آذربایجان شرقی

شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان/پشه آئدس از طریق جابه‌جایی کالا انتقال می‌یابد

به گزارش برگزیده های ایران از تبریز، تراب محمدی در جلسه قرارگاه پدافند زیستی استان، اظهار داشت: صنعتی شدن و رقابت بشر برای بقا و زندگی، عوارض و تهدیدهایی داشته است که شیوع بیماری‌های مختلف از جمله این تهدیدهاست.
 
وی با بیان اینکه در بحث آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی کاستی‌هایی وجود دارد، گفت: فرمانداران، بخشداران و دهیاران با همکاری صداوسیما و رسانه‌ها خلاءهای موجود در این زمینه را رفع کنند.
 
محمدی افزود: نقش فضای مجازی در آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به مرغداران استان بسیار مهم است و در این راستا باید شبکه مجازی مستقل برای مرغداران استان ایجاد شود.
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین پرهیز از بخشی‌نگری از سوی دستگاه‌های اجرایی استان را مورد تأکید قرار داد و متذکر شد: تمام دستگاه‌ها موظف به همکاری، هماهنگی و پیگیری مصوبات و دستورالعمل‌ها هستند.
 
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی از استان‌های شمالی و مرکزی کشور، تصریح کرد: با توجه به فصل مهاجرت پرندگان، باید تدابیر پیشگیرانه در این خصوص انجام شود.
 
محمدباقر آقایی همچنین در مورد پشه آئدس که در شهر بندرعباس و استان هرمزگان دیده شده و ناقل چهار بیماری است، اذعان داشت: این پشه‌ها  بیشتر از طریق جابه‌جایی کالا وارد می‌شوند و با توجه به اینکه واکسن خاصی هم ندارد، شیوع آن نگران‌کننده است.
 
وی ضمن اعلام لایه‌های ایمنی، امنیت و دفاع در حوزه پدافند غیرعامل و پدافند زیستی، منشأ تهدیدهای زیستی را طبیعت و موجودات زنده، اقدامات تروریستی و بیوترویستی و جنگ زیستی برشمرد. 
 
در این جلسه معاون مدیرکل دامپزشکی استان درخصوص آخرین وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان به ارائه گزارش پرداختند.

امتهای پیام/۶۰۰۲۱/س


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا