آذربایجان غربی

مرز جدید ترانزیتی و صادراتی رازی خوی -کاپی کپی ترکیه بازگشایی شد

مرز جدید ترانزیتی و صادراتی رازی خوی -کاپی کپی ترکیه بازگشایی شد

به گزارش خبرگزاری برگزیده از آذربایجان‌غربی، جواد کرمی در گفت و گو با خبرنگاران ، با اشاره به اینکه ایجاد مرز ترانزیتی رازی در ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی استان‌های مرزی جزو تفاهم نامه ایران و ترکیه بود، افزود: در نشست اخیر تفاهم نامه ۳۰ بندی بین ایران و ترکیه به امضا رسید که توجه ویژه دو طرف به توسعه همکاری‌های همه جانبه در حوزه‌های اقتصادی را شامل بود.

وی ادامه داد: توسعه زیرساخت‌ها، بازگشایی مرزهای جدید و همچنین ایجاد مرز جدید ترانزیتی و صادراتی در کاپی‌کوی – رازی خوی، از جمله مهمترین این تفاهم‌ها بود که اجرای آن‌ها منجر به تحولی خوب و ارتقای تجارت بین‌الملل منطقه‌ای بین دو طرف خواهد شد.

کرمی با اشاره به بند ۱۱ مصوبه شورای مبادلات مرزی استان در سال ۱۴۰۲ نیز گفت : بر اساس تفاهم‌نامه بین دو کشور و نیز مصوبه این شورا، از پایانه مرز رازی روزانه ۳۰ خودروی ترانزیتی به صورت ترانزیت تردد خواهند کرد که در هفته جاری ۱۷کامیون تردد کرده است.

معاون استاندار آذربایجان‌غربی افزود: در حال حاضر محصولات کشاورزی از این مرز ترانزیت می شود و خودروهای ترانزیتی از سراسر ایران می‌توانند از طریق مرز رازی به کشور ترکیه و اروپا محصولات خود را صادر کنند.

وی ادامه داد: در محور خوی-قطور-مرز رازی دو نقطه حادثه خیز و حساس برای ترانزیت وجود دارد که با دستور استاندار آذربایجان‌غربی و با بسیج تمامی دستگاه ها بزودی این نقاط ایمن‌سازی شده و تلاش می شود تا بیش از پیش این محور را برای ترانزیت و مسافران آماده سازی شود.

کرمی گفت: مرز رازی این شهرستان اکنون هم بصورت ترانزیتی و هم مسافری بعنوان مرز رسمی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی اضافه کرد: هزار و ۱۰۰میلیارد ریال از محل تهاتر نفت و ۴۳۰میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر رییس جمهور برای تکمیل این پروژه تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به خریداری زمینهای اطراف پایانه مرزی رازی اظهار کرد: ۷۶۰ میلیاردریال به حساب دادگستری برای تعیین تکلیف اراضی رزاعی واقع در حاشیه و اطراف این مرز پرداخت شد تا مشکلی در توسعه مرز رازی و راه اندازی ترددهای تجاری وجود نداشته باشد.

مرز رازی خوی با دارا بودن سالن مسافری و تجاری در سه طبقه و بیش از هشت هزار و ۲۰۰ مترمربع زیربنا ، در مدت زمان سه سال، با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته افتتاح شد.

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا