اردبیل

احتمال فرونشست دشت اردبیل به‌دلیل اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی

به گزارش خبرگزاری یولن از اردبیل، علی حیدری اُناری بعدازظهر امروز در نشست هم‌اندیشی با استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در زمینه آب و خشکسالی اظهار کرد: بر خلاف سیمای ترسیم‌شده قبلی از استان اردبیل با عناوینی همچون سرزمین چشمه‌های بهشتی، وضعیت منابع آب استان حاد و نگران‌کننده بوده و دشت اردبیل به‌دلیل اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی با احتمال فرونشست مواجه است.

وی افزود: بر اثر کم‌توجهی به میزان مصرف آب در گذشته، سطح تراز آبخوان اردبیل سالانه به طور متوسط ۲۷ سانتی‌متر افت می‌کند که در خشکسالی اخیر این رقم حدودا به ۲ برابر رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با تاکید بر لزوم همکاری تمامی ارگان‌ها، سازمان‌ها، مراکز علمی و دانشگاهی با بخش آب برای فرهنگ‌سازی و به تعادل رساندن آبخوان در چارچوب برنامه سازگاری با کم‌آبی استان تصریح کرد: باید راهکارهای علمی و کاربردی برای تثبیت مصارف آب زیرزمینی در بخش‌های مختلف و مدیریت بهینه را به‌کار بگیریم.

راه تأمین نیاز آب شرب مرکز استان اردبیل «انتقال آب» است

حیدری اُناری با بیان این‌که باید میان برداشت و تغذیه دشت اردبیل توازن وجود داشته باشد، ادامه داد: تغذیه مصنوعی دشت، انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند، تقلیل مقدار مصارف، ترویج و فرهنگ‌سازی و اصلاح الگوی کشت از جمله راهکارهای لازم و ضروری در این بخش است.

وی با اشاره به نیاز آب شرب در مرکز استان اردبیل بیان کرد: هم‌اکنون سالانه بیش از ۴۰ میلیون مترمکعب به مصرف آب شرب مرکز استان می‌رسد که در فصل پیک، بیشتر از ظرفیت تصفیه‌خانه آب شرب اردبیل است و برای حل این مشکل، احداث مدول دوم تصفیه‌خانه برنامه‌ریزی شده و چاره‌ای جز انتقال آب برای تامین نیاز آب شرب مرکز استان باقی‌نمانده است.

انتهای پیام/۳۴۶۳/ی


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا