خراسان شمالی

دغدغه محدودیت گاز صنایع خراسان‌شمالی پایان می‌یابد

به گزارش برگزیده های ایران از بجنورد، حسین حاجی بگلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به این که خراسان شمالی در پایان مسیر خط انتقال گاز قرار دارد، در فصل زمستان و افزایش سرانه مصرف خانگی، صنایع با مشکل محدودیت گاز مواجه می شود.

وی افزود: طی سفر رئیس جمهور به کشور ترکمنستان و انعقاد قرارداد در زمینه ترانزیت و گاز می‌تواند پایانی برای دغدغه محدودیت گاز صنایع در استان باشد. 

به گفته وی اگر گاز ۵ استان شمالی که با محدودیت بیشتر مواجه هستند از طریق کشور ترکمنستان توزیع یا از این کشور خریداری شود مشکل محدودیت گاز صنایع استان هم برطرف خواهد شد. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار داشت: برای مصارف گاز در بخش صنعتی، مرکز دیسپاچینگ محدودیتی ایجاد کرده است که صنایع سیمان باید خط های تولید را از کار بیندازند یا تولید را کاهش دهند.

حاجی بگلو افزود: با توجه به این که از قبل پیش بینی می کردیم که در فصل زمستان با این مشکل مواجه خواهیم شد از طریق وزارت های کشور و نفت درخواست کردیم که مرکز ذخیره ما از ۱۰ روز به یک ماه افزایش یابد تا بتوانند سوخت مازوت تهیه کنند این در حالی است که ۲۰ روز ذخیره سازی برای ما در نظر گرفته شده است و اکنون صنایع سیمان در سطح ملی با مشکل مواجه هستند. 

وی ادامه داد: اکنون صنایع باید به دنبال سوخت جایگزین باشند که مشکلات زیست محیطی را نیز به همراه دارد.

به گفته حاجی بگلو برخی صنایع از جمله فولاد اسفراین با پیش بینی محدودیت گاز در فصل زمستان، تولید خود را در فصولی که مشکل گاز نداشتیم افزایش دادند که با این شرایط صنعت سیمان هم این کار را در سال های آینده خواهد کرد. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی همچنین به هزینه های بالای حمل سیمان نیز اشاره کرد و گفت: اکنون که سیمان در بورس عرضه می شود و سیمان بجنورد هم مورد قبول بسیاری از سازنده های استان هاست، اما هزینه های بالای حمل و محدودیت سوخت، سیمان بجنورد را با مشکل مواجه کرده است و توجیه ندارد. 

وی تصریح کرد: اکنون با این شرایط این صنعت به سمت ضرر و زیان و یا سود اندک پیش می رود که در حال حاضر افزایش قیمت هم توجیه پذیر نیست.

انتهای پیام/ن


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا