کردستان

مهارت‌آموزی در زنجیره ارزش تولید موثر است/رقابت مهارت‌آموزان در ۵۶ رشته مهارتی در کشور

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران از سنندج، امیر میمنت‌آبادی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور صبح امروز در مراسم افتتاحیه نوزدهمین مسابقات ملی مهارت که امروز در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: مسابقه ملی مهارت یک رویداد رقابتی، پروژه‌محور و مرحله‌ای است که از مرحله شهرستانی تا جهانی با حضور جوانان زیر ۲۱ سال برگزار می‌شود.

وی افزود: این دوره از مسابقات با ۵۶ رشته برای اولین به صورت استانی در ۱۳ استان کشور برگزار می‌شود.

میمنت‌آبادی بیان کرد: نفرات انتخابی در این مسابقات در سال ۲۰۲۲ در چین به رقابت می‌پردازند و امید است که شاهد مدال‌آوری جوانان ایرانی در این مسابقه جهانی باشیم.

وی با بیان اینکه این مسابقه اولین مسابقه در رشته توسعه نرم‌افزار موبایل است که در سنندج برگزار می‌شود، اظهار داشت: ایران از سال ۵۴ با هدف ارتقاء مهارت جوانان در حوزه صنعت کشور به عضویت سازمان جهانی فنی و حرفه‌ای درآمد.

 معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بیان کرد: ایران پس از وقفه ۲۲ ساله از سال ۲۰۰۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی ایران مجدد به عضویت سازمان فنی و حرفه‌ای درآمد که ماحصل حضور آن کسب چهار مدال نقره، ۶ مدال برنز و ۴۱ دیپلم افتخار بوده است.

وی هدف از برگزاری این مسابقات را توجه به جوانان و جوان‌گرایی عنوان کرد و افزود: معرفی آموزش‌های مهارتی نقش مهمی در توسعه اقتصاد کشور دارد و برگزاری چنین مسابقاتی فرصت مناسبی برای رقابت سالم میان جوانان و ایجاد عزم ملی جهت حمایت کامل از این جوانان است.

میمنت‌آبادی با اشاره به اینکه این مسابقات باعث ایجاد اعتماد ملی و ورود به رقابت‌های اقتصادی، سیاسی و‌ اجتماعی می‌شود، افزود: امید است شاهد ترویج استانداردهای مهارتی و موقعیت‌های شغلی در همه زمینه‌ها در کشور باشیم. 

وی بر اتحاد و‌ همفکری اقشار مختلف مردم جهت رونق و آبادانی کشور تاکید کرد و افزود: ما در سطح کشور دارای استعدادهای زیادی هستیم که باید با خروج از خودتحریمی زمینه را برای شکوفایی این توانایی‌ها فراهم کرد.

میمنت آبادی با اشاره به اینکه امید است کردستان میزبان مناسب و همیشگی برای برگزاری این مسابقات باشند گفت: پاشنه آشیل کشور ایجاد اقتصاد است چرا که بیکاری عامل بسیاری از مشکلات کشور است.

وی با عنوان اینکه مهارت‌آموزی در زنجیره ارزش تولید موثر است، افزود: خوشبختانه امروزه کشور ما در تراز بالایی در حوزه مدارک تحصیل و فارغ‌التحصیلی دارد که باید از مهارت‌های لازم برخوردار باشند.

میمنت‌آبادی گفت: ما در کشور به پنجه‌های کارآمد نیاز داریم و باید فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در همه گرایش‌های فنی و حرفه‌ای آماده مهارت‌آموزی به سایر جوانان باشند.

اولویت دولت سیزدهم ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری در جامعه است

اسماعیل زارعی‌کوشا  استاندار کردستان در افتتاحیه مسابقات ملی مهارت در سنندج اظهار داشت: امروز بیش از هر زمان دیگری به مهارت‌آموزی نیاز داریم و نظام آموزشی ما باید به سمت تربیت کردن جوانانی ماهر و دارای حرفه برود.

استاندار کردستان اضافه کرد: اکنون بیش از هر زمان دیگری باید جامعه را به سمت مهارت آموزی و‌ جوان‌گرایی سوق داد چرا که جوانان از قدرت حقیقت‌جویی و‌ مهارت‌آموزی بالای برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه موضوع مهم حال حاضر کشور و استان اشتغال است، افزود: فرهنگ پشت میزنشینی باید در جامعه اصلاح شود چرا که ما اکنون نیازمند اشتغال مولد در عرصه‌های مختلف هستیم.

استاندار کردستان گفت: خوشبختانه جوانان کردستانی در حوزه توسعه نرم‌افزار موبایلی در کشور پیشتاز هستند.

وی بیان کرد: اولویت دولت سیزدهم ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری در جامعه است چرا که در حال حاضر کشور اقتصاد کشور دچار بیماری مزمن شده  که مربوط به دهه‌های گذشته است.

زارعی‌کوشا در پایان ابراز امیدواری کرد؛ با برگزاری چنین مسابقات علمی جامعه را به سمت مهارت آموزی سوق داده و نظام آموزشی را اصلاح کرده و به جای تدریس دروس نظری به دنبال مهارت‌آموزی باشیم.

انتهای پیام ۲۳۳۰/۷۹


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا