سیاسی

نماینده مجلس: وزارت نیرو دست در جیب مردم کرد/ دستور نایب رئیس مجلس برای تشکیل کارگروه ویژه

به گزارش خبرنگار پارلمانی برگزیده های ایران، سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی گزارش کمیسیون اصل نود در خصوص خاموشی‌های گسترده در تابستان ۱۴۰۰، با ارائه اخطار قانون اساسی به استناد اصول سوم، ۲۰ و ۴۳ اظهار داشت: در قانون برنامه ششم تکلیف وزارت نیرو و سرمایه‌گذاران در حوزه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر مشخص شده است، اما امروز سهم این انرژی‌ها در صنعت برق کشور کمتر از ۳ درصد است.

وی ادامه داد: در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نیز مقرر شده است که تلفات برق از ۲۴ درصد طی ۵ سال به ۱۰ درصد کاهش یابد، اما این رقم افزایش یافته است. همچنین راندمان تولید نیز از ۳۸ درصد باید به ۴۵ درصد برسد که این هم محقق نشده است.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس همچنین با اشاره به بدهی ۵۱ هزار میلیارد تومانی دولت در حوزه صنعت برق گفت: این رقم قطعا بالاتر می‌رود و برای جلوگیری از استخراج رمزارزها نیز باید یک کارگروه ویژه تشکیل شود.

دلخوش همچنین با انتقاد از نابسامانی در تنظیم و صدور فیش برق خانوارها گفت: فیش برق مصرفی مردم به جای آنکه بر اساس الگوی حرارتی محاسبه شود در قالب‌های دیگر محاسبه می‌شود و وزارت نیرو دست در جیب مردم کرده و نرخ‌ها درست کارشناسی نشده است.

وی با اشاره به پیگیری شکایت مردم در این زمینه در مجلس تصریح کرد: با این روند اگر اصلاح نشود، در ماه‌های بعد نیز دچار مشکل می‌شویم.

نماینده مردم صومه سرا در مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار تشکیل یک کارگروه تخصصی در مجلس برای پیگیری مشکلات صنعت برق و پیشگیری از تکرار اتفاقات بعدی شد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که اداره جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به درخواست این نماینده تاکید کرد: چون این تقاضا مورد انتظار مردم نیز هست، ریاست کمیسیون انرژی تشکیل جلسه دهند و کارگروهی با حضور کارشناسان دیوان محاسبات و مراکز نظارتی و وزارت نیرو تشکیل دهند تا به بررسی این مشکل بپردازند.

انتهای پیام/

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا