فرهنگ و هنر

اشاره‌ شاعر شناخته شده به «معجزه پروین» و گلایه از صدا و سیما

اشاره‌ شاعر شناخته شده به «معجزه پروین» و گلایه از صدا و سیما

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران، اولین روز محفل سینمایی آرمان همزمان با چهل و دومین دوره جشنواره  بین‌المللی فیلم فجر، عصر شنبه ۱۳ بهمن ماه در سالن بصیرت مجموعه سیزده آبان برگزار شد در این نشست که بعد از نمایش فیلم “معجزه پروین” با محوریت پروین اعتصامی، شاعر برگزار شد، علی محمد مودب شاعر و دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه شعر به تحلیل و گفتگو پیرامون این فیلم پرداخت.

علی محمد مودب گفت: اگر به هر ایرانی بگوییم ۱۰ نفر از مفاخر ایرانی را نام ببر قطعا در بین آنها نام چند شاعر را خواهیم داشت و دلیلش هم این است شعر عصاره تجارب انسانی ایرانیان است و فرهنگ ایرانی اسلامی در طول تاریخ از مسیر شعر و ادبیات حفظ شده است و در جای دیگر از دنیا نظیر ندارد.

وی گفت:  اگر از شاعران و شعر غافل بشویم از ستون مهم خیمه تمدنی غفلت شده‌ایم.

وی در ادامه افزود: در رسانه ملی تصویری که از شاعر ارائه می‌شود تصویر درستی نیست شاعر را انسانی متفنن معرفی کرده‌اند در صورتی که شاعر سیمای جدی یک انسان ایرانی است سوال مهم این است که در ذهن مردم چه ذهنیتی نسبت به شعرا وجود دارد  شعرا ماموریت فرازمانی دارند و با انسان در مقیاس تاریخ گفت‌وگو می‌کنند در این حوزه جز معدود کارها اثر قابل توجهی وجود ندارد.

این شاعر با اشاره به فیلم “معجزه پروین” گفت: در این فیلم سعی شده بود تصویری روان و ساده و قابل فهم در مورد شاعر نامی ایران پروین اعتصامی ارایه شود حالا چقدر در این امر موفق بوده را باید کارشناسان سینما هم در موردش اظهارنظر کنند.

نگاهی به فیلم “معجزه پروین”| این شعر قافیه ندارد

علی محمد مودب در ادامه افزود: من به هر اثر هنری که در زمینه شعر و شاعری انجام شود خوشبین هستم زیرا می‌تواند به شناخت دقیق‌تر مردم از مفاخر ادبیات ایران کمک کند.

در ادامه نشست قائم خانی نویسنده و پژوهشگر گفت: اگر این فیلم حاصل سرمایه‌گذاری تهیه‌کننده خصوصی بود قابل قبول‌تر بود، اما زمانی که یک دستگاه حاکمیتی تولیدکننده فیلم است دستگاهی که نگران بازگشت هزینه‌اش نیست مهمترین سؤال که بعد از دیدن این فیلم در ذهن شکل می‌گیرد این است که آن نهاد و سازنده اثر به دنبال چه بوده‌اند و در نظر داشتن چه تصویری از شاعر نامی پروین اعتصامی ارائه دهند؟

قائم خانی در ادامه افزود: در روایت آثار تاریخی آفتی که وجود دارد این است که فیلمسازان و مدیرانی که اعتبارات ساخت فیلم را تأمین می‌کنند از تاریخ که همیشه مهجور بوده سپری در برابر اثر خود می‌سازند مهمترین مسئله در این فیلم این است که ما با چه مواجهیم آیا تصویر دقیق و درستی از پروین اعتصامی ارائه می‌شود چه تصویری از زن شاعر معاصر که یکی از قله‌های شعر فارسی است ارائه می‌شود؟

وی در پایان گفت: مشکل اصلی این است که وقتی کار حمایتی است چشم بر بسیاری از ابعاد مهم در یک اثر بسته می‌شود. مهمترین سؤالات در ذهن یک مدیر و فیلمساز این باید باشد که چه روایتی داریم چگونه روایت می‌کنیم چه چیزی را روایت می‌کنیم.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا