بین الملل

وزیر دفاع آمریکا: درگیری بین نیروهای ما و طالبان رخ نداد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا بامداد پنجشنبه از عدم وقوع درگیری بین نظامیان این کشور با گروه طالبان، بعد از تسلط آنها بر کابل، خبر داد.

آستین طی نشست خبری در پنتاگون گفت: «ماموریت ما کنترل فرودگاه کابل و تخلیه همه آمریکایی‌ها و همکاران افغان است. یکی از گزینه‌های کنترل فرودگاه ، گسترش فضای ایمن در اطراف فرودگاه است».

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، وی با بیان اینکه هیچ درگیری بین ارتش آمریکا و طالبان وجود ندارد، توضیح داد: «یک خط ارتباطی باز با طالبان ایجاد کردیم. هدف نیروهای ما این است که هر روز توانایی خود را برای خروج افراد از افغانستان افزایش دهیم».

وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۴۵۰۰ نظامی آمریکایی در کابل حضور دارند، اظهار داشت: «ما تعهد اخلاقی داریم که به افغان‌هایی که با ایالات متحده همکاری کرده‌اند، کمک کنیم».

آستین همچنین افزود: «تهدیدها هنوز در مجاورت فرودگاه کابل وجود دارد. ولی ما قصد نداریم منطقه‌ای را که می‌خواهیم کنترل کنیم به شهر کابل گسترش دهیم».

وی با ادعای اینکه آمریکا تلاش می‌کند تا راهی را برای رسیدن اتباع و دیپلمات‌های خارجی و همچنین مردم افغانستان به فرودگاه کابل باز کند، گفت: «ما هر کاری بتوانیم انجام می‌دهیم تا مانع درگیری شویم و هر کسی را که از نظر فیزیکی قادر باشیم [تا تاریخ ۳۱ آگوست] از کابل خارج می‌کنیم».

پیش از این، «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با بیان اینکه هیچکسی پیش‌بینی نمی‌کرد ارتش افغانستان در عرض ۱۱ روز مقابل طالبان سقوط کند، از انتقال سفارتخانه آمریکا به فرودگاه کابل خبر داده بود. (جزئیات بیشتر)

طی هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد و روز یکشنبه بعد از ورود به کابل، دولت «اشرف غنی» در افغانستان سقوط کرد. بعد از آنکه دولت افغانستان روز یکشنبه سقوط کرد ارتش آمریکا به منظور خارج کردن دیپلمات‌های خارجی و شهروندان آمریکایی از افغانستان تأمین امنیت فرودگاه کابل را در اختیار گرفت.

انتهای پیام/


سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا