اخبار روز

گزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویر

گزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویر

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران از اصفهان، دومین روز از چهاردهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان، در حالی آغاز شد که با اکران فیلم سینمایی «احمد»، در سانس نخست، تمامی صندلی‌های هر ۳ سینمای برگزارکننده جشنواره از حضور و استقبال هنرمندان، اصحاب رسانه و مردم پر و ظرفیت آن تکمیل شد.

فیلم احمد، روایتی از واقعه ناگوار و فراموش‌نشدنی حادثه بم در سال ۱۳۸۲ بود که نقش ویژه و کلیدی حاج احمد کاظمی، همان یار باکری و سردار دلها و در نهایت سرباز وطن را در ساماندهی وضعیت مصدومان و اوضاع نابسامان بم پس از وقوع زلزله نشان می‌داد، مردی که حالا پس از اکران این فیلم دریافتیم که دست‌تنها، با تعدادی نیروی اندک و با کاری که از دل برمی‌آمد و تجربه سالهای جنگش توانست در تأمین نخستین امور ضروری در آن حال‌وهوای دهشتناک سربلند بیرون آید.

در حین دیدن فیلم واکنش مخاطبان نیز جالب بود، در برخی مواقع نفس‌ها در سینه حبس می‌شد، اشک برخی از تماشاگران جاری شد و در بخش‌هایی با دیدن رشادت‌ها تماشاگران برای صحنه‌ای آن را تشویق می‌کردند و در نهایت می‌توان گفت اصفهانی‌ها پس از اتمام فیلم سربلند از سالن سینما بیرون آمدند.

.

برخی اتفاقات حرفه‌ای در فیلم «احمد» شاید برای نخستین بار باشد

در حاشیه دومین شب از جشنواره، عباس جلیل‌زاده، بازیگر تئاتر و نقش امیرحسین در فیلم سینمایی «احمد»، در گفت‌وگو با خبرنگار برگزیده های ایران از اصفهان گفت: لطف خدا بود که من با فیلم سینمایی احمد، اولین تجربه فیلم سینمایی‌ام را داشته باشم، امروز کنار اهالی رسانه و هنرمندان برای نخستین بار این فیلم را به‌روی پرده سینما مشاهده کردم.

وی درخصوص علت پذیرفتن نقش امیرحسین در فیلم «احمد» بیان کرد: نقش امیرحسین نقش ژنرالی بود که در اواخر خدمت خود قرار داشت و اصفهانی بود، برای صحبت‌های اولیه دعوت شدم و پس از بررسی‌هایم دریافتم که در فیلمنامه نقش اثرگذاری دارد. باتوجه به شناختی که از واقعه بم داشتم به موضوع فیلمنامه راغب شدم، از سوی دیگر فیلم احمد توسط گروهی قوی ساخته و تهیه می‌شد.

بازیگر نقش امیرحسین در فیلم «احمد» در پاسخ به این سؤال که چه‌میزان شانس دریافت تندیس سیمرغ را دارد، خاطرنشان کرد: این اثر جزء آثاری است که زحمات بسیار زیادی برای آن کشیده شده است. در قسمت‌هایی که سر صحنه بودم شاهد سختی‌های زیاد آن بودم، اتفاقات جدیدی درخصوص فیلم احمد به طور مثال ویژوال افکت آن انجام شده، شاید برخی از کارهای حرفه‌ای و تخصصی که درخصوص این فیلم انجام شاید برای اولین بار در فیلم‌های سینمایی بوده. امیدوارم که با دیدن این فیلم توسط داورها، با اقبال خوبی مواجه شود.

وی ادامه داد: نخستین مواجه من با مردم برای فیلم احمد، دومین شب از جشنواره فیلم فجر اصفهان بود، قطعا اینکه در سینما لحظه‌هایی را می‌بینی که با آن گریه می‌کنی، می‌خندی و برای لحظاتی آن را تشویق می‌کنی لذت بخش بوده و لطف مردم نیز هست.

جلیل‌زاده در پیامی به امیرعباس ربیعی، کارگردان این فیلم گفت: من از امیرعباس خیلی یاد گرفتم، اول از همه آنکه به کاری که انجام می‌دهی ایمان داشته باشی و بعد از آن برای من مثل برادر بزرگتر است و همکاری با اون برای من بسیار لذت‌بخش بود.

دومین فیلم از شب دوم جشنواره فیلم فجر اصفهان به اثر اصفهانی دیگری از مرتضی آتش زمزم با نام «دروغ‌های زیبا» اختصاص داشت، فیلمی که به نظر می‌رسد در سالهای برگزاری فیلم فجر مقداری با تابو شکنی همراه بود. فیلمی ضبط شده در بنگلادش که مخاطب را با نوع زندگی مردم آن کشور آشنا می‌کند، البته شاید شیوه زندگی آنها برای ایرانی‌ها خیلی جذاب نباشد. این فیلم تماما با زیرنویس فارسی برای مخاطبان پخش می‌شد و البته بخش‌هایی داشت که مخاطب را متعجب می‌ساخت، مثلا پخش آهنگ فارسی و خاطره‌انگیز ایرانی‌ها «پرسون پرسون یواش یواش اومدم در خونتون …..» در جشن سال نو بنگلادشی‌ها…..

در این فیلم دو قطبی فقر و خوبی و ثروت و بدی را می‌توانست دید، اما به عنوان اثر هنرمند اصفهانی و مرتضی آتش زمزم، دیدن یک بار این فیلم را در سینما به مخاطبانی که به دنبال دیدن فیلمی متفاوت هستند پیشنهاد می‌کنیم.

محرومیتی که تهیه‌کنندگان ایجاد کردند

دومین شب از جشنواره فیلم فجر اصفهان، شب شلوغی بود، احمد مقیمی، مشاور امور فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور در دومین روز از چهاردهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار برگزیده های ایران مبنی بر دلایل عدم حضور برخی فیلم‌های پرمخاطب این دوره از جشنواره فیلم فجر در اصفهان اظهار داشت: در این مورد پیگیری‌ انجام دادیم. امسال کار در اختیار اتحادیه تهیه‌کنندگان نیست و دبیرخانه جشنواره در این خصوص مرتبط است. بخشی از عدم حضور تعدادی از فیلم‌ها در اصفهان عدم رضایت تهیه کنندگان برخی از فیلم‌ها در جشنواره فیلم استان‌ها بوده است.

وی با بیان آنکه اصل این ماجرا حقوق تهیه کننده است، ادامه داد: پایتخت، زیرساخت‌ها و فضای موجود در تهران مناسب‌تر است و تهیه‌کنندگان بیشتر همراهی می‌کنند. با توجه به وجود فاصله قابل توجه برگزاری جشنواره اصفهان و پایتخت که امسال در چهاردهمین سال از جشنواره فیلم فجر اصفهان و در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر تهران قرار داریم، به نظر می‌رسد همانطور که در زمانی تلاش می‌کردیم که جشنواره فیلم فجر در استان‌ها برگزار شود و عملیاتی شد، به زودی در سالهای آینده باتوجه به شعار عدالت فرهنگی در سایر شهرها و استان‌ها این موضوعات نیز به تحقق خواهد پیوست.

مشاور امور فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان کرد: شعار عدالت فرهنگی در نظر دارد که امکانات به صورت عادلانه توزیع شود که باید موانع آن رفع شود که یکی از آنها موضوع تهیه‌کنندگان و صاحبان فیلم است که باید به این اطمینان برای حضور در استان‌ها و شهرها دست یابند. امیدواریم با برگزاری موفق این دوره از جشنواره فیلم اصفهان با ۱۶ فیلم در جشنواره سال آتی اصفهان شاهد استقبال بیشتر تهیه‌کنندگان برای حضور در جشنواره فیلم استان اصفهان باشیم.

وی درخصوص استقبال بیشتر اهالی رسانه از چهاردهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان نسبت به سال گذشته، خاطرنشان کرد: هر گاه ما رویدادی را خوب برگزار کنیم و خدمت‌رسانی بهینه‌ای به مخاطبان داشته باشیم خودش مبلغ خود برای حضور حداکثری در سال‌های آتی خواهد بود. یکی از دلایل آن است که همکاران ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سال گذشته تلاش بسیاری کردند، به همین دلیل امسال شاهد استقبال بیشتر هستیم. همکاران ما نیز باید به فکر کار بهتر و بیشتر برای استقبال بیش از پیش سال آینده باشند.

«عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد»

مقیمی با اشاره به عدم حضور برخی هنرمندان در جشنواره در پی حواشی سیاسی کشور، گفت: آنها فکر کردند که همه چیز تمام است و اگر نیایند جشنواره با مشکل مواجه خواهد شد، اما ضرب المثلی هست که می‌گوید عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد و همان نیامدن‌ها، مسیر را برای ورود فیلم‌ اولی‌ها و استان‌ها در جشنواره فیلم فجر فراهم ساخت که تداوم خواهد داشت. به این معنا که هر جشنواره دیگری که برگزار شود فضایی ایجاد شده که نمی‌توانند شهرستان‌ها و استان‌های دیگر را نبینند و امسال حضور فیلم‌ اولی‌ها و حضور سایر استان‌ها پر رنگ‌تر است.

با حضور قابل توجه هنرمندان اصفهانی با آثاری که در این دوره از جشنواره فیلم فجر کشور حرفی برای گفتن دارند، امیدواریم در بخش برگزیده‌ها سربلند شویم، هرچند که این آثار حق مطلب را برای مردم اصفهان ادا کرده‌اند.

گزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویرگزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویرگزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویرگزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویرگزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویرگزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویرگزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویرگزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویرگزارش برگزیده های ایران از دومین روز جشنواره فیلم فجر در اصفهان/ «احمد» نصف جهان را روسفید کرد + فیلم و تصاویر

/۱۶۳/.

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا