سلامت

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره افزایش مبتلایان به این بیماری تا سال ۲۰۵۰

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره افزایش مبتلایان به این بیماری تا سال ۲۰۵۰

به گزارش برگزیده، سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد بار سرطان در جهان در حال افزایش است و این آژانس سازمان ملل متحد انتظار دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی موارد ابتلا به سرطان در جهان ۷۷ درصد افزایش یابد.

ایسنا در گزارشی نوشت، در آستانه روز جهانی سرطان، سازمان جهانی بهداشت و آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) آخرین تخمین‌ها را در مورد موارد ابتلا به سرطان و داده‌های مربوط به میزان بودجه کشورها برای سرطان و خدمات مراقبتی منتشر کردند.

بر اساس برآوردهای آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان که در بیانیه ای ارائه شده است، در سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۰ میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان و ۹.۷ میلیون مورد مرگ و میر ناشی این بیماری وجود داشته است.

داده‌های جهانی نشان داده است که از هر پنج نفر یک نفر در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می شود و از هر ۹ مرد یکی و از هر ۱۲ زن هم یکی از آن‌ها، به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهد. این مطالعه نشان داد که سه نوع سرطان اصلی در سال ۲۰۲۲ میلادی سرطان های ریه، سینه و کولورکتال بودند. این گزارش افزود: سرطان ریه با ۲.۵ میلیون مورد جدید ابتلا، شایع ترین سرطان در سراسر جهان است.

پس از آن هم سرطان سینه زنان با ۲.۳ میلیون مورد و سرطان روده بزرگ با ۱.۹ میلیون مورد ابتلا قرار دارند. بر اساس این بیانیه، برآوردهای آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان ۱۸۵ کشور و ۳۶ سرطان را پوشش می دهد.

یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: نظرسنجی جهانی جدید سازمان جهانی بهداشت بر نابرابری های عمده و عدم حمایت مالی از سرطان در سراسر جهان را روشن می کند و به ویژه در کشورهای کم درآمد، افراد قادر به دسترسی به اصول اولیه مراقبت از سرطان نیستند.

پیش‌بینی ۳۵ میلیون مورد جدید سرطان در سال ۲۰۵۰

تخمین های آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان نشان می دهد که بیش از ۳۵ میلیون مورد جدید سرطان در سال ۲۰۵۰ پیش بینی می شود که نشان دهنده افزایش ۷۷ درصدی از ۲۰ میلیون مورد تخمینی در سال ۲۰۲۲ است.

این سازمان تاکید کرد که بار جهانی سرطان که به سرعت در حال رشد است هم منعکس کننده «پیری و رشد جمعیت و همچنین تغییرات در قرار گرفتن افراد در معرض عوامل خطر» است.

بنابر گزارش آناتولی، کارشناسان می‌گویند تأثیر این افزایش به طور مساوی در کشورهای با سطوح مختلف HDI (شاخص توسعه انسانی) احساس نخواهد شد. کشورهایی که کمترین منابع را برای مدیریت بار سرطان خود دارند، بار عمده سرطان جهانی را متحمل خواهند شد.

غربالگری چه سرطان‌هایی در ۲۰۲۴ در اولویت قرار دارد؟

تشخیص زودهنگام این بیماری می تواند زندگی افراد را نجات دهد. غربالگری ها، سلاح های قدرتمندی در برابر یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی هستند.

دکتر «ویلیام داهوت»، مدیر ارشد علمی در انجمن سرطان آمریکا در این باره گفت: بسیاری از سرطان هایی که با روش های غربالگری کشف می شوند در واقع کاملاً قابل درمان هستند.

در ادامه به نقل از «سی ان ان» به چند مورد از غربالگری‌های سرطان‌ که انجمن سرطان آمریکا آنها را در ۲۰۲۴ مهم می‌داند، خواهیم پرداخت.

ماموگرافی

این سازمان توصیه می کند که زنان در سن ۴۰ سالگی برای انجام یک ماموگرافی برنامه‌ریزی کنند. همچنین تا سن ۴۵ سالگی، هر زن باید سالانه ماموگرافی انجام دهد. زنانی که در معرض خطر بالاتر سرطان سینه هستند، ممکن است نیاز به غربالگری زودتر داشته باشند.

غربالگری سرطان روده بزرگ

در مرحله بعد، غربالگری سرطان روده بزرگ را در نظر بگیرید. برای افرادی که در معرض خطر بالا نیستند، بر اساس عواملی مانند سابقه خانوادگی یا پولیپ قبلی، یک آزمایش خانگی وجود دارد.

با این حال، افرادی که در معرض خطر متوسط یا بالاتر هستند، باید از سن ۴۵ سالگی کولونوسکوپی انجام دهند. نتایج شما تعیین خواهد کرد که هر چند وقت یکبار این غربالگری مورد نیاز است.

غربالگری سرطان پروستات

سوم، غربالگری سرطان پروستات مهم است. این برای مردانی که از سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی هستند، توصیه می‌شود و در سن ۵۰ سالگی باید سالانه با پزشک خود صحبت کنند. افرادی که در معرض خطر بیشتری برای این بیماری هستند، ممکن است در سن ۴۰ سالگی به غربالگری نیاز داشته باشند.

غربالگری سرطان دهانه رحم

چهارم، غربالگری سرطان دهانه رحم است که اغلب توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود.

دکتر داهوت گفت: زنان باید از سن ۲۵ سالگی آزمایش HPV را انجام دهند.

غربالگری سرطان ریه

در نهایت هم غربالگری سرطان ریه در اولویت قرار دارد. غربالگری این سرطان از سن ۵۰ سالگی برای سیگاری‌ها و افرادی که قبلا سیگاری بوده‌اند، مهم است.

چند توصیه مفید

متخصصان اعلام کرده اند که رعایت برخی از نکات ساده می تواند به کاهش خطر ابتلای افراد به سرطان کمک کند. در ادامه به چند توصیه در این زمینه خواهیم پرداخت.

* غذاهای سالم بخورید، تحرک داشته باشید و الکل مصرف نکنید.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی منظم و حفظ وزن سالم فواید زیادی برای سلامتی دارد. هر سه عامل می توانند خطر سرطان را کاهش دهند و با سلامت کلی بهتر و بهبود کیفیت زندگی و پیش آگهی پس از تشخیص سرطان مرتبط هستند. علاوه بر این باید از مصرف الکل خودداری کرد زیرا یک ماده سرطان‌زاست و مشخص شده که خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها را افزایش می دهد.

* برای ترک سیگار برنامه ریزی کنید.

دخانیات می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها از جمله سرطان‌های ریه، دهان، گلو، دهانه رحم، خون، مثانه، مری، معده، پانکراس و کلیه را افزایش دهد. پرهیز از دخانیات و ترک سیگار از گام های اصلی است که می توان برای کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام داد.

* از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت کنید.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) توصیه می‌کند که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در ظهر را به حداقل برسانید، لباس های آستین بلند بپوشید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

* پیشگیری و غربالگری سرطان را جدی بگیرید.

آزمایش‌های غربالگری پیشگیرانه می‌تواند منجر به تشخیص زودهنگام سرطان‌ها شود که در صورت تشخیص زودهنگام، برخی از آنها با موفقیت درمان می‌شوند. سرطان‌های رایج مانند سرطان روده بزرگ، ریه، سینه و … در صورت تشخیص زودهنگام با موفقیت درمان می شوند.

۴۷۲۳۶

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا