علمی و فناوری

محبوب‌ترین موز دنیا منقرض می‌شود؟

محبوب‌ترین موز دنیا منقرض می‌شود؟

به استدلال برخی دانشمندان، بهترین راه‌حل برای این مشکل اصلاح کامل تولید موز از سوی کشاورزان است. در دنیا بیش از هزار نوع موز وجود دارد، اما ۴۷درصد از انواعی که مورد استفاده انسان‌هاست موز کاوندیش است.

کاوندیش به چند دلیل بر بازار جهانی موز تسلط دارد. اول اینکه در برابر برخی از بیماری‌های مهم که درخت موز را می‌کشد، مقاوم است. دوم، ماندگاری طولانی دارد و سوم، کشاورزان معمولا می‌توانند موز کاوندیش بیشتری نسبت به سایر گونه‌ها در همان مقدار زمین بکارند. اما این‌گونه در معرض تهدید قارچی است که درخت را آلوده می‌کند. این عفونت به‌نام بیماری پاناما (پژمردگی فوزاریوم) نژاد استوایی۴ نامیده می‌شود.

عفونت TR۴ از ریشه‌های درخت شروع می‌شود و با گسترش عفونت توانایی گیاه در جذب آب یا انجام فتوسنتز را از کار می‌اندازد و درخت می‌میرد. اتفاقی که برای موز کاوندیش می‌افتد قبلاً برای موز محبوب دیگری به نام گروس میشل نیز رخ داده است.

محبوب‌ترین موز دنیا منقرض می‌شود؟

برخی از آسیب‌شناسان گیاهی معتقدند کاوندیش به سرنوشت گروس میشل دچار نمی‌شود. جیمز دیل، استاد و رهبر برنامه بیوتکنولوژی موز در دانشگاه فناوری کوئینزلنددیل گفت: «بیماری به کندی پیش می‌رود، بنابراین ما حداقل یک دهه فرصت داریم که تأثیر آن شدید باشد.»

بیشتر بخوانید:

  • ربات به جای انسان/ پیشرفتی باورنکردنی چین در عرصه فناوری/ عکس

  • سلاح ترسناکی که ژاپنی‌ها ساخته‌اند/ عکس

  • بزرگترین عقاب تاریخ پیدا شد/ عکس

همچنین، بسیاری از دانشمندان درحال کار روی کاوندیش مقاوم در برابر TR۴ یا جایگزینی مقاوم برای آن هستند. گروه تحقیقاتی دیگری به مدیریت دانشمندان دانشگاه کمبریج نیز درحال بررسی پیوند به‌عنوان یک راه‌حل هستند. به‌گفته دانشگاه کمبریج، پیوند بافت از یک گیاه به گیاه دیگر می‌تواند ویژگی‌های خاصی از آن گیاه مانند مقاوم‌تر کردن آن به بیماری را تغییر دهد.

۵۸۵۸

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا