علمی و فناوری

پر صورتی بر بدن یک پستاندار عجیب!/ عکس

پر صورتی بر بدن یک پستاندار عجیب!/ عکس

به گزارش خبرگزاری برگزیده، آرمادیلوهای پر صورتی تنها ۱۵ سانتی‌متر طول دارند؛ به نظر می‌رسد میلیون‌ها سال پیش و در پاسخ به خشک شدن بی‌سابقه زمین، پوست آن‌ها تغییرات چشمگیری را تجربه کرده‌است. آرمادیلوهای پر صورتی، کوچکترین گونه آرمادیلو هستند و دارای پوست دو لایه منحصر به فردی هستند.

در مطالعه‌ای که در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۲۳ در مجله جانورشناسی منتشر شد، محققان آناتومی میکروسکوپی بخش‌هایی از پوست آرمادیلو صورتی را مورد مطالعه قرار دادند. با انجام این کار، آنها لایه دوم منحصر به فرد و عجیب پوست پشت این حیوان را کشف کردند.

سیسیلیا کرمپوتیک، نویسنده اصلی، زیست شناس شورای ملی تحقیقات علمی و فنی آرژانتین، به لایو ساینس گفت: «هر چقدر هم که عجیب به نظر برسد، این حیوان دارای دو لایه پوست است. بیرونی‌ترین لایه، شامل فلس‌های کورنیفیک (که در آن بافت‌های مرده یک لایه ضخیم و محافظ را تشکیل می‌دهند) و استئودرم‌ها، به‌عنوان یک گوشته یا پوشش روی لایه داخلی عمل می‌کند که خز سفید فراوان و ظریفی را نشان می‌دهد. این پوست دوتایی یک ویژگی منحصربه‌فرد در میان پستانداران است.

پر صورتی بر بدن یک پستاندار عجیب!/ عکس

آرمادیلوهای پر صورتی که تنها ۱۵ سانتی متر طول دارند و ۱۰۰ گرم وزن دارند، بومی آرژانتین مرکزی هستند و در حفره‌هایی زندگی می‌کنند که توسط پنجه‌های نسبتاً عظیم آنها حفاری شده‌است. محققان فکر می‌کنند که اینگونه، بیشتر مورچه‌ها و سایر حشرات را می‌خورد. با این حال، عادات آنها به خوبی درک نشده‌است و بیشتر نمونه‌های اسیر از آن‌ها در عرض چند روز از بین رفته‌اند.

زره محافظ آرمادیلو پر صورتی به دو ناحیه تقسیم می‌شود؛ یک ناحیه از سپر سر را می‌پوشاند، در حالی که یک سپر پشتی بقیه بدن را می‌پوشاند. این زره هم برای محافظت در برابر شکارچیان بالقوه و هم برای حمایت از سبک زندگی زیرزمینی این حیوان مفید است.

در حالی که بستگان بزرگتر آنها زمان قابل توجهی را در سطح زمین می‌گذرانند، آرمادیلوهای پر صورتی بیشتر در زیر زمین زندگی می‌کنند.

منبع: livescience

  • بیشتر بخوانید:

  • راز شگفت‌انگیز دندان مار برملا شد

  • گربه‌ها از ما متنفرند؟

  • بدون ماهی‌ها چه بلایی سر دریا می‌آید؟

۲۲۷۲۲۷

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا