اصفهان

سایه آلودگی از سر اصفهان کم نمی شود/شاخص آلایندگی در مرز ۲۰۰

سایه آلودگی از سر اصفهان کم نمی شود/شاخص آلایندگی در مرز ۲۰۰

به گزارش برگزیده از اصفهان، از هفته گذشته تاکنون، از شدت هوای بسیار آلوده پاییزی کاسته نشده است؛ روز سه شنبه هفته گذشته و یک شنبه هفته جاری مدارس این استان تعطیل شدند و احتمال تعطیلی مدارس برای روزهای آینده نیز وجود دارد.

به گفته مسعود کاظمی کارشناس محیط زیست متاسفانه به نظر می رسد قدرت پایتخت بر اصرار و چاره اندیشی مسئولان اصفهان می چربد چراکه با وجود اینکه سال گذشته به شکل رسمی اعلام شد که مقصر اصلی آلایندگی هوای اصفهان صنایعی از جمله فولاد (به میزان بسیار کمتر)، ذوب آهن، پالایشگاه، نیروگاه ها و دیگر موارد از جمله شهرک صنعتی جی است، حتی در روزهای بسیار آلاینده و همراه با وارونگی، فعالیت این کارخانه جات به دلیل گردش مالی خوب، متوقف نمی شود و این در حالی است که برخی از این کارخانه جات به شکل لاک پشتی در حال عمل به وظایف محیط زیستی خود هستند بدون اینکه فشاری از سوی مسئولان برای شدت بخشیدن به این روند بر آنها وارد شود.

از سویی وضعیت خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی نیز، به شکل ویژه در این شرایط تاثیرگذار است، در این ارتباط مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان، گفته است: در حال حاضر سناریوهای پیشگیری و کنترل آلودگی های شهر اصفهان تدوین شده و وظایف دستگاه های مختلف ابلاغ و قرار شد محیط زیست نظارت لازم را انجام دهد؛ هر دستگاهی می داند که چه کاری برای کنترل و کاهش انتشار آلودگی انجام دهد.

اینکه هر دستگاهی وظایف خود را برای کاهش آلودگی هوا می داند اما به سختی به انجام رسانده و یا انجام نمی دهد فقط نشان از عدم نظارت صحیح بر این روند دارد، موضوعی که خود مسئولان اصفهان نیز بر آن اذعان دارند.

تاثیر خشکی رودخانه زاینده رود و عدم تامین حق آبه های تالاب گاو خونی

منصور شیشه فروش با بیان اینکه به علت خیزش کانون های گرد و غبار در تابستان امسال ۵۳ روز هوای ناسالم داشتیم که علت آلودگی هوا در شش ماه اول سال خیزش کانون های گرد و غبار از مناطق بیابانی استان است، اظهار کرد: در کنار مناطق بیابانی استان خشکی رودخانه زاینده رود و عدم تامین حق آبه های تالاب گاو خونی و خشکی آن موجب خیزش گرد و غبار شده است.

در شش ماه دوم سال آلودگی هوای اصفهان ناشی از منابع ثابت و منابع متحرک است، منابع متحرک مثل خودرو ها، خودروهای باربری، ناوگان عمومی و منابع ثابت مثل صنایع، کارگاه ها، کارخانه ها، مصارف گاز شهری و نیروگاه ها هستند

وی با بیان اینکه در شش ماه دوم سال آلودگی هوا ناشی از منابع ثابت و منابع متحرک است، منابع متحرک مثل خودرو ها، خودروهای باربری، ناوگان عمومی و منابع ثابت مثل صنایع، کارگاه ها، کارخانه ها، مصارف گاز شهری و نیروگاه ها هستند.

شیشه فروش ادامه داد: امسال با مصوبه ای که کارگروه کاهش آلودگی داشت طرح جامع کاهش آلودگی هوا را محیط زیست را با استفاده از این نتایج مطالعات در سه سال گذشته تدوین کرده است و در حال حاضر سناریو های پیشگیری و کنترل آلودگی های شهر اصفهان تدوین شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: در جلسه ای که این هفته در کارگروه اضطرار برگزار شد، تاکید کردیم در طول پاییز و زمستان باید تامین سوخت پاک، گازوئیل و بنزین در تمامی جایگاه ها انجام شود و دوم اینکه در آن جلسه تاکید شد که از مازوت استفاده نشود.

احیای تالاب گاوخونی و تامین حق آبه های آن

شیشه فروش گفت: از دیگر موارد احیای تالاب گاوخونی و تامین حق آبه های آن بود که قرار است توسط وزارت نیرو انجام شود؛ حدود ۱۷۶ میلیون‌ متر مکعب حق آبه های تالاب مطالعه شده که اگر این مقدار حق آبه به تالاب برسد قسمتی از تالاب را می شود احیا کرد که از وزارت نیرو درخواست داریم نسبت به این حق آبه ها اقدام کند.

وزارت نیرو موظف شده که طرح احیای زاینده رود را اجرایی کند و ما شاهد آن باشیم که حق آبه های زاینده رود، زیست محیطی، فضای سبز شهر اصفهان هم تامین شود که وزارت نیرو مکلف به انجام شدن و پیگیری آن شده است

شیشه فروش خاطرنشان کرد: در این طرح وزارت نیرو موظف شده که طرح احیای زاینده رود را اجرایی کند و ما شاهد آن باشیم که حق آبه های زاینده رود، زیست محیطی، فضای سبز شهر اصفهان هم تامین شود که وزارت نیرو مکلف به انجام شدن و پیگیری آن شده است.

وی با بیان اینکه از دیگر مصوبات نوسازی ناوگان حمل نقل عمومی از جمله تاکسی ها و اتوبوس هاست، اظهار کرد: تسهیلاتی که باید در اختیار شهرداری قرار داده شود برای نوسازی و بهسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در حال پیگیری است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرد: تسریع در اجرای خط دو مترو اصفهان که موجب کاهش آلودگی و افزایش سفر ها با استفاده از مترو است و همچنین اجرای طرح های نهال کاری و توسعه کمربند فضای سبز که امسال قرار است حدود ۳میلیون از نهال های تولید شده توسط منابع طبیعی و همکاری بخش های دیگر که تولید شده است در عرصه های مخلف کشت شود.

انتقال واحدهای آلاینده به فاصله ۵۰ کیلومتری اصفهان، مصوبه ای که اجرا نمی شود!

وی با تاکید بر اینکه یکی از راهکار های دیگر پایش واحدهای صنعتی شهر اصفهان که در فاصله ۵۰ کیلومتری توسط محیط زیست است، گفت: بر اساس این مصوبه محیط زیست با بررسی و پیداکردن آلودگی با آن ها برخورد کند.

شیشه فروش با اشاره به اینکه مقرر شده در آینده کوره های تولید گچ و آجر به مناطق دور از شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان منتقل شود، گفت: قرار شد در شرایط اضطرار این کوره ها فعالیت نکنند.

وی گفت: اجرای طرح های بیابان زدایی، نهال کاری، طرح های آبخیز داری در عرصه های بیابانی به منظور کنترل فرسایش خاک و فرسایش بادی مورد تایید و تاکید قرار گرفته است و قرار است انجام شود.

هر سال در شرایط سخت آلودگی هوای اصفهان، درست همین موارد از قول مدیریت بحران استاندری اصفهان تکرار می شود، وظایف وزارت نیرو برای احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی، منابع طبیعی برای کاشت درختان در مناطق بیابانی، وظایف پلیس، شهرداری، محیط زیست اما عجیب است که همه این موارد هر سال تکرار می شود حتی پایش واحدهای صنعتی شهر اصفهان در فاصله ۵۰ کیلومتری توسط محیط زیست و انتقال واحدهای آلاینده به شعاعی دور از نصف جهان اما متاسفانه عمل به این موارد را کمتر شاهد هستیم، گویی کاغذهایی وجود دارد و دستور العمل هایی، جلساتی که درطول پاییز و زمستان مدام برگزار می شود و سایه آلودگی که از سر اصفهان کم نمی شود و هر سال با وجود این مصوبات حتی گویی شدت بیشتری می گیرد!!

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا