آذربایجان غربی

جشنواره فرهنگی و گردشگری بیدمشک در ارومیه برگزار می‌شود

جشنواره فرهنگی و گردشگری بیدمشک در ارومیه برگزار می‌شود

به گزارش برگزیده آذربایجان‌غربی، محمد نقی‌پور افزود: هدف از برگزاری این جشنواره توجه به برندسازی شهری محصول بیدمشک در ارومیه بوده که محصولات فرعی آن اعم از عرق و نقل بیدمشک از سوغاتی‌های معروف و محبوب این شهر است که عرق آن خاصیت درمانی نیز دارد.

وی با بیان اینکه بیدمشک و آیین‌های چیدن، فروش و عرق‌گیری آن جزء فرهنگ و سنن ارومیه است، تصریح کرد: همه ساله در آستانه نوروز و چندین روز پس از نوروز شاهد مراسمات مرتبط با بیدمشک در منازل شهروندان هستیم که ضرورت برگزاری چنین جشنواره‌ای را دوچندان می‌کند.

به گفته وی مدیریت شهری در راستای ارج نهادن به فرهنگ مردم ارومیه حتی اقدام به کاشت درختان بیدمشک در سطح کرده و شکوفه‌های بیدمشک که پیش پیشا نامیده می‌شوند، همه ساله در این ایام معابر شهر را عطرافشانی می‌کنند، از وظایف مدیریت شهری همچنین برگزاری جشنواره‌هایی برای فرهنگ و فولکلور ساکنان محدوده شهری ارومیه بوده که این فرهنگ و فولکلور نه تنها از دهه‌ها بلکه سده‌های گذشته تا کنون در سطح شهر تداوم داشته که باید احیا و همچنان ادامه داشته باشد.

نقی‌پور یادآور شد: جشنواره بیدمشک در خیابان دفاع مقدس و محوطه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری برگزار می‌شود و علاقمندان به شرکت در آن می‌توانند همه روزه در طول ایام برگزاری جشنواره در آن حضور یافته و از بخش‌های متنوع فرهنگی، هنری و فولکلوریک آن بهره‌مند شده و بازدید کنند.

وی خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در تلاشیم سال‌های آینده این جشنواره به صورت ملی و حتی بین‌المللی برگزار شود.

۴۶

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا