اجتماعی

پیش‌بینی آب‌وهوای کشور طی ۵ ماه آینده/ ماه جاری هوا چه‌طور است؟

پیش‌بینی آب‌وهوای کشور طی ۵ ماه آینده/ ماه جاری هوا چه‌طور است؟

به گزارش برگزیده، بر اساس اعلام پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو، طی پنج ماه آینده کاهش بارش در ناحیه خزری، بارش موسمی در محدوده نرمال با گرایش به بیش از نرمال در جنوب ‌شرق کشور، بارش کمتر از نرمال در غالب مناطق کشور در نیمه اول پاییز و گرایش به نرمال در نیمه دوم پاییز در نوار شمالی و شمال ‌غرب کشور پیش‌بینی می‌شود. بیشترین نابهنجاری مثبت دمای هوا از نیمه تیر تا نیمه مرداد در شمال ‌غرب کشور و گسترده ‌ترین نابهنجاری مثبت آن از نیمه مرداد تا نیمه شهریور مورد انتظار است.

ایسنا در خبری نوشت: بر اساس جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی فصلی بارش و دمای کشور بر مبنای نقشه های احتمالاتی توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از نیمه تیر تا نیمه مرداد ۱۴۰۳ (ژوئیه ۲۰۲۴): این بازه زمانی عمدتا دوره بی‌بارش در اغلب مناطق کشور است، با این حال میانگین بارش در جنوب ‌شرق کشور متمایل به بیش از نرمال، در سواحل خزر و بخش‌هایی از شمال‌ غرب کشور کمتر از نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال پیش‌بینی شده است. احتمال وقوع بارش بیش از نرمال این ماه در جنوب ‌شرق کشور ۳۵ تا ۶۵ درصد و در سایر مناطق کمتر از ۳۵ درصد خواهد بود.

طی این مدت میانگین دمای هوا در سواحل دریای عمان نرمال (نابهنجاری بین ۰.۵- تا ۰.۵ درجه)، سایر مناطق نیمه جنوبی کشور ۰.۵ تا ۱ درجه بیش از نرمال، نابهنجاری دما در شمال‌ غرب کشور بیش از ۲+ درجه و در سایر مناطق ۱ تا ۲ درجه فراتر از آن خواهد بود. احتمال وقوع دمای بیش از نرمال در همه مناطق کشور، به استثنای بخش محدودی از جنوب ‌شرق کشور بیش از ۶۵ درصد است.

نیمه مرداد تا نیمه شهریور ۱۴۰۳ (اوت ۲۰۲۴): طی این مدت میانگین بارش در جنوب ‌شرق کشور متمایل به بیش از نرمال، در سواحل دریای خزر و بخش‌های محدودی از شمال ‌غرب کشور گرایش به کمتر از نرمال خواهد بود و در سایر مناطق کشور در محدوده نرمال یا بی‌ بارش پیش‌بینی می‌شود. احتمال وقوع بارش بیش از نرمال در مناطق جنوب ‌شرق، سواحل خزر و بخش محدودی از شمال ‌غرب کشور بین ۳۵ تا ۶۵ درصد و برای سایر مناطق کمتر از ۳۵ درصد خواهد بود.

میانگین دمای هوا طی این بازه زمانی در سواحل جنوبی و بخش‌ هایی از دامنه شمالی البرز شرقی ۰.۵ تا ۱ درجه بیش از نرمال و برای سایر مناطق ۱ تا ۲ درجه فراتر از نرمال برآورد می‌ شود.

نیمه شهریور تا نیمه مهر ۱۴۰۳ (سپتامبر ۲۰۲۴): در این بازه زمانی میانگین بارش کشور در سواحل خزر و بخش‌هایی از شمال‌ غرب کشور در محدوده نرمال است. سایر مناطق کشور مطابق با نرمال بلند مدت بارش موثری دریافت نمی‌کنند. میانگین دمای هوا نیز در استان‌های واقع در شمال ‌غرب، غرب و جنوب ‌غرب کشور ۱ تا ۲ درجه و برای سایر مناطق ۰.۵ تا ۱ درجه بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

نیمه مهر تا نیمه آبان ۱۴۰۳ (اکتبر ۲۰۲۴): میانگین بارش در سواحل خزر و مناطق محدودی از شمال ‌غرب نرمال و برای سایر مناطق کشور از جمله استان‌های واقع در دو سوی زاگرس و جنوب کوه‌های البرز کمتر از نرمال برآورد شده و کاهش بارش در زاگرس میانی بارز است. احتمال وقوع بارش فراتر از نرمال در بیشتر مناطق کشور کمتر از ۳۵ درصد است. میانگین دمای هوا در نیمه غربی کشور به‌جز دامنه شمالی البرز غربی و مناطقی از جنوب کشور ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال، در بخش محدودی از مرزهای شرقی کشور نرمال و در سایر مناطق ۰.۵ تا ۱ درجه فراتر از آن مورد انتظار است.

نیمه آبان تا نیمه آذر ۱۴۰۳ (نوامبر ۲۰۲۴):میانگین بارش این ماه در نوار شمالی و شمال‌ غرب کشور گرایش به نرمال دارد و برای سایر مناطق کشور در محدوده کمتر از نرمال مورد انتظار است. میانگین دمای هوا در استان‌های واقع در نوار شمالی کشور و مناطق واقع در جنوب کوه ‌های البرز شرقی بین ۰.۵ تا ۱ درجه بیش از نرمال و برای سایر مناطق ۱ تا ۲ درجه فراتر از آن پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، بر اساس تعداد دفعات (بی‌ توجه به مقدار بارش) پیش ‌بینی ‌های‌ بارش فراتر از نرمال حاصل از ۵۱ بار اجرای مدل GloSea۵، احتمال وقوع بارش بیش از نرمال در مقیاس فصلی (سه ماهه) از نیمه تیر تا نیمه شهریور (JAS) احتمال وقوع بارش فراتر از نرمال در بخش ‌هایی از جنوب کشور ۳۵ تا ۶۵ درصد و برای سایر مناطق کمتر از ۳۵ درصد برآورد می ‌شود. از نیمه شهریور تا نیمه آبان (SON) احتمال وقوع بارش فراتر از نرمال در شمال ‌غرب کشور ۳۵ تا ۶۵ درصد و برای سایر مناطق کمتر از ۳۵ درصد است.

۲۳۳۲۳۶

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا