فرهنگ و هنر

دانشگاه بین‌المللی D8 در همدان افتتاح شد

دانشگاه بین‌المللی D8 در همدان افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری برگزیده استان همدان، دانشگاه بین‌المللی D۸ که شامل عضویت هشت کشور اسلامی است با حضور وزیر علوم در همدان افتتاح شد.

با تصویب اساسنامه بین هشت کشور اسلامی، ایران، ترکیه، پاکستان، اندونزی، بنگلادش، مالزی، مصر و نیجریه نخستین دانشگاه بین‌المللی D8 در ایران شروع به کار کرد و همدان، پایتخت تاریخ و تمدن میزبانی از این رویداد را پذیرفت.

آیین افتتاح ساختمان اداری و آموزشی دانشگاه بین‌المللی D8 با حضور وزیر علوم، استاندار همدان، رئیس دانشگاه بوعلی سینا و جمعی از اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه بوعلی سینا امروز برگزار شد.

رئیس دانشگاه بین‌المللی D8 در این مراسم گفت: سیستم توسعه دانشگاه به صورت شبکه‌ای و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها و همکاری‌های گسترده با پنج دانشگاه از کشور ایران، شش دانشگاه از کشور مالزی، دو دانشگاه از کشور بنگلادش، پنج دانشگاه از کشور پاکستان و دو دانشگاه از کشور اندونزی است.

عباس افخمی با بیان اینکه این اقدامات به توسعه همکاری‌های بین‌المللی و تقویت نهادهای آموزشی در این کشورها منجر شده است افزود: دانشگاه D8 تنها دانشگاه در کشور با زبان انگلیسی بوده و تنها رشته ادبیات هر کشور به همان زبان تدریس می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر این دانشگاه پذیرش دانشجوی ایرانی ندارد و برای این امر نیز درحال رایزنی هستیم تا به صورت محدود دانشجوی ایرانی نیز پذیرش شود و تمام اعضای D8 باید در این دانشگاه دانشجو داشته باشند.

دکتر زلفی‌گل وزیر علوم نیز در این مراسم با ابراز تشکر از تلاش‌ها و زحمات ریاست دانشگاه گفت: با وجود چالش‌ها و موانع مختلف، دانشگاه بین المللی D8 با امضاء تفاهم‌نامه‌ها و گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی، توانسته است ظرفیت بین‌المللی و دانشگاهی خود را به نحوی گسترده و پررنگ ارتقاء دهد.

لازم به ذکر است، همکاری‌های بین‌المللی این دانشگاه در زمینه‌های مختلف از جمله پروژه بین‌المللی آب بین کشور های D-8، فناوری اطلاعات، مهندسی و علوم انسانی به‌عنوان نمونه‌های برجسته از افزایش ارتباطات علمی و تبادل ایده‌ها با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر جهانی مطرح شده است، این همکاری‌ها به توسعه‌ دانشگاه بین المللی D8 به عنوان یک مرکز علمی برجسته و شناخته‌شده اعتبار بیشتری خواهد داد.

روند تشکیل دانشگاه D8 به دنبال تعهد داوطلبانه جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور درحال توسعه در زمان ریاست دکتر غلامی در دانشگاه بوعلی سینا انجام گرفت و مقرر شد تا دانشگاه D8 به میزبانی این دانشگاه افتتاح شود و اکنون ساختمان اداری- آموزشی این دانشگاه در خیابان فرهنگ همدان به بهره برداری رسید.

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا