فرهنگ و هنر

موسیقی فجر رویای جنوب شهر را واقعی کرد / خوانندگان مشهور به میدان بهمن می‌آیند

موسیقی فجر رویای جنوب شهر را واقعی کرد / خوانندگان مشهور به میدان بهمن می‌آیند

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری برگزیده های ایران، چرا دیدن کنسرت‌های خوانندگان موسیقی پاپ به رویایی دست نیافتنی برای برخی از اقشار جامعه تبدیل شده است! این پرسشی است که پاسخ به آن دردآور است، اما باید به آن پاسخ داد و دلایل آن را برشمرد.

قیمت بلیت‌هایی که تا ۸۰۰ هزار تومان بالا رفته است و در حال حاضر در اندیشه رسیدن به مرزِ یک میلیون تومان است! این شاید مهمترین دلیل برای لاکچری شدنِ کنسرت‌های موسیقی پاپ باشد. تصور کنید یک خانواده چهار نفره از قشر متوسط جامعه با درآمدی در حد حقوق یک کارمند می‌خواهد به کنسرت برود. آنها باید بخش مهمی از درآمد ماهیانه‌شان را برای این کار هزینه کنند.

هنرمندان بخش بین الملل در جشنواره موسیقی فجر / نیکلاس ون پوکه؛ موسیقیدان شاعر

به هر حال هزینه‌های رفتن به یک کنسرت فقط به خرید بلیتِ آن کنسرت محدود نمی‌شود؛ هزینه‌های رفت و برگشت، هزینه‌های خرید خوراکی و یا صرفِ شام و… همه این‌ها با هم کل هزینه را به شدت بالا می‌برد.

سالن‌های برگزاری کنسرت‌های موسیقی پاپ معمولاً در شمال شهر هستند؛ سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی، سالن هتل اسپیناس پالاس یا حتی برج میلاد؛ همه این‌ها برای مردمانِ جنوب شهر به شدت دور از دسترس هستند. حال تصور کنید حالِ پدرِ خانواده‌ای که اتوموبیل شخصی ندارد و می‌خواهد فرزندانش را به همراه همسرش به کنسرت ببرد!

در سال‌های گذشته بارها و بارها مطرح شده بود که سالنی در جنوب شهر برای برگزاری کنسرت‌ها در نظر گرفته شود. نیازی به ساخت سالن هم نبود، چون سالن موجود است! فرهنگسرای بهمن سالنی بزرگ و مناسب برای برگزاری کنسرت‌ها دارد. این فرهنگسرا در جنوب شهر تهران واقع است.

خانی آباد، یاخچی آباد، جوادیه، نازی‌آباد، شوش، مولوی، گمرک، بریانک و بسیاری محله‌های دیگر که در جنوب شهر هستند، دسترسی نسبتاً آسانی به فرهنگسرای بهمن دارند.

حالا و در اقدامی جسورانه، سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر، سالن فرهنگسرای بهمن را به عنوان یکی از سالن‌هایش برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی پاپ انتخاب کرده است. به نظر می‌رسد حضور امیرحسین سمیعی به عنوان مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیسِ جشنواره موسیقی فجر و البته حضور رضا مهدوی به عنوان دبیر جشنواره موسیقی فجر، فضا را برای چنین انتخابی فراهم کرده است.

جشنواره موسیقی فجر ,
سالن فرهنگسرای بهمن یکی از شیک‌ترین سالن‌های تهران است که هزارو۵۵۰ نفر ظرفیت دارد.
 

امیرحسین سمیعی پیش از آمدنش به دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهردای تهران بود و به خوبی با ظرفیت‌های فرهنگسراهای تهران آشنایی داشت. از این رو با انتخاب این سالن به عنوان یکی از سالن‌های اجرای بخش پاپ در جشنواره، شرایط را برای تحقق شعارِ عدالت فرهنگی فراهم کرد. عدالت فرهنگی از جمله شعارهای مهمِ مطرح شده در دولت سیزدهم بود.

حالا با این انتخاب ساکنان جنوب شهر تهران می‌توانند اجرای خوانندگان محبوب خود را با حداقلِ قیمت بلیت و در نزدیک‌ترین حالت ممکن به محل سکونت‌شان به تماشا بنشینند.

جالب است بدانید که قیمت بلیت کنسرت‌های بخش موسیقی پاپ در سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر از ۹۵ هزار تومان آغاز و تا سقف ۴۹۵ هزار تومان ادامه دارد.

جشنواره موسیقی فجر ,
سالن فرهنگسرای بهمن جایگاه وی‍‍ژه معلولین و جانبازان را دارد و ۳۰۰ مترمربع مساحت صحنه نمایش(استیج) است. این سالن بالاترین ضریب ایمنی در بین سالن‌های کشور با قابلیت اطفای حریق خودکار را دارد.

بیاید با هم نگاهی به اجراهایی بیاندازیم که در فرهنگسرای بهمن و در جنوب تهران به صحنه خواهند رفت.

علیرضا طلیسچی / فرهنگسرای بهمن / دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ در دو سانس ۱۹ و ۲۲

معین زندی / فرهنگسرای بهمن / سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ در دو سانس ۱۹ و ۲۲

آرمین زارعی / فرهنگسرای بهمن /  چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ در دو سانس ۱۹ و ۲۲

محسن یگانه / فرهنگسرای بهمن / پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در دو سانس ۱۹ و ۲۲

حامیم / فرهنگسرای بهمن / جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ در دو سانس ۱۹ و ۲۲

علی یاسینی / فرهنگسرای بهمن / ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ در دو سانس ۱۹ و ۲۲

امید که اقداماتی چنین جسورانه برای تحقق عدالت فرهنگی در جامعه همچنان ادامه داشته باشد.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا