سلامت

۱۴ دی‌ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

سویه اومیکرون از آنجا که نوع جهش یافته ویروس اصلی کرونا است براساس مطالعات کارشناسان، جمعیت مبتلا به آن در هر سه روز می‌تواند به ۲ برابر افزایش یابد به همین دلیل بهترین راهکار برای پیشگیری از شیوع آن، استفاده از ماسک، انجام واکسیناسیون کامل، حفظ فاصله اجتماعی و اجتناب از دورهمی ها اعلام شده است.

متخصصان بیماری های عفونی هم اعلام کرده اند که ۳۲ جهش رخ داده در ژن s ویروس کرونا باعث اتصال قابل توجه ویروس به سلول‌های میزبان شده و با توجه به سرایت بسیار بالای آن، پیش بینی می‌شود که سویه اومیکرون زودتر از دلتا به قله خیز برسد.

بر اساس اعلام معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۹۴ مورد مبتلا به اومیکرون تا روز (دوشنبه ۱۳ دی ماه) جاری در کشور شناسایی شده‌ است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین امروز اعلام کرد: ۳۴ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند و در این بازه زمانی ۱۷۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند.

از دیروز(دوشنبه) تا امروز سه شنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۷۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۵۸ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۲۹۶ نفر رسید.

همچنین تا کنون ۶ میلیون ۴۴ هزار و ۲۴۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند و دو هزار و ۴۷۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۵۹ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۹۵۰ نفر دُز اول، ۵۲ میلیون و ۲۶۰ هزار و ۲۷۶ نفر دُز دوم و ۸ میلیون و ۷۵۲ هزار و ۱۸ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲۰ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۲۴۴ دُز رسیده است.

۱۴ دی‌ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

آخرین وضعیت مبتلایان و فوتی‌های کرونایی در استان‌ها

اکنون با ورود سویه اومیکرون، کشور وضعیت ناپایداری را به لحاظ شیوع این ویروس طی می کند و شاید سهل انگاری و کم توجهی ها باعث شود تا در روزهای آینده شاهد افزایش شمار مبتلایان باشیم.

نگاهی به شرایط کرونایی در استان های مختلف حکایت از آن دارد که هر چند آمار فوتی ها و ابتلا کاهش یافته اما نمی توان به این وضعیت دلخوش بود. در ادامه به مهمترین مطالب در این زمینه بر اساس آمار دانشگاه های علوم پزشکی اشاره می شود:

حال ۴ مبتلا به کرونا در هرمزگان وخیم است

هم اکنون ۱۷ نفر مبتلا به کرونا با شرایط ناپایدار در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان هرمزگان بستری هستند که متاسفانه حال چهار نفر از آنها وخیم گزارش شده است، در شبانه روز گذشته با بستری شدن ۲۴ نفر دیگر در بیمارستان های هرمزگان، شمار کل بستری های کرونا در این استان به ۷۰ نفر رسیده و از ابتدای دی‌ماه تاکنون، ۱۰ روز بدون فوتی کرونا بوده است.

تاکنون ۲ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۵۲ دز واکسن برای مردم این استان تزریق شده است.

آمادگی خوزستان برای مقابله با سویه جدید کرونا

دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرده است که هر آن چیزی که در راستای پیشگیری از شیوع مجدد کرونا لازم بوده انجام شده و آمادگی لازم برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ در خوزستان وجود دارد.

اکنون بین ۱۰ تا ۱۱ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال خوزستان دُز سوم واکسن را دریافت کرده اند و تمامی شهرهای خوزستان در وضعیت آبی کرونایی قرار داشته و تاکنون بیش از ۶ میلیون دُز واکسن در این استان تزریق شده است.

افزایش شمار مبتلایان در کهگیلویه و بویراحمد

طی ۲۴ ساعت گذشته ۹ بیمار کرونایی به مبتلایان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد افزوده شده و به ۱۱۸ بیمار رسیده است که از این تعداد  ۳۳ بیمار مبتلای قطعی ۶  بیمار نیز به علت وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.

در این مدت مورد فوتی کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد گزارش نشده و مجموع قربانیان این بیماری در این استان  یک هزار و ۴۲ نفر است.

اسلام‌آباد غرب و گیلانغرب در وضعیت زرد کرونایی

براساس رنگ‌بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان‌های اسلام‌آبادغرب و گیلانغرب از ۱۴ دی ماه در وضعیت زرد کرونایی و کرمانشاه، قصرشیرین، دالاهو، روانسر، صحنه، ثلاث باباجانی، هرسین، سنقروکلیایی، پاوه، جوانرود، سرپل‌ذهاب و کنگاور در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفت.

آمار بستری‌های کرونا در مراکز درمانی استان کرمانشاه اکنون به ۱۳۹ نفر رسیده که از این تعداد ۴۱ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده و حال هفت نفر آنها وخیم است.

علائمی از شکل‌گیری موج ششم در چهارمحال و بختیاری مشاهده نشده است

هنوز علائمی از شکل‌گیری موج ششم در استان چهارمحال و بختیاری مشاهده نشده است اما در عین حال میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان تنها ۵۸ درصد است.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۸۷ هزار و ۱۵۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که بیش از ۹۰ درصد این بیماران بهبود یافته و تنها ۲ درصد منجر به فوت شده است.

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمامی شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری به جز شهرستان بروجن در وضعیت آبی (کم‌خطر) شیوع ویروس کرونا قرار دارند و شهرستان بروجن در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارد.

۹۲.۸ درصد ساکنان قشم واکسینه شدند

از ۱۷۵ هزار و ۱۴۰ نفر جمعیت این شهرستان ، ۱۲۲ هزار و ۹۲۲ نفر واجد شرایط دریافت واکسن بودند که ۹۲.۸ درصد از این تعداد واکسینه شده‌اند و تاکنون ۹ هزار و ۴۶۳ نفر نیز واکسن نوبت سوم خود را تزریق کرده‌اند.

سویه جدید موسوم به اومیکرون هم دراین شهرستان شناسایی شده است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با توجه به ایام سفر به جزیره قشم لازم و ضروری است.

به صدادرآمدن زنگ خطر موج ششم کرونا در مازندران

باتوجه به افزایش آمار مبتلایان در روزهای گذشته زنگ خطر شیوع موج ششم کرونا در این استان به صدا درآمده است که یکی از دلایل عمده افزایش ابتلا به این ویروس خطرناک، عادی‌انگاری و کاهش چشمگیر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

بر اساس آخرین آمار حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در استان مازندران جامعه هدف ۱۸ سال به بالا برای تزریق دز سوم واکسن کرونا هستند و اگر تا پایان ماه جاری این افراد نسبت به تزریق این واکسن تکمیلی اقدام نکنند در آینده خسارت‌های جبران ناپذیری را در بحث افزایش افسار گسیخته کرونا در استان شاهد خواهیم بود.

استقبال مردم اردبیل از تزریق دز سوم واکسن کرونا

بنابر اعلام مسوولان استان اردبیل پس از هشدار در خصوص احتمال شیوع سویه جدید اومیکرون ویروس کرونا و بروز موج ششم، همزمان با اختصاص محموله‌های پرتعداد واکسن کرونا و امکان واکسیناسیون بیشتر، استقبال مردمی از واکسیناسیون طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

تاکنون یک میلیون و ۸۰۸ هزار و ۵۰۴ دُز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل تزریق شده است و امید است با ادامه همین روند، قبل از شیوع احتمالی موج ششم تمام افراد واجد شرایط دُز اول تا سوم واکسن کرونا را دریافت کنند.

طی شبانه روز گذشته یک نفر در این استان فوت کرده و ۲۴ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند که این میزان بستری روزانه، ۱۶۵ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در استان اردبیل است.

هم‌اکنون به جز شهرستان پارس‌آباد که در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارد، بقیه شهرستان‌های استان شامل بیله‌سوار، نیر، کوثر، گرمی، سرعین، خلخال، اصلاندوز، نمین، مشگین‌شهر و اردبیل در وضعیت آبی شیوع قرار دارد.

ثبت نهمین روز بدون فوتی کرونا در ایلام

استان ایلام نهمین روز بدون فوت کرونایی را سپری کرد، هشت ابتلای جدید کرونا در شبانه روز گذشته شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به ۶۷ هزار و ۱۰۹ نفر رسیده است.

شهرستان های دهلران، هلیلان، بدره و آبدانان در وضعیت آبی و سایر شهرستان ها نیز در وضعیت زرد هستند.

شناسایی ۲۳ بیمار جدید کرونایی در لرستان

۲۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۹۷ هزار و ۲۴۸ نفر رسید، موردی از مرگ و میر کرونا طی هشت روز گذشته در این استان ثبت نشده و شمار جانباختگان همچنان ۲ هزار و ۶۸۲ نفر است.

اکنون تنها شهرستان پلدختر در وضعیت زرد است و شهرستان های خرم آباد، رومشکان، بروجرد، کوهدشت، دورود، سلسله، الیگودرز، چگنی، دلفان و ازنا در شرایط آبی کرونایی قرار دارند.

موارد بستری و ابتلا در آذربایجان شرقی افزایشی نیست

بنابر آخرین اطلاعات موارد بستری و ابتلا به کرونا نیز در آذربایجان شرقی در شرایط افزایشی قرار ندارد و اکنون ۲۹۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند و در چند روز گذشته افزایش ابتلا به این سویه جدید در استان گزارش نشده است.

روزانه آزمایش کرونای ۵۰ تا ۶۰ نفر در آذربایجان شرقی مثبت اعلام و روزانه چهار تا ۶ فوتی کرونایی در این استان ثبت می شود. 

بستری ۲۶ بیمار بدحال در البرز طی ۲۴ ساعت

۲۶ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفتند و ۲ بیمار بدحال کووید ۱۹ در این مدت جان باختند و تمام  هفت شهرستان تابعه استان البرز اکنون در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند.

۱۶ شهرستان گیلان در وضعیت آبی و یک شهرستان در وضعیت زرد

طبق اعلام سامانه ماسک و نقشه جدید رنگ‌بندی کرونایی که از دوازدهم دی ماه محاسبه و بروزرسانی شده، رنگ کرونای شهرستان های استان گیلان بدون تغییر ماند که بر این اساس ۱۶ شهرستان در وضعیت آبی و یک شهرستان در شرایط زرد کرونایی قرار دارد.

بر اساس ارزیابی جدید نرم افزار ماسک شهرستان‌های املش، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رشت، خمام، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن، صومعه سرا، ماسال، رضوانشهر، تالش، رودسر و آستارا که پیش از این در وضعیت آبی قرار داشتند بعد از ۱۸ روز بدون تغییر باقی ماندند.

تنها شهرستان رودبار در استان گیلان نیز که پیش از این بر اساس ارزیابی نرم افزار ماسک در ۲۶ آذرماه، در وضعیت زرد کرونایی قرار داشت در نقشه جدید به همین رنگ باقی ماند.

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی گیلان در زمان حاضر ۱۴۸ بیمار مبتلا به کووید- ١٩ در بیمارستان های استان بستری بوده، ۳۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند و ۳۰ بیمار بدحال بخش مراقبت ویژه نگهداری می‌شوند.

۱۴ دی‌ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا