اخبار روز

گزارش خبرنگار برگزیده های ایران از سرزمین‌های اشغالی/درخت زیتون ۳۷۰۰ ساله «عرابه»؛ پاسبان هویت کهن فلسطینی/گزارش اختصاصی

گزارش خبرنگار برگزیده های ایران از سرزمین‌های اشغالی/درخت زیتون ۳۷۰۰ ساله «عرابه»؛ پاسبان هویت کهن فلسطینی/گزارش اختصاصی

– اخبار بین الملل –

به گزارش سایت عربی خبرگزاری برگزیده های ایران، همزمان با فرارسیدن یکصد و ششمین سالروز انتشار بیانیه بالفور توسط «لرد بالفور»، وزیرخارجه وقت انگلیس در ۲ نوامبر ۱۹۱۷ با هدف اعلان موافقت لندن با تاسیس موطن ملی یهودیان در سرزمین فلسطین، دوربین خبرگزاری برگزیده های ایران برای نخستین بار ضمن ورود به داخل سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸، به بازخوانی روایت فلسطینیان ساکن در شهرک عرابه در الجلیل سفلی در مورد دهه ها آوارگی و مقاومت در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی پرداخته است.

 

.

 

به باور بسیاری از فلسطینیان ساکن سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸، بیانیه بالفور یادآور یکی از تلخ ترین خاطرات جمعی ملت فلسطین است. آنها معتقدند وعده اعطای سرزمین فلسطین توسط «لرد بالفور»، وزیرخارجه وقت انگلیس در سال ۱۹۱۷ به منظور پی ریزی موطن ملی یهودیان توسط فردی صورت پذیرفت که تنها در حکم قیم این سرزمین برای مدتی کوتاه زمام امور را در دست داشته است و به هیچ عنوان در جایگاه نمایندگی ملت فلسطین قرار نداشته و در نتیجه اختیاری برای واگذاری سرزمین فلسطین به صهیونیست ها نداشته است.

در این بین فلسطینیان ساکن شهرک عرابه در الجلیل سفلی، از درخت زیتون قدیمی این منطقه، به مثابه یکی از میراث کهن تاریخی ملت فلسطین یاد می کنند که به وجه بارز هویت تاریخی این سرزمین و تعلق آن به فلسطینیان اشاره دارد. آنها معتقدند عمر بیانیه بالفور حتی از عمر درخت کهن ۳ هزار ساله این منطقه کم تر است.

«محمد رباح»، یک آواره فلسطینی ساکن شهر حطین که پس از اشغال خانه شان در سال ۱۹۴۸ به عرابه نقل مکان کرده است به خبرنگار برگزیده های ایران در سرزمین های اشغالی گفت: همه مردم به این درخت به عنوان نماد حراست از سرزمین و وطن خود، فلسطین،  نگاه می کند، چرا که درخت زیتون در فلسطین یکی از نمادهای پایبندی ملتی است که به زور از آن بیرون رانده شدند.

فلسطین , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

این پیرمرد فلسطینی که در سال ۱۹۴۸ و در زمان حمله گروه های صهیونیستی به حطین از خانه‌اش رانده شد، آوارگی اش را یکی از پیامدهای بیانیه بالفور می داند. رباح به همراه پدرش در دوران کودکی از حطین به شهرک عرابه مهاجرت کرد، اما همچنان در رویای بازگشت به خانه اش در حطین به سر می برد.

وی در تشریح جزئیات درخت کهن شهرک عرابه افزود: عمر این درخت زیتون به ۳۷۰۰ سال می رسد که به زمان حضرت موسی و حضرت ابراهیم بازمی گردد. ملت فلسطین نیز مثل این درخت زیتون است، چگونه این درخت ریشه در این زمین دارد، ما هم ریشه در این سرزمین داریم.

سالروز انتشار بیانیه بالفور، یادبود روز سیاهی در تاریخ ملت فلسطین است، بیانیه ای که در دوم نوامبر ۱۹۱۷ توسط آرتور بالفور، وزیر خارجه وقت انگلیس خطاب به لرد روچیلد، رهبر گروه های جنایتکار صهیونیسم بین الملل تنظیم شد و در آن از وعده لندن برای تاسیس وطن ملی برای یهودیان در فلسطین سخن گفته شد. از آن زمان تا به امروز، ساکنان سرزمین فلسطین از ماه نوامبر به عنوان «ماه شوم» و «ماه فجایع» یاد می کنند.

«احمد جربونی»، رئیس مجلس محلی شهرک عرابه در گفتگو با خبرنگار برگزیده های ایران در سرزمین های اشغالی از نقش خیانت بار حکام عرب در همراهی با استعمار انگلیس در اشغال فلسطین به دست صهیونیست ها سخن می گوید و در ادامه بر تعهد خود و دیگر هموطنانش به منظور ادامه زندگی در سرزمین های اشغالی تا آزادی کامل این سرزمین ها سخن می گوید.

فلسطین , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

تداوم سیاست های اشغالگرانه رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی در شرایطی است که اهالی شهرک عرابه، نام شهدای خود را به عنوان شاهدان عینی «نکبه» و «نکسه» (شکست اعراب برابر اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷) در دیوار نوشته ورودی این شهر، ثبت می کنند.

فلسطین , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

آنچه در خصوص اعلامیه بالفور مکتوم ماند
برگزاری نشست سالگرد اعلامیه بالفور و نقش انگلیس در شکل‌گیری رژیم صهیونیستی

آنها همچنین اسامی شهدای انتفاضه فلسطین را بر دیوارنوشته ها حک می کندد تا میراثی روشن برای نسل های آتی فلسطینیان باشد و نشان دهد که گفته مشهور «دیوید بن گوریون»، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی که گفته بود بزرگان می میرند و کودکان فراموش می کنند، حرفی پوچ و توخالی بیش نیست.

انتها ی پیام/+

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا