فرهنگ و هنر

ظرفیت های مردمی، هسته اصلی ایران زیبا را تشکیل می دهند

ظرفیت های مردمی، هسته اصلی ایران زیبا را تشکیل می دهند

به گزارش برگزیده در اولین نشست هیئت اندیشه ورز «ایران زیبا»، اهداف شکل گیری و کارکردهای این رویداد توسط مدیرعامل موسسه راوینو، تبیین و تشریح شد؛همچنین برنامه‌های این موسسه در خصوص ترویج روحیه امید آفرینی از طریق هسته های مردمی و ظرفیت های مردم نهاد مورد بررسی قرار گرفت.

سلمان نصیری، مدیر عامل مؤسسه راوینو در اولین نشست هیئت اندیشه ورز ایران زیبا استفاده از ظرفیت پویش‌ها و کنشگری‌های آحاد مردم، را از دغدغه‌هایی برشمرد که سال‌ها افکار متولیان فرهنگ در سطوح مختلف را به خود معطوف کرده است و اظهار کرد: کثرت پراکنده کاری از آفات پویش‌های مردمی به شمار می‌روند و همپوشانی اینگونه برنامه ها و اتفاقات، آثار آن‌ها را خنثی می‌کند این در حالی است که در اکثر مواقع ما نتوانسته‌ایم از پویش‌ها برای دستیابی به قله و رقم زدن اتفاقات بزرگ، بهره‌مند شویم بنابراین اینگونه جریان‌ها و کنشگری‌ها تا کنون به عنوان یک ارزش افزوده و سرمایه‌ اجتماعی محقق نشده و به منصه ظهور نرسیده‌اند.

مدیر عامل مؤسسه راوینو با بیان این مطلب که هدف از شکل گیری «ایران زیبا» فراهم آوردن شرایطی است که دامنه هم‌افزایی و همگرایی‌ها میان اجزای پراکنده پویش‌های مختلف، گسترش یابد تصریح کرد: ایران زیبا بستر اتصال پویش‌های مختلف به یکدیگر است تا آنها به سرمایه اجتماعی تبدیل شوند این در حالی است که «ایران زیبا» مقطعی نخواهد بود بلکه استمرار خواهد داشت همچنین قصد نداردیم با راه اندازی این رویداد مستمر؛ تصدی‌گری و تملک پویش‌های دیگر را برعهده بگیریم بلکه همانطور که قبلا به این موضوع اشاره شد ایران زیبا بستری برای افزایش همگرایی و هم افزایی سایر اقدامات مردمی بوده تا اثرگذاری و سرعت شکل گیری و سهولت انجام کارها افزایش یافته تا با آسان‌ترین روش، برگزار شوند.
وی افزود: « ایران زیبا» شرایطی فراهم خواهد ساخت که پس از مدتی پیام‌های واقعی و بدون غرض ورزی و امید بخش به بهترین شکل به جامعه انتقال یابد و منجر به تحول شود.
باتوجه به ظرفیت های نشات گرفته از فرهنگ و باورهای اقشار و احاد مختلف جامعه در زیست بوم های گوناگون، زیبایی های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و حتی اجتماعی یک جامعه ایرانی؛ قابلیت ثبت، نشر و انتقال حداکثری با مخاطبان را دارا می باشد. نکته حائز اهمیت در رویداد ایران زیبا، بهره مندی از ظرفیت های مردمی به عنوان متولی اصلی این رویداد است، در واقع این مردم هستند که پروسه ثبت و نمایش زیبایی های ایران را بر عهده دارند. در همین راستا نیز مساله سفیران فرهنگی ایران زیبا و حامیان ایران زیبا که از بدنه مردمی تشکیل می شود، به عنوان دو رکن اصلی این رویداد می باشند.

ظرفیت های مردمی، هسته اصلی ایران زیبا را تشکیل می دهند
نصیری در پایان اذعان داشت: نتایج مطالعات، بررسی‌ها و تحقیقات انجام گرفته در موسسه راوینو، نشان داد که با ایجاد بسترها و ابزارهایی مانند ایران زیبا می توان امکان نزدیک کردن پویش‌های پراکنده‌ای مردمی را مهیا ساخت.گفتنی است، در پایان این مراسم از لوگوی ایران زیبا رونمایی و اعضای دبیر خانه این رویداد معرفی شدند.

۲۲۰۵۷

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا