سیاسی

نامه خاتمی به دبیرکل سازمان ملل درباره فلسطین؛ جنایت اسرائیل علیه بشریت و نسل کشی را متوقف کنید

نامه خاتمی به دبیرکل سازمان ملل درباره فلسطین؛ جنایت اسرائیل علیه بشریت و نسل کشی را متوقف کنید

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران، متن نامه خاتمی به این شرح است؛

عالیجناب آنتونیو گوترش
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد
با احترام

فاجعه بزرگ انسانی که این روزها در غزه شکل گرفته است، جلوه‌ای دیگر از تضییع تاریخی حقوق ملت مظلوم فلسطین و اعمال صریح زور علیه صاحبان اصلی سرزمین‌های اشغال‌شده توسط حاکمان اسرائیلی است.

این روزها مستمراً نه‌تنها زنان و مردان بی‌گناه و جوانان و کودکان بی پناه از سوی این قدرت جبار به خاک و خون کشیده می‌شوند، بلکه بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و درمانی و امدادرسانی، مسجدها و کلیساها نیز از حمله‌های وحشیانه و ویرانگر در امان نیستند.

اقدامات اسرائیل نقض بدیهی‌ترین قوانین جنگ و مبانی حقوق بین‌الملل بشر دوستانه و مصداق آشکار جنایت علیه بشریت، نسل‌کشی و پاکسازی قومی است.

آقای دبیرکل!

رهبران اسرائیل در همین شرایط نگران کننده با بی‌پروایی به برخوردهای نژاد پرستانه خود در برابر قربانیان فلسطینی افتخار می‌کنند. آنان نه به قطعنامه‌های مصوب در سازمان ملل متحد خود را متعهد می دانند و نه حتی پایبند به پیمان‌های نابرابری هستند که با رهبران فلسطین امضا کرده‌اند.

هر روز جنایتی علیه یک ملت آواره از سوی آنان در حال وقوع است و سرزمین‌های اندک نیز در حال تصاحب و تاراج توسط آنان است. چنین اقدامات غیرقانونی با این هدف صورت می گیرد که حق مردم فلسطین برای داشتن یک کشور آزاد و مستقل را تضییع کند.

با تشکر از موضع‌گیری شجاعانه‌ اخیرتان در برابر این فاجعه جهانی، انتظار دارم که بنا به مسئولیت سنگینی که از سوی ملت‌ها به عهده‌تان گذاشته شده است، همت و تلاش عملی خود را برای تحقق فوری امور زیر به کار گیرید:

۱- قطع فوری حملات علیه مردم مظلوم غزه و دیگر سرزمین‌ها و آتش‌بس بسیار سریع و جلوگیری از تداوم این فاجعه انسانی.

۲- فراهم آوردن امکان دسترسی سریع و کافی به ابتدائی ترین امکانات زندگی برای مردم داغدار و آسیب دیده غزه.

۳- تمهید زمینه برای برداشتن گامی عملی به سوی صلح عادلانه و تامین حقوق پایمال شده فلسطینیان از طریق الزام به اجرای کامل قطعنامه های شورای امنیت و مصوبه‌های سازمان ملل متحد؛ فرایندی که مرتبا از سوی اسرائیل نقض شده و مورد بی اعتنائی قرار گرفته است.
۴- فراهم آوردن مقدمات محاکمه و برخورد جدی با عاملان جنایت علیه بشریت و نسل کشی و جنایات جنگی.

موفقیت شما و سازمان ملل متحد را در ایفای این نقش تاریخی، اخلاقی و حقوقی آرزو دارم.

با احترام مجدد
سیّد محمّد خاتمی

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا