غنی‌سازی گاز TeF6 وجود دارد که در مراحل بعدی با تبدیل شدن به اکسید یا فلز و پرتودهی در راکتور، رادیوداروهایی نظیر ید۱۲۴ تولید می‌شود که دارای کاربرد در تشخیص و درمان برخی بیماری‌ها و سرطان‌هاست.

در دنیا فقط چند کشور محدود دارای تکنولوژی تولید این ماده ارزشمند هستند که به توجه به ممکن نبودن امکان تأمین و یا انتقال دانش فنی و تکنولوژی از سایر کشورها، ایجاد زیرساخت برای تولید این مواد در کشور امری ضروری محسوب می‌شود.

به‌منظور تأمین خوراک مورد نیاز زنجیره‌های جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار اقداماتی نظیر تدوین دانش فنی و تولید هگزافلوراید تلوریم در مقیاس پایلوت، تأمین تجهیزات،‌ تدوین روش و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی برای آنالیز کیفی و کمّی محصول و نیز طراحی، ساخت، تست و راه‌اندازی واحد نیمه‌صنعتی و تولید هگزافلوراید تلوریم در شرکت سوخت راکتورهای هسته‌ای اصفهان برنامه‌ریزی و اجرایی شده است.

گفتنی است با توجه به برنامه سازمان انرژی اتمی ایران و نگاه ویژه رئیس این سازمان به مقوله مهم تولید و توسعه رادیوداروها، تکمیل چرخه تولید رادیوایزوتوپ‌های پایدار با تولید مواد اولیه مورد نیاز و ایجاد زیرساخت‌ زنجیره‌های جداسازی در شرکت‌های زیرمجموعه این سازمان آغاز شده است که در آینده نزدیک شاهد رونمایی از جدیدترین دستاوردهای سازمان در زمینه تولید رادیوداروهای ایرانی خواهیم بود.

/+

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا