علمی و فناوری

سوپر کبراهای ارتش تا بن دندان مسلح شدند/ عکس

سوپر کبراهای ارتش تا بن دندان مسلح شدند/ عکس

به گزارش خبرگزاری برگزیده، به گزارش خبرگزاری برگزیده، در نمایشگاه هوانیروز ارتش، برخی از دستاوردها، از جمله سامانه واقع‌نمایی عملیات رزمی، شبیه ساز واقعیت مجازی بالگردها، سامانه‌های خودحفاظتی، پروژه یوسف، انواع موشک‌های کروز هواپایه برد بلند، هوا به سطح ضدزره، موشک قدر، انواع پهپادهای انتحاری شناسایی، سوئیچ بلید و پهپاد انهدامی محرم، انواع قطعات مورد نیاز بالگردی، خودروهای فوق سنگین کیان ۶۰۰ پلاس، ۷۰۰، ۸۰۰، انواع تجهیزات مورد نیاز در حوزه زرهی، عملیاتی و رزم زمینی و… به نمایش درآمدند.

سامانه جامع و یکپارچه موشکی بالگرد ۲۰۹

سامانه جامع و یکپارچه موشکی بالگرد ۲۰۹ با قابلیت شلیک انواع موشک‌های هواپایه بالگردی با ماهیت Fire and Forget (بزن دررو) است که بر روی بالگردهای تهاجمی کبری، نصب و عملیاتی شده است. این سامانه در منطقه عمومی نصرآباد اصفهان در رزمایش اقتدار ۱۴۰۲، با شلیک و انهدام اهداف توسط موشک الماس و قائم، مرحله‌ عملیاتی و تست میدانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

سوپر کبراهای ارتش تا بن دندان مسلح شدند/ عکس

با بالگردهای تهاجمی کبرا آشنا شوید

اچ-۱سوپرکبرا در اواسط دهه ۱۹۶۰ به عنوان یک جنگنده موقت برای ارتش ایالات متحده برای استفاده در طول جنگ ویتنام توسعه یافت. بین سال های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۳، بل ۱۱۱۶ فروند اچ-۱سوپرکبرا برای ارتش ایالات متحده تولید کرد. این کبراها بیش از یک میلیون ساعت عملیاتی را در تئاتر ویتنام ثبت کردند. با رونمایی از بالگرد وایپر، سوپر کبرا در سال ۲۰۲۰ از سپاه تفنگداران دریایی آمریکا بازنشسته شد.

از سال ۱۹۷۴، ۱۶۰ فروند از مدل نان تاو و ۶۲ فروند از مدل تاو بالگرد ای اچ-۱جی سی کبرا به خدمت هوانیروز ارتش ایران درآمد. نمونه‌های بعدی دو موتوره به ترتیب بِل اِی‌اِچ-۱دبلیو معروف به سوپر کبرا و آخرین و پیشرفته‌ترین نمونهٔ کبرا یعنی بِل اِی‌اِچ-۱زِد هستند.

کبراها با موفقیت قابل توجهی در طول جنگ ایران و عراق استفاده شدند. این هلیکوپترها علاوه بر انجام مأموریت‌های ضد تانک و پشتیبانی نزدیک هوایی درگیری‌های متعددی با بالگردهای میل -۲۴ نیروی هوایی عراق داشتند که اولین نبردهای هلیکوپتر به هلیکوپتر در یک جنگ واقعی محسوب می‌شوند.

سوپر کبراهای ارتش تا بن دندان مسلح شدند/ عکس

بر اساس برخی منابع کبراها نرخ برتری ۱۰ بر یک در مقابل میل-۲۴ها داشتند اما منابع دیگری نوشته‌اند که در طول هشت سال جنگ، ده کبرا و شش میل-۲۴ در درگیری با یکدیگر سرنگون شدند و برخی منابع دیگر هم نبردهای آن‌ها را کاملاً پایاپای گزارش کرده‌اند. که در اغلب این نبردها پیروزی نصیب بالگردهای سی کبرا شده‌است.

در طول جنگ، هوانیروز ایران برخی از کبراهای خود را به تجهیزات لازم برای شلیک موشک‌های هوا به زمین ماوریک مسلح کردند.

ماوریک موشکی بسیار بزرگ‌تر و دوربردتر از تاو بود و در برخی عملیات‌ها از این موشک‌ها علیه اهداف عراقی استفاده شد. کبراها همچنان در خدمت هوانیروز ایران باقی مانده‌اند و ارتقاهای متعددی نیز بر روی آن انجام شده‌است. تعدادی از کبراها به استاندارد پن‌ها ۲۰۹۱ ارتقا یافته‌اند.

در سالهای اخیر طیف گسترده ای از موشک های هوا به سطح برای ناوگان بالگردهای کبرا ارتش توسعه پیدا کرده‌است. بالگردهای کبرای هوانیروز ارتش و نیروی هوافضای سپاه امروز جزو واحدهای رزمی بسیار مهم در نیروهای مسلح کشور هستند که با تعمیرات کامل بدست متخصصان داخلی، نصب تجهیزات جدید و پیشرفته و سلاح های بومی امروزه با توانایی های بیشتر، در آمادگی کامل برای اجرای مأموریت های فعلی و جدید هستند.

۲۲۷۲۲۷

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا