اقتصادی

تمرکز دولت بر رشد اقتصادی/لایحه مالیات بر مجموع درآمد به دولت می‌رود

به گزارش برگزیده های ایران به نقل از مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور، مسعود میرکاظمی در جلسه‌ای که با برخی وزرای اقتصادی دولت که به منظور هماهنگی لایحه بودجه ۱۴۰۱ تشکیل شده بود، افزود: بلافاصله بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم بر روی حل مشکل تامین واکسن تمرکز و همه دیدند این کار به خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: دولت در هر کار متمرکز شود کارها به خوبی جلو می رود و حالا اولویت اول کشور رشد اقتصادی است؛‌ منابع باید به سمت طرح هایی در کشور برود که رشد اقتصادی ایجاد می‌کند.

میرکاظمی با اشاره به درخواست مقامات استانی برای تامین منابع طرح های زیرساختی تصریح کرد: در سفرهای استانی دولت مقامات دولتی به دنبال منابع برای هزینه هستند؛ اما این رویکرد باید به حرکت در جهت ایجاد درآمد در استان ها تغییر کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: وزارتخانه های مختلف باید طرح های اولیت داری که در رشد اقتصادی موثر است را معرفی کنند و البته بعد ار تخصیص منابع این طرح ها دائم رصد می شوند تا کار به نتیجه برسد و رشد اقتصادی محقق شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی هم در این نشست افزود: رشد اقتصادی برونداد یک نظام اقتصادی است و اگر به دنبال آن هستیم، باید الزامات آن فراهم شود.

سید احسان خاندوزی با حمایت از رویکرد اصلاح بودجه افزود: وقتی بتوانیم متغییرهای اصلی را برای بخش خصوصی حداقل در میان مدت پیش بینی کنیم، سرمایه ها به سمت فعالیت های مولد هدایت می‌شود.

وزیر اقتصاد با حمایت از افزایش پایه‌های مالیاتی گفت: در تلاشیم به زودی لایحه مالیات بر مجموع درآمد را به دولت ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست گفت: کشور راهی جز تغییر ریلی که سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته  ندارد؛‌ باید به سمت رشد اقتصادی حرکت کرد و راه آن کنترل تورم است.

سیدرضا فاطمی امین افزود: با وضع فعلی یارانه‌های انرژی، نوع مالیاتی ستانی و بودجه سنتی حل مشکلات قابل تصور نیست، پس راهی به جز تغییر ریل نداریم.

وی با اشاره به تغییر ترکیب صادرات غیر نفتی کشور در سال آینده گفت: ما فقط برای اجرای طرح مسکن نیاز به حدود ۶ میلیون تن فولاد داریم که این رقم از میزان صادرات کشور کاسته می‌شود، اما باید برنامه‌ریزی کرد که صادراتی غیرنفتی سرجمع افزایش خوبی پیدا کند.

وزیر نفت هم در نشست بودجه ۱۴۰۱ گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری لازم در صنعت نفت و گاز نشده و حال آنکه برای پاسخ به نیاز کشور نیاز به ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این حوزه داریم.

جواد اوجی با بیان اینکه اگر برای توسعه هزینه نشود در آینده به واردکننده این محصولات تبدیل می‌شویم،گفت: در سرمایه گذاری ها باید به آمایش سرزمین توجه بیشتری کرد چون طرح‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند دامن دولت و مجلس و در کل اقتصاد کشور را خواهد گرفت.

وزیر جهاد کشاورزی هم ضمن حمایت از تغییر ریل گذاری بودجه گفت: ظرفیت هایی که در سازمان برنامه برای رشد بخش کشاورزی دیده شده کارشناسی و قابل تحقق است؛ البته باید الزامات و منابع آن تامین شود.

سیدجواد ساداتی نژاد افزود: خام فروشی در بخش کشاورزی بیداد می کند؛‌ با کوچکترین سرمایه گذاری هدفمند به ویژه در بخش صنایع تکمیلی می‌توان شاهد بهبود رشد و اقتصادی و اشتغال در این بخش بود.

رییس کل بانک مرکزی هم در این نشست گفت: بخشی از رشد پایه پولی در سال های ۹۸ و ۹۹ مربوط به تسعیر دارایی ها بلوکه شده و پرداخت مابه تفاوت ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی بوده که این رویکردها در نهایت منجر به رشد تورم شده است.

علی صالح آبادی تصریح کرد: اگر می خواهیم تورم کنترل شود، حتما باید جلو کسری بودجه گرفته شود و رویکرد سازمان برنامه برای ۱۴۰۱ به بانک مرکزی برای کنترل تورم کمک شایانی می‌کند.

انتهای پیام/ب


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا