پنجشنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-06-09
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 286006 |
تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۷ | ارسال توسط :
46 بازدید
۰
3
ارسال به دوستان
پ

استان ها – ایرنا – ورود سویه جدید کرونا به نام اومیکرون به کشور زنگ‌ خطری که باید آن را جدی گرفت و به دلیل اینکه سرعت، قدرت و شدت درگیری آن در مقایسه با دیگر سویه‌های کووید ۱۹ بسیار بالا است ، ضروریست مردم در اولین فرصت نسبت به تکمیل واکسیناسیون عمومی و تزریق دُز سوم اقدام کنند.

با توجه به اینکه همچنان روند تزریق واکسن با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد اما شاهد هستیم که برخی از افراد به دلایل مختلف بر اثر تبلیغات منفی هنوز در تزریق واکسن دچار شک و تردید هستند.

شناسایی ۱۵۹ مبتلا به اومیکرون در کشور

در همین حال سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در توئیتی از شناسایی ۱۵۹ فرد مبتلا با اومیکرون در کشور خبر داد.

محمد هاشمی تصریح کرد: «وارد مثبت شناسایی شده اومیکرون در کشور تا روز شنبه ۱۱ دی ماه: تهران ۲۸، بوشهر ۳، هرمزگان ۴۵، مشهد ۳۵، مازندران ۹، بابل ۴، اصفهان ۹، زاهدان ۶، یزد ۸، تبریز ۳، شیراز ۲، قم ۳، اراک ۱، البرز ۱، ارومیه ۱، شهرکرد ۱ مورد. مجموع موارد  تایید شده ۱۵۹ مورد.» 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا در ایران را تایید کرد. 

آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن نورا 

مرحله سوم بالینی واکسن نورا روز یکشنبه با حضور سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت و مسئولین وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله آغاز شد.

در این مراسم سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با تزریق واکسن نورا، سومین دُز واکسن کرونا خود را دریافت کرد.

حسن ابوالقاسمی فرمانده دانشگاه بقیه‌الله (عج) در این مراسم با اشاره به دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی گفت: ما در دانشگاه بقیه‌الله (عج) با خودباوری و تلاش برای عبور از مرزهای دانش، سعی می‌کنیم انتقام خود را از عاملان ترور حاج قاسم سلیمانی بگیریم.

وی افزود: پس از تایید نتایج فاز سوم آزمایش بالینی واکسن نورا، پنج ‌میلیون دُز از این واکسن را برای تزریق توزیع خواهیم کرد.

فرمانده دانشگاه بقیه الله اظهار کرد: ما زمانی کار بر روی این واکسن نوترکیب را آغاز کردیم ‌که ساخت این ‌نوع واکسن ها هنوز جایی در جوامع مختلف نداشت؛ زیرا زمانی که واکسن‌های کرونا تولید شد، همه بر اساس ویروس کشته شده تولید شده بودند. اما امروز تحقیقات نشان داده بهترین واکسن، واکسن های نو ترکیب است به نحوی ‌که امروز بیش از ۵۰ واکسن نوترکیب در دنیا در حال مطالعه قرار دارند تا خود را به بازار مصرف برسانند.

وی ‌افزود: واکسن نورا در فازهای بالینی خود ثابت کرد با حدود ۹۰ درصد اثر بخشی می‌تواند برای مرحله سوم تزریق واکسن مقابله با کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

 ابوالقاسمی خاطرنشان کرد: برای طی کردن مرحله نهایی کارآزمایی بالینی خود ۱۰ هزار نفر از امروز به صورت داوطلبانه این واکسن را تزریق می‌کنند.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم آغاز مرحله سوم مطالعات بالینی واکسن نورا گفت: تاکنون حدود ۱۸۰ میلیون دز واکسن در کشور تامین شده است. مردم نگران کمبود دارو نباشند و ما سعی کردیم کیفیت تولیدات داخل را ارتقا بخشیم و تمام داروهای مورد نیاز مردم را تامین می کنیم.

وی افزود: اکنون ۱۱۹ میلیون و ۶۸۶ هزار  و ۲۴۱ دز واکسن در کشور تزریق شده که از این تعداد، هفت میلیون و ۸۷۷ هزار و ۲۸۸ نفر دز سوم واکسن کرونا را دریافت کردند.

وی اظهار داشت: تا شهریور ماه حدود پنج میلیون نفر واکسن زده بودند که با آغاز بکار دولت سیزدهم سرعت واکسیناسیون شتاب گرفت و اکنون تعداد افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه به ۲۶۷۶ بیمار در کشور کاهش پیدا کرده است.

عین اللهی با بیان اینکه اومیکرون در کشور افزایش نداشته، گفت: واکسن «نورا» در یک ماه آینده وارد بازار می شود و منتظریم که واکسن‌های داخلی به تایید سازمان جهانی بهداشت برسد تا صرفا نیاز به تزریق استرازنکا برای سفر به سایر کشورها نباشد.

ایجاد ایمنی کافی در برابر اومیکرون با تزریق دُزسوم واکسن کرونا 

دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر اینکه دُز سوم واکسن کرونا ایمنی کافی در برابر اومیکرون ایجاد می کند، گفت: مردم ساده انگاری نکنند و فکر نکنند که اومیکرون با واکسینه شدن سبب بستری، مرگ و میر نمی شود، نباید پروتکل های بهداشتی  را به هیچ وجه فراموش کنند.  

وی به هموطنان توصیه کردکه تزریق دُز سوم واکسن کرونا را به تاخیر نیندازند. در سویه جدید اومیکرون ۲ دُز اصلی احتمالا ایمنی کافی به وجود نمی آورد. مردم حتما دز سوم را بزنند.

جماعتی در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت شناسایی افراد مبتلا به اومیکرن اظهار داشت: نتایج بررسی ها نشان می دهد حدود ۱۵۰ مورد در استان های مختلف شناسایی شده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات فعلی واکسن های سینوفارم و پاستوکووک برای واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ ساله ها مورد تأیید است.

۱۲ دی ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

تازه ترین اخبار از وضعیت کرونایی استان‌ها 

طبق پیش بینی های انجام شده خراسان رضوی از ۲ یا سه هفته آینده، درگیر موج بعدی شیوع کرونا با سویه اومیکرون خواهد بود. هم اکنون از بین ۳۳ شهرستان خراسان رضوی فقط گناباد از نظر کرونا در وضعیت زرد و بقیه در وضعیت آبی قرار دارند.

 در خراسان رضوی اکنون ۳۸۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۲۹۰ نفر از این تعداد در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ۱۶ شهرستان هستند.

تعداد بیماران بدحال کرونایی و بستری شده در بخشهای مراقبت های ویژه خراسان رضوی نیز به ۹۳ نفر  کاهش یافته است. تعداد بستری شدگان روزانه در خراسان رضوی دیروز ۱۳۸ نفر گزارش شد که تفاوتی با ۱۰ روز گذشته نداشت اما تعداد مراجعه کنندگان سرپایی دارای علائم مشکوک به کرونا در استان در حال افزایش است.

از آذربایجان شرقی خبر رسیده که چهار فرد مبتلا به سویه اُمیکرون ویروس کرونا شناسایی شده است این افراد از شهرهای تبریز و هریس بوده‌اند.

اکنون تعداد بستری‌های کرونایی در استان به زیر ۳۰۰ نفر رسیده است و روزانه نتیجه آزمایش کرونای ۵۰ تا ۶۰ نفر در آذربایجان شرقی مثبت اعلام می‌شود. تعداد فوتی‌های روزانه ناشی از ابتلا به کرونا در استان نیز چهار پنج نفر است.

خبر دیگر از استان یزد اینکه سویه اومیکرون در شهرستان‌های یزد، اشکذر و اردکان شناسایی شده است. در چند روز اخیر موارد مثبت اٌمیکرون شناسایی شده در استان که به تأیید وزارت بهداشت رسیده، هشت مورد گزارش شده است.

هم اکنون  ۲۰۴ فرد مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های استان یزد بستری هستند که از این تعداد، ۵۴ نفر به دلیل وخامت عمومی حال آنها در بخش مراقبت های ویژه(i.c.u) خدمات درمانی دریافت می کنند.

همچنین ۲۴ ساعت گذشته از ۳۱۰ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا در مراجعه به مراکز درمانی ، بر اساس معیارهای تشخیصی سازمان جهانی بهداشت،۲۳ بیمار مبتلای قطعی به کووید -۱۹ در استان یزد شناسایی شدند. شبانه روز گذشته فوت بیمار مبتلا به کووید – ۱۹ در استان یزد گزارش نشد.

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد با فوت یک بیمار کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته به یک هزار و ۴۲ نفر رسید. هم اکنون ۱۱۱ نفر در بیمارستان‌های معین کرونای کهگیلویه و بویراحمد بستری هستند که از این تعداد ۳۳ بیمار مبتلای قطعی و ۶  بیمار نیز در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.

از سویی دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری شدند و آمار بستری ها در استان به ۹۳ نفر رسید. از مجموع بستری ها، ۱۳ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند که حال ۳ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

خبر دیگر اینکه در استان مرکزی ۳۲ بیمار جدید کووید ۱۹ بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی طی ۷۲ ساعت اخیر شناسایی شد. پنج نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان‌ها بستری شدند. یک مورد فوتی کرونا در این بازه زمانی گزارش شده است که شمار فوتی‌های کووید ۱۹ در استان مرکزی تاکنون به ۲ هزار و ۹۸۹ نفر رسیده است.

بنا بر آمار دانشگاه علوم‌پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۸۷ هزار و ۱۲۳ مبتلای به کووید ۱۹ در استان شناسایی شده که از این تعداد یک‌هزار و ۷۵۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمامی شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری به جز شهرستان بروجن در وضعیت آبی (کم‌خطر) شیوع ویروس کرونا قرار دارند و شهرستان بروجن در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارد.

 در ادامه روند پایدار شیوع کووید.۱۹ در استان اردبیل، ۲۷ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا طی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی این استان بستری شدند. این میزان بستری روزانه ۱۶۲ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در استان اردبیل است.

مجموع مبتلایان ویروس کرونای بستری در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه روز گذشته را ۱۱۳ نفر اعلام شده که این میزان بستری همزمان مبتلایان کرونا، ۷۸۴ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در استان اردبیل است.  با فوت ۲ نفر دیگر از مبتلایان کرونا طی شبانه روز گذشته، مجموع جان‌باختگان بیماری کووید.۱۹ در این استان به ۲ هزار و ۶۱۷ نفر رسید.

از سویی دیگر ۱۳ ابتلای جدید به کووید ۱۹طی شبانه روز گذشته در این استان لرستان ثبت شد و شمار مبتلایان به ۱۹۷ هزار و ۱۹۱ نفر رسید. البته موردی از مرگ و میر کرونا طی هفت روز گذشته در این استان ثبت نشده و شمار جانباختگان همچنان ۲ هزار و ۶۸۲ نفر است. هم اکنون ۱۰۰ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری هستند.

در ایلام هم مورد فوتی ناشی از کرونا در شبانه روز گذشته گزارش نشده و هفتمین روز بدون فوتی در استان ثبت شد. مجموع فوتی های کرونا در استان تا این لحظه یک هزار و ۱۷۴ نفر است و شبانه روز گذشته ۱۴ ابتلای جدید شناسایی شد و مجموع مبتلایان ایلام به ۶۷ هزار و ۹۱ نفر افزایش یافته است.

وی افزود: ۱۹ بیمار جدید کرونایی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی ایلام بستری شدند و مجموع بستری استان با احتساب موارد جدید به ۴۴ نفر افزایش یافت.

 طبق اعلام کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونا استان سمنان در ۲۴ ساعت گذشته از ۱۱ تا ۱۲ دی، آزمایش کرونای ۷۰ نفر در استان مثبت اعلام شد. در این مدت، هیچ مورد فوتی در استان ثبت نشده است و ۵۷ نفر به عنوان مورد مثبت سرپایی اعلام شد. 

خبر دیگر اینکه تاکنون ۳۶۵هزار و ۶۲۱ نفر از جمعیت هدف بالای ۱۲ سال در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان تاکنون واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

 از ۴۸۶ هزار و ۱۷۷ نفر واجد شرایط تزریق واکسن در جنوب غرب خوزستان ۹۷هزار و ۴۰۱ نفر در مناطق روستایی و ۲۶۸ هزار و ۲۲۰ نفر جمعیت شهری واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند این در حالیست که انتظار می‌رفت تمامی افراد واجد شرایط در این منطقه برای تزریق واکسن اقدام کرده باشند.

۱۲ دی ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

تداوم واکسیناسیون عمومی در کشور 

تاکنون ۵۹ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۵۵۲ نفر دُز اول، ۵۲ میلیون و ۴۲ هزار و ۷۲۱ نفر دُز دوم و ۸ میلیون و ۹۱ هزار و ۱۶۴ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲۰ میلیون و ۳ هزار و ۴۳۷ دُز رسیده است. در شبانه روز گذشته ۳۱۷ هزار و ۱۹۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

 در همین حال آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در هرمزگان را ۲ میلیون و ۷۸۲ هزار و ۷۷۶ نفر اعلام شده و تاکنون یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۳۷۳ دز در نوبت دوم و ۱۹۴ هزار و ۴۲۲ دز در نوبت سوم تزریق شده است.

 در استان کرمانشاه هم تاکنون ۸۸/۶ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال استان کرمانشاه نوبت اول و ۷۴/۸ درصد نوبت دوم واکسن کرونا خود را تزریق کرده‌اند.

از افراد بالای ۱۸ سال استان که جمعیت فراخوان شده برای دریافت دُز سوم هستند ۱۵۸ هزار و ۳۴۶ نفر دُز سوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

همچنین در استان اردبیل تزریق ۲ دُز واکسن برای بیش از ۸۰ درصد جمعیت هدف صورت گرفته و تاکنون ۹۰۸ هزار و ۲۷۷ دُز واکسن نوبت اول و ۷۸۷ هزار و ۷۰۴ دُز واکسن نوبت دوم در این استان تزریق شده است. تاکنون برای ۱۰۳ هزار و ۱۵۲ نفر از گروه‌های سنی واجد شرایط در این استان، دُز سوم واکسن کرونا تزریق شده است.

در سیستان و بلوچستان هم تاکنون حدود سه میلیون دُز واکسن کرونا برای جمعیت بالای ۱۲ استان در مراحل اول، دوم و سوم تزریق شده است.

جمعیت مورد هدف واکسیناسیون کرونا در سیستان و بلوچستان در رده بالای ۱۲ سال افزون‌بر ۲ میلیون و ۳۵ هزار نفر است که تاکنون افزون‌بر یک میلیون و۶۱۷ هزار نفر دُز اول، بیش‌از یک میلیون و ۲۶۲ هزار نفر دُز دوم و افزون‌بر ۱۱۵ هزار نفر دُز سوم را دریافت کرده‌اند.

هم‌اینک پوشش واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان در مرحله اول ۸۲ درصد، مرحله دوم ۶۴ درصد و مرحله سوم ۶ درصد بوده است.

از خوزستان خبر رسیده که روزانه ۷۰۰ دُز واکسن کرونا توسط ۱۰ تیم سیار واکسیناسیون در حوزه شرق اهواز تزریق می شود. تاکنون در حوزه شرق اهواز  ۴۴۵ هزار دُز واکسن در مرحله اول، ۳۶۲ هزار دُز در مرحله دوم و ۵۳ هزار دُز واکسن نوبت سوم تزریق شده است.

۹۳ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال حوزه شرق اهواز یک دُز و ۷۶ درصد هر ۲ دُز واکسن را تزریق کرده اند همچنین ۹۴.۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال ساکن در این منطقه یک دُز و ۷۸ درصد ۲ نوبت واکسن خود را دریافت کردند.

همچنین تاکنون ۱۷۶ هزار و ۲۲۲ دُز واکسن کرونا در این شهرستان خمین تزریق شده است. از ابتدای ایمن‌سازی همگانی علیه بیماری کووید ۱۹ تاکنون، ۸۵ هزار و ۴۸۰ دُز نوبت اول، ۷۵ هزار و ۹۹۲ دُز نوبت دوم و ۱۴ هزار و ۷۵۰ دُز نوبت سوم واکسن در خمین تزریق شده است.

در شهرستان قائمشهر تاکنون ۲۰۴ هزار و ۲۴۹ دز معادل ۸۱.۸ درصد از جمعیت هدف بالای ۱۲ سال در این شهرستان دو نوبت علیه کرونا واکسینه شدند.

کل تزریق واکسن کرونا در سطح شهرستان قائمشهر را ۴۶۴ هزار و ۹۷۵ دز اعلام کرد. همچنین ۳۷ هزار و ۶۸ دز معادل ۱۴.۸ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال در این شهرستان نوبت سوم واکسن کرونا خود را دریافت کرده اند.

آخرین اطلاعات درباره وضعیت کرونایی کشور/ فوت  ۴۱ هموطن دیگر 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۴۱ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و در همین باز زمانی شمار تزریق واکسن از ۱۲۰ میلیون دز عبور کرد.

به گزارش برگزیده های ایران از وزارت بهداشت، از دیروز(شنبه) تا امروز یکشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۵۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۹۴ نفر از آنها بستری شدند.

طی ۲۴ ساعت گذشته، ۴۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۱ هزار و ۶۸۰ نفر رسید.

دو هزار و ۶۵۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

به گزارش برگزیده های ایران، تلفات کرونا طی هفته های اخیر و پس از عبور خیز پنجم کرونا از کشور با توجه به رویکرد دولت سیزدهم در افزایش واردات واکسن واکسن و واکسیناسیون حداکثری روندی کاهشی داشته و روز دوشنبه ششم دی ماه پس از ۵۸۰ روز تلفات روزانه کرونا در ایران به ۳۴ نفر رسید.

منبع خبر «» است و خبرگزاری برگزیده های ایران در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 286006 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  500012450534130  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری برگزیده های ایران مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری برگزیده های ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید