اخبار روز

وزیر ارتباطات: تا پایان برنامه هفتم ‌تمام ساختمان‌های کشور باید به فیبر نوری متصل شوند

وزیر ارتباطات: تا پایان برنامه هفتم ‌تمام ساختمان‌های کشور باید به فیبر نوری متصل شوند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران از رشت، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ‌در ادامه سلسله جلسات هفتگی با استانداران به‌‌منظور بررسی وضعیت شبکه ارتباطی استان و میزان پیشرفت پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، میزبان اسدالله عباسی، استاندار گیلان بود.

وزیر ارتباطات در این جلسه با تقدیر از همراهی استاندار گیلان در پیشبرد پروژه‌های ارتباطی به‌ویژه پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها در این استان گفت: پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها پروژه مهم و کلیدی است و زیرساخت توسعه‌ آینده کشور و بالطبع استان گیلان است.

وی با تأکید بر اینکه پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها یک پروژه مهم و راهبردی است، افزود: پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند تضمین‌کننده ارتباطات پایدار و پرسرعت در کشور باشد و باعث افزایش رضایتمندی مردم عزیز شود.

زارع‌پور تصریح کرد: اکنون دیگر این پروژه بر اساس قانون برنامه هفتم توسعه به یک تکلیف قانونی برای همه ما تبدیل شده ‌است و وزارت ارتباطات بر اساس برنامه هفتم توسعه مکلف شده ‌است ۲۰ میلیون «اتصال» به فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها را ایجاد کند و تا پایان برنامه هفتم نیز تمام ساختمان‌های کشور باید به فیبر نوری متصل شوند و دستیابی به این هدف در برنامه هفتم بدون دستیابی به ۲۰ میلیون «پوشش» تا پایان دولت سیزدهم امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: بنابراین پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها که هم از منظر توسعه‌ای و هم از منظر تکلیف قانونی حائز اهمیت است، در زمان حاضر به مهم‌ترین پروژه دولت سیزدهم در حوزه ارتباطات تبدیل شده است که حتی شاید بتوان آن را بزرگ‌ترین پروژه ارتباطی در تاریخ کشور لقب داد.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه این پروژه می‌تواند چهره ارتباطات کشور و استان‌های کشور را متحول کند، خطاب به استاندار گیلان گفت: انتظار این است که مثل همیشه که پای کار پروژه‌های ارتباطات استان بوده‌اید، در این طرح مهم نیز شخصاً در استان راهبری پروژه را به‌عهده بگیرید و در جلسات هفتگی با فرمانداران و شهرداران، مدیریت و کنترل پروژه را به‌عهده بگیرید و زمینه همراهی مدیران شهری به‌ویژه شهرداران استان را فراهم کنید.

وی با اعلام اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در ۱۷ شهر استان گیلان آغاز شده است، اضافه کرد: البته تاکنون در شهر رشت ۱۱۵ کیلومتر و در شهر انزلی ۳۲ کیلومتر و در مجموع ۱۴۷ کیلومتر فیبر نوری هم اجرا شده است و هم‌اکنون کل شهر رشت زیرپوشش قرار گرفته است و تا پایان سال هم حداقل چهار شهر دیگر هم زیرپوشش قرار خواهد گرفت و مردم عزیز می‌توانند از سرعت‌های چندصد مگابیت بر ثانیه‌ای برخوردار شوند.

زارع‌پور با اشاره به توسعه ارتباطات روستایی گفت: ۹۴ درصد روستاهای استان گیلان به شبکه ارتباطی پهن‌باند متصل شده‌اند و از مجموع ۲۰۶۰ روستای استان گیلان، ۱۲۴ روستای باقی‌مانده هم تا پایان سال به شبکه ارتباطی متصل می‌شوند.

در ادامه این جلسه اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز با تأکید بر اینکه “پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها برای ما حائز اهمیت است”، گفت: در نیمه نخست امسال شاهد ۶۲ میلیون شب‌اقامت گردشگران در استان گیلان بوده‌ایم و یکی از مواردی که برای افزایش رضایتمندی این حجم گردشگر لازم است‌، وجود ارتباطات پرسرعت و پایدار در استان است.

وی افزود: بنابراین برای ما نیز پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها نیز حائز اهمیت است و بر این اساس تمام‌قد پای این پروژه هستیم و مدیران استانی هم باید به‌طور کامل با این پروژه همراهی کنند و ایجاد مانع در مسیر این پروژه از جانب مدیران استانی به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست.

در این جلسه مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان هم گزارشی از آخرین وضعیت طرح‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و اقدامات صورت‌گرفته ارائه کرد.

/+

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا