فرهنگ و هنر

گزارشی از برنامه نیمروزی رادیو اربعین/ سلامی عاشقانه به وقت کربلا + فیلم

گزارشی از برنامه نیمروزی رادیو اربعین/ سلامی عاشقانه به وقت کربلا + فیلم

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری برگزیده های ایران، چیزی به انتهای برنامه «صبح به وقت حسین»  نمانده است.کم‌کم عوامل برنامه بعدی وارد استودیو می‌شوند، تیم قبلی می‌خواهد که سکان برنامه را به دست عوامل برنامه بعدی بسپارد که تلفن استودیوی پخش رادیو اربعین زنگ می‌خورد.

ارتباطات برنامه می‌گوید: راننده حضرت آیت‌الله درّی نجف‌آبادی عضو مجلس خبرگان رهبری، پشت خط است و می‌گوید: «الان می‌توانید با ایشان گفت‌وگو داشته باشید».

محسن جواهری (تهیه‌کننده) می‌گوید: الان وقت ارتباط تلفنی نداریم، برنامه رو به پایان است؛ عباس پیری(تهیه کننده) که تازه وارد استودیو شده، برنامه را مدیریت می‌کند و از محسن جواهری می‌خواهد که گوینده برنامه‌اش (مجید عسگری) وارد استودیو شود و با حمید عبیری(گوینده ) احوالپرسی مختصری داشته باشد و اعلام کند که برنامه بعدی روی آنتن است و زود ارتباط تلفنی برقرار شود.

عسگری متواضعانه وارد استودیوی پخش می‌شود و با آیت‌الله دری نجف‌آبادی گفت‌و‌گوی خود را شروع می‌کند. گوینده برنامه (عسگری) از آیت‌الله نجف‌آبادی می‌خواهد که این نکته مهم را توضیح بدهد که چگونه ما می‌توانیم امام حسین(ع) را معرفی کنیم که صادرکننده فرهنگ عاشورایی باشیم.

این نهضت امام حسین (ع) سال ۶۱ هجری قمری قریب به ۱۴۰۰ سال، امام حسین(ع) تکرار می‌شود اما تکراری نمی‌شود. قلوب مؤمنان و عاشقان حرارتش بیشتر می‌شود، این داغ سنگین‌تر می‌شود، عطش و تشنگی به این عشق بیشتر می‌شود؟ ما چه کار کنیم که این فرهنگ را به جهانیان منتقل بدهیم؟

.

آیت‌الله نجف‌آبادی درباره این نکته توضیح می‌دهد: خود اهل‌بیت به ما دستور دادند، اگر بتوانیم آن دستور را عمل کنیم،کار بزرگی کرده‌ایم. به ما فرموده‌اند دعوت‌کننده  مردم باشید به غیر زمان‌تان یعنی دعوت‌کننده عملی باشیم.

بعد از اینکه گفت‌وگوی تلفنی مجید عسگری  با میهمان برنامه تمام می‌شود؛ او می‌گوید: سلام به وقت عاشقی، به وقت کربلا؛ ۹:۴۶ دقیقه؛ فقط چند روز  به روز موعود زیارت اربعین  امام حسین(ع) مانده است. نوای مداحی به زبان  ترکی که با شور و شوقی خاص از عطش به زیارت امام حسین(ع) می‌گوید، فضای استودیو را عوض می‌کند.

یکی از ویژگی‌های پیری تهیه‌کننده برنامه استفاده از موسیقی و نغمات عاشورایی و مداحی‌های جدید است؛ پیری می‌گوید: آرشیو موسیقی و نغمات آیینی برای خودم تهیه کرده‌ام که در برنامه‌ها از آن استفاده می‌کنم.

با اشاره دست آقای تهیه‌کننده، عسگری می‌گوید: «به نام خدای حسین، بازهم سلام به همه شما محبان و شیفتگان، خیلی خوش آمدید به خیمه عزای امام حسین(ع) (رادیو اربعین).

درخواست مهم ستاد اربعین از زائرانی که در کربلا حضور دارند + فیلم

آغاز طلوع این محفل عاشقانه که همه شما دعوتید، باز هم با نامِ نامی امام حسین(ع) آغاز می‌شود. این روزها همه‌مان عزادار امام حسین(ع) هستیم اما بهترین حال را خواستاریم از خدای منان به حق امام حسین(ع) و اهل‌بیت‌شان  برای همه شما سلامتی و آرامش باشد. معنویت به مسیر امام حسین(ع) همچنان برقرار.

پیری از پشت اتاقک شیشه‌ای به عسگری می‌گوید که سؤال  از مخاطب این باشد که در کوله‌ات چه چیزی با خودت می‌بری؟

عسگری ادامه می‌دهد: خوش به حال آنهایی که سفر معنوی‌شان آغاز شده، بسیاری راهی شده‌اند. فقط یادمان نرود حالا که شما شده‌اید زائر کربلا دعاگو و نایب الزیاره ما هم باشید.

در جریان صحبت‌های گوینده، پیری تهیه‌کننده برنامه مداحی پخش می‌کند.

رادیو , صدا و سیما , گویندگان رادیو , اربعین 1402 , کربلا ,

عسگری پرشورتر از لحظه قبل می‌گوید: خیلی خوش آمدید رفقا. خوش به حال آن‌هایی که دارند کوله بار سفرشان را می‌بندند. بسیاری اصلاً دل در دلشان نیست. سفر اربعین سفری است که باید سبک باشی و سبک‌بال حرکت کنی. می‌خواهم بدانم که قرار است چه چیزی امسال در کوله بارتان بگذارید که خیلی خاص است؟ (۳۰۰۰۰۹۵۵ سامانه پیامکی‌مان است که من چشم به راه پیام‌های شما هستم. ۲۲۰۴۰۰۰۹ شماره ارتباطات مردمی است که مشتاق شنیدن صحبت‌های شما هستم.)

گزارشی از استودیوی رادیو اربعین/ به تو از دور سلام…! + فیلم

اطلاع‌رسانی لحظه به لحظه

عباس پیری تهیه‌کننده  برنامه «نیمروزی» رادیو اربعین  که از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۴ از موج اف.ام ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز پخش می‌شود، می‌گوید: رادیو  اربعین یکی از رادیوهای فصلی است که توفیق این را داشتم در این ۱۰ سالی که  این رادیو افتتاح شده،  هر سال درست در اولین روز ماه صفر، در خدمت مردم و مخاطبان باشم.

پیری ادامه می‌دهد: خدا را شاکرم که این توفیق الهی نصیبم شده است؛ معتقدم به این خدمت، توجه ویژه‌ای از خود  حضرت است؛ ایشان توجه می‌کنند که ما لیاقت داشته باشیم، بیاییم و به کسانی که قصد دارند در ماه صفر چه زائر باشند چه کسانی که زائر بعدی باشند، خدمت کنیم.

این تهیه‌کننده برنامه‌های رادیو اربعین خاطرنشان می‌کند: در این ۱۰ سالی که خدمتگزار مردم در رادیو اربعین بودیم سعی کردیم که اطلاع‌رسانی جزو اولین و مهمترین مسائلی باشد که از امواج  رادیو اربعین پخش شود.

پیری تصریح  می‌کند: می‌دانم تمام کسانی که زائرند و می‌خواهند پیاده‌روی اربعین بروند، قاعدتاً به یکسری از ملزومات سفر و اطلاعات نیازمندند که ما سعی می‌کنیم اطلاعات را لحظه به لحظه به مخاطب بدهیم. خدا را شکر؛ مخاطبان میلیونی که زائرند و به سمت کربلا حرکت می‌کنند، همراه رادیو اربعین‌اند. بسیاری با ما تماس می‌گیرند که در مسیرند و می‌گویند با ماشین‌مان در حال سفریم در ماشین شخصی‌مان هستیم، در  اتوبوس هستیم، با کاروان در حال حرکتیم چه زمینی و چه هوایی با رادیو اربعین همراه‌اند و آن سوی مرزها هم با ایرانصدا رادیو اربعین گوش می‌دهند و ما سعی می‌کنیم که بخش‌های اطلاع‌رسانی را خیلی زیاد کنیم و مطالب مفیدی در اختیارشان قرار بگیرد.

دل به دل مخاطبی که راهی کربلاست  

پیری با خنده ادامه می‌دهد: ما خادمان حسینی، دل به دل مخاطبی می‌دهیم که راهی کربلاست، راهی کربلا هم نباشد دلش راهی کربلاست و لحظه به لحظه با زائران حسینی قدم بر می‌دارد و سعی می‌کند که دلش را با آن دل زائری که به  کربلا می‌رود،گره بزند، لحظه لحظه با هم هم‌دل بشوند و هم‌قدم شوند.

برگزاری پویش‌های مختلف

پیری می‌گوید: در برنامه «نیمروزی» دو سه پویش برگزار می‌کنیم، پویش «هم‌قدم» و از مخاطبان خود می‌خواهیم که حتماً به نیابت از یکی دو نفر که نتوانسته‌اند در این سفر باشند، هم‌قدم باشند. امسال قرار است که یاد «شهدای امنیت» را حتماً در پیاده‌روی اربعین و در مسیر مشایه یاد کنیم. در پویش دیگر کسانی که تا به حال زائر نشده‌اند و نتوانستند به سفر اربعین و کربلا بروند کسی که می‌تواند یک نفر همسفر داشته باشد و این همسفرش را برای پیاده‌روی ببرد و این ثواب به آن شخص برسد که فکر می‌کنم یکی از بزرگترین سفرهاست.

پیری ادامه می‌دهد: مجید عسگری گوینده  برنامه  «نیمروزی» رادیو اربعین  است که بسیار با دل می‌آیند نه با پا! واقعاً همچون مجید عسگری با دلش می‌آید و برنامه خیلی به دل می‌نشیند.

در فرصتی که ایجاد می‌شود، از مجید عسگری گوینده رادیو اربعین می‌خواهم که از این حسّ و حالی که در مشایعت زوار حسینی  به کربلا، در امواج صدا به وجود می‌آورد صحبت کند، با لبخند، از این کار  امتناع می‌کند.

«منتهی»| ماجرای سفر مهران رجبی به کربلا / پرچم امام حسین(ع) بغض آقای بازیگر را شکست + فیلم

اطلاع‌رسانی می‌کنم

کیارش باستانی یکی دیگر از گوینده‌های برنامه «نیمروزی» می‌گوید: من بخش مرتبط با اخبار را اجرا می‌کنم. به هر حال در کنار شور و اشتیاقی که مجید عسگری(گوینده) در دل و جان همه شنونده‌ها، ایجاد می‌کند، من هم سعی می‌کنم بخش‌هایی از اطلاع‌رسانی و اخبار مرتبط با مسیر پیاده‌روی، توصیه‌هایی که مسئولان به زائران دارند و عمودها و موکب‌هایی که در مسیر پیاده‌روی وجود دارد و زائران می‌توانند آنجا اسکان داشته باشند، پذیرایی بشوند یا از خدمات فرهنگی استفاده بکنند را اعلام کنم.

اخباری دقیق و درست

باستانی ادامه می‌دهد: منابع اصلی ما ستاد اربعین است که در وزارت کشور قرار دارد و اخبار از آنجا منتشر و اعلام می‌شود، تقریباً قبل از برنامه سعی می‌کنیم با دوستان تیم سردبیری یکی دو ساعت اخبار را مرور بکنیم. سعی می‌کنیم اخبار دقیق با آمار و ارقام درست را بدهیم. دوستان خوب‌مان در خبرگزاری صداوسیما هم پیگیر این مسئله‌اند و اخبار را جمع‌آوری کرده و  به ما می‌رسانند، در حین برنامه هم ما همچنان با توجه  به ارتباط های تلفنی  که با مسئولین داریم و اخباری که آنها برای ما ارسال می‌کنند، سعی می‌کنیم که این اطلاع‌رسانی را به زوار انجام بدهیم.

حسّ و حالی متفاوت

او از تجربه اجرای برنامه در رادیو اربعین می‌گوید: رادیو  اربعین حسّ و حالش خیلی فرق می‌کند خیلی زنده و در لحظه است، اتفاقات اینجا هم حسّ و حال و شور و هیجان دارد و لطفش هم این است که واقعاً هم برای من این شکلی است. هم برای خیلی از دوستانی که اینجا پُر تلاش کار می‌کنند، با دل و جان می‌آیند. هیچ‌چیز دیگری مطرح نیست. رادیو مدلش این شکلی است که فضای گرم و صمیمی دارد، جدای از آن رادیو اربعین حسّ و حال عشق به حضرت اباعبدالله(ع) را هم بیشتر می‌کند و به هر حال شور و اشتیاق خاصی برای ما هم دارد که ان‌شاءالله به شنونده‌ها منتقل می‌کنیم.

باستانی که برنامه‌های تلویزیونی را هم اجرا می‌کند، از تفاوت این دو رسانه صحبت کرده و می‌گوید: من احساس می‌کنم که رادیو خیلی به لحظه و صمیمی است و حسّ و حال را بهتر و بیشتر می‌تواند انتقال بدهد، شرایط در تلویزیون ممکن است مقداری متفاوت باشد سختی‌های خاص خودش را داشته باشد و به آن و به لحظه این قدر نباشد مثل رادیو و اینکه مردم هم دسترسی‌شان به رادیو یک مقداری بیشتر و راحت‌تر باشد و البته تعاملی که با این رسانه برقرار می‌کنند.

بررسی تاریخی اسکان اسیران عاشورا در شام و بازگشت به کربلا در اربعین

صمیمیت مخاطبان با رادیو اربعین

خوشبختانه مردم با رادیو اربعین، صمیمی شده‌اند تعامل دارند، شنونده بسیار زیادی دارد؛ کسانی که یا جامانده یا دلداده اربعین‌اند، یا زائر اربعین‌اند، حتماً مخاطب این شبکه‌اند. باستانی ادامه می‌دهد:  اینکه آدم می‌آید پشت میکروفنی قرار می‌گیرد که می‌بیند رفقای خودش به سفر کربلا می‌روند و شنونده  این رادیو هستند، حسّ و حال خوبی است.

رادیو , صدا و سیما , گویندگان رادیو , اربعین 1402 , کربلا ,

دعوت شده‌ایم

روشنک بهرام‌زاد که تقریباً ۱۸ سال است کار صدابرداری را در رادیو انجام می‌دهد، می‌گوید: در رادیو اربعین تا جایی که یادم می‌آید، هر دفعه که این رادیو فعالیت خودش را آغاز کرده،  سعادت این مهم نصیبم شده که در این استودیو هم شیفت داشته باشم.

او ادامه می‌دهد: هرکاری چالش‌های مربوط به خودش را دارد اما چیزی که می‌خواهم به شما بگویم، اتفاقی که در رادیو اربعین می‌افتد عشق به امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) این‌ها کسانی‌اند که خودشان به نوعی مدیریت می‌کنند، می‌توانیم بگوییم که اشراف دارند به تمام کسانی که در اینجا فعالیت می‌کنند و قطعاً این نیت قلبی که همه در این فضا در کنار هم هستند، باعث می‌شود که بتوان شیفت خوبی ارائه داد و این چالش‌ها اصلاً دیده نشود. به هر حال برقراری با ارتباطات تلفنی، برنامه تولیدی پخش می‌شود در فواصل، ایمان قلبی که می‌توانیم در این فضا داشته باشیم خیلی به خوبی هدایت می‌شود.

بهرام‌زاد ادامه می‌دهد: معتقدم کسی که در این فضا قرار می‌گیرد دعوت شده است و پیروش هم عشق خاصی وجود دارد.

 او ادامه می‌دهد: من هنوز سعادت پیدا نکرده‌ام که به کربلا بروم اما خیلی خوشحال می‌شوم که حتماً مسئولین ترتیبی اتخاذ کنند که  سفری به کربلا  داشته باشیم. قرار گرفتن در فضای کربلا چه به صورت پیاده‌روی باشد یا اینکه اینجا به زائران حسینی خدمت کنی به نظر من هر دوی آنها به یک نیت است.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا