بین الملل

ادعای تکراری آمریکا علیه ایران

ادعای تکراری آمریکا علیه ایران

«ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است، در پاسخ به سوالی درباره مورد حمله قرار گرفتن نظامیان آمریکا در منطقه در پی جنگ غزه و حمایت‌های واشنگتن از اهداف اشغالگرانه رژیم صهیونیستی، ادعاهایی را علیه ایران مطرح کرده و گفت: ما از ترکیبی از بازدارندگی، اعمال فشار و دیپلماسی برای مقابله با فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران استفاده کرده‌ایم. همچنین اشاره می‌کنم درباره عزم خود برای حفاظت شدید از کارکنان و منافعمان پیام بازدارنده صریح و مستقیمی به ایران فرستادیم.
پاتل در ادامه مدعی شد: اواخر ماه پیش، در ۲۶ اکتبر، ارتش آمریکا حملاتی را علیه دو تاسیسات مورد استفاده سپاه پاسداران و گروه‌های وابسته به آن در شرق سوریه انجام داد. این حملات دقیق و دفاعی پاسخی به طیفی از حملات عمدتا ناموفق و ادامه‌دار علیه نظامیان آمریکا در عراق و سوریه بود.
معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه گفت: ما به وضوح گفته‌ایم که هر کاری لازم باشد برای حفاظت از کارکنان و منافعمان در منطقه انجام خواهیم داد  اما افزون بر این، صراحتا به کشورهای منطقه گفته‌ایم که واقعا مایلیم اطمینان بیابیم این درگیری گسترش پیدا نکند. درباره عراق هم، این موضوع، مستقیما، با نخست‌وزیر السودانی در سفر وزیر امور خارجه بلینکن به عراق مطرح شد و نخست‌وزیر نیز این حملات را غیرقابل قبول دانسته و تعهد کرده است که هر کاری بشود، برای متوقف کردن این حملات انجام دهد.
وزیر امورخارجه ایران خاطرنشان کرد: ما نیروهای جدیدی را نه به سوریه و نه به سایر نقاط منطقه اعزام نکرده‌ایم، اما ما فقط نظارگر تحولات نیستیم، جمهوری اسلامی ایران بر اساس منافع ملی خود اقدام خواهد کرد.
آمریکا پس از آغاز عملیات «طوفان الاقصی» توسط جنبش مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی در ۷ اکتبر، ۲ ناو هواپیمابر به همراه ناوگروهای آن‌ها و همچنین شماری از نیروهای نظامی در را در منطقه مستقر کرده است.
نیروهای مقاومت پس از حمایت تمام‌عیار آمریکا از رژیم صهیونیستی در کشتار مردم فلسطین در غزه، حملات به پایگاه‌های غیرقانونی آمریکا در عراق و سوریه را تشدید کرده‌اند.
دولت آمریکا می‌گوید، از ۱۷ اکتبر، ۴۰ حمله به نظامیان و منافع آمریکا در منطقه انجام گرفته است و ده‌ها نفر از نظامیان با آسیب‌های مغزی مواجه شده‌اند.
ادعای پاتل علیه ایران در حالی مطرح می‌شود که وزیر امور خارجه ایران، پیشتر، با تاکید بر اینکه «گروه‌هایی که در سوریه و عراق نیروهای آمریکایی را هدف قرار می‌دهند، مستقل عمل می‌کنند و از تهران راهنمایی دریافت نکرده‌اند»، اظهار داشت: آن‌ها هیچ دستور از ما دریافت نمی‌کنند. طرف آمریکایی مدعی است که اینها با ایران مرتبط است اما این گروه‌ها برای خودشان مستقل تصمیم می‌گیرند.
حضور مداخله‌جویانه نظامی آمریکا در منطقه با ادعاهایی همچون تامین امنیت دریانوردی، کمک به مبارزه با تروریسم و کمک به کشورهای منطقه برای تامین امنیت آن در حالی است که این تدابیر نظامی و امنیتی آمریکا در بروز جنگ غزه، تحولی خون‌بار و تنش‌زا برای منطقه، ناکارآمد بوده است.

۳۱۱۳۱۱

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا