سلامت

۱۲ تا ۱۵ درصد ایرانی‌ها تمایلی به زدن واکسن کرونا ندارند

دکتر حمیدرضا خانکه روز چهارشنبه در نشست خبری اولین کنگره ملی رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ که در سالن همایش این دانشگاه برگزار شد، افزود: این نداشتن تمایل به زدن واکسن بیشتر در گروه های آسیب پذیر و در سنین بالا رخ می دهد که می تواند مرگ و میر را در بین آنان ایجاد کند.

خانکه با اشاره به اینکه در دولت جدید واکسیناسیون با سرعت بالا انجام گرفته است، افزود: با افزایش شفافیت به نظر می رسد اعتماد اجتماعی در زمینه مقابله با کرونا هم در حال افزایش است.

وی بیان کرد: باید اقدامات انجام گیرد تا مردم تشویق به تزریق دزهای دوم و سوم شوند، با این اقدام می توان مردم را در مقابله با اومیکرون و سایر سویه های جدید مقاوم کرد.

خانکه عنوان کرد: مردم به منظور ایمن شدن در مقابل سویه های جدید ویروس کرونا مانند اومیکرون باید دزهای دوم و سوم را بزنند و در این زمینه باید اقدامات لازم انجام گیرد تا مردم مشارکت بیشتری بکنند.

۱۲ تا ۱۵ درصد ایرانی‌ها تمایلی به زدن واکسن کرونا ندارند

وی خاطرنشان کرد: احتمالا دلیل عمده این موضوع می تواند تعدد منابع خبری و کم بودن اعتماد مردم به رسانه های رسمی باشد. گاه گروه های پزشکی کم تخصص تر و با نفوذتر بر باور مردم در مورد تزریق واکسن تاثیر می گذارند.

خانکه بیان کرد: یک نظریه علمی بسیار قوی این است که تکرار واکسیناسیون می تواند به کشورها در مقابله با کرونا بسیار کمک کند و به همین دلیل دز سوم واکسن کرونا خیلی می تواند در کنترل بیماری کمک کننده باشد.

وی ادامه داد: اطلاع رسانی خطر در کشور باید پایه علمی پیدا کند و ساختار مدیریت بحران در کشور باید ساختار واحدی یابد. بدنه تخصصی برای کنترل و مهار بیماری در دانشگاه های علوم پزشکی و بدنه های عملیاتی هم در حوزه های اجرایی باشد.

خانکه هسته خطر کرونا را تهران اعلام کرد و گفت: در اغلب ادوار گذشته این شهر وضعیت قرمز کرونایی داشته و شاید سپردن مدیریت کرونا در تهران به یک دانشگاه اشتباه بود و ادامه این روند هم اشتباه است.

وی تصریح کرد: توصیه می شود شهرداری تهران که دارای منابع بسیار زیادی است، این کار را به عهده گیرد. دانشگاه های علوم پزشکی هم نقش اتاق فکر و بدنه تخصصی را داشته باشند. 

خانکه تاکید کرد: سرمایه اجتماعی سازمان های امدادی در دوران کرونا در دنیا کاهش پیدا کرده و این روند در کشور ما هم بوده است. مهمترین راهکار افزایش سرمایه اجتماعی، جلب مشارکت مردمی و شفافیت است.

وی خاطرنشان کرد: هم در زمینه مداخلات کرونا و هم در زمینه مداخلات سلامت باید به صورت شفاف با مردم ارتباط داشته باشیم.  در دولت جدید هم این رویه اعمال خواهد شد؛ به طور مثال اینکه واکسن از کجا، به چه تعداد و چگونه تامین شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

بازگشایی ها به صورت تدریجی انجام شود

رییس دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی درباره بازگشایی مراکز آموزشی و پژوهشی نیز اظهار داشت: بازگشایی ها باید به صورت تدریجی براساس شاخصه ها و متناسب با شرایط هر دانشگاه انجام شود.

خانکه افزود: بازگشایی ها در تمام دنیا براساس یک برنامه مدون انجام می شود، در حال حاضر بازگشایی به صورت عاقلانه در حال انجام است و به مدیران مراکز آموزشی سپرده شده است.

رییس دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی ادامه داد: کرونا بیماری موذی است و باید مراقب بود که با هیجان با آن برخورد نکنیم. 

وی انتقال آموزش از حضوری به مجازی را در دوران کرونا، مناسب خواند و گفت: زیرساخت های مجازی در مراکز آموزشی توسعه پیدا کرده و به عبارتی می توانیم درصد زیادی از آموزش ها را به صورت مجازی ارایه دهیم.
دانشگاه ها باید اختیار داشته باشند با افزایش زیرساخت ها، حجمی از آموزش های خود را همچنان مجازی ارایه دهند.

اثرات اجتماعی پاندمی کرونا سال ها باقی می ماند 

دبیر علمی اولین کنگره ملی رصد اجتماعی پاندمی کووید – ۱۹ در ابتدای این نشست اظهار داشت: احتمالا پاندمی کرونا در سال میلادی ۲۰۲۲ تمام می شود و به عبارتی به آندمی تبدیل خواهد شد، اما به نظر می رسد که سال ها اثرات اجتماعی پاندمی کرونا که روی جامعه گذاشته، باقی بماند.

مهرداد فرخی  ادامه داد: دولت ها و حاکمیت ها در زمینه مدیریت این اثرات باید برنامه مدون داشته باشند تا بتواند اثرات آن را کاهش دهند.

وی تصریح کرد: سلامت اجتماعی، سلامت روانی، نابرابری ها، مشکلات اقتصادی از جمله موضوعاتی است که باید برای کنترل آنها برنامه ریزی کرد.

فرخی درباره ۶ پنل تخصصی در این کنگره نیز عنوان کرد: چالش های سیاست های کنترل پاندمی کرونا، پیامدهای پاندمی کووید ۱۹ در جمعیت های آسیب پذیر، نابرابری ها در پاندمی کرونا و چالش ها و موانع پذیرش واکسن از عناوین پنل های تخصصی این کنگره است. چالش های سلامت روانی و چالش های سلامت اجتماعی هم از دیگر عناوین پنل های تخصصی این کنگره است.

نخستین کنگره ملی رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ روزهای ۱۹ و ۲۰ دی ماه به صورت حضوری و مجازی در دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی برگزار می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا