اخبار روز

اعتراف اتحادیه اروپا به ناتوانی در پایبندی به تعهدات نظامی در قبال اوکراین

اعتراف اتحادیه اروپا به ناتوانی در پایبندی به تعهدات نظامی در قبال اوکراین

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برگزیده های ایران، نشریه “دی سایت” آلمان در مطلبی نوشت: به گفته آلمان و اوکراین، اتحادیه اروپا هدف خود برای ارسال حدود یک میلیون گلوله توپ به اوکراین تا مارس ۲۰۲۴ را نمی تواند برآورده کند.

” بوریس پیستوریوس”، وزیر دفاع آلمان در نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: ما باید فرض کنیم که این هدف محقق نمی شود. وی از صنعت خواست تا تولید خود را افزایش دهد و گفت که کشورهای اتحادیه اروپا در حال حاضر با تولیدکنندگان در این زمینه کار می کنند.

“دیمیترو کولبا”، وزیر امور خارجه اوکراین هم پیشتر گزارشی مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا این هدف تحویل را از دست خواهد داد، تایید کرد. دلیل آن وضعیت اسفناک صنعت دفاعی در اتحادیه اروپا است و کول‌با نیز از موانع بوروکراتیک شکایت کرد.او در سفر به برلین به نگرانی ها در مورد ظرفیت تولید اشاره کرد و همچنین گفت که اتحادیه اروپا از قبل روی راه حل کار می کند. کول‌ا گفت: ما واقعاً از حمایت اتحادیه اروپا قدردانی می‌کنیم، اما باید سریع‌تر و بیشتر باشد.

اتحادیه اروپا در ماه مارس تصمیم گرفت یک میلیون گلوله توپخانه را ظرف یک سال به اوکراین تحویل دهد. این عمدتاً مربوط به پرتابه‌های ۱۵۵ میلی‌متری است که استاندارد ناتو برای توپخانه سنگین است.

به گفته “جوزف بورل”، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، کشورهای عضو تا کنون “بیش از ۳۰۰۰۰۰” گلوله را از ذخایر خود برای اوکراین آزاد کرده اند که البته این عدد شامل مهمات و موشک های کالیبر کوچکتر نیز می شود.

بورل همچنین اعتراف کرد که تحویل بیشتر تنها از طریق افزایش تولید تسلیحات امکان پذیر است. به گفته وی این به نوبه خود به وضعیت مالی کشورهای اتحادیه اروپا و قراردادهای خاص با صنعت بستگی دارد. وی از کشورهای عضو خواست تا ارقامی را در این زمینه ارائه کنند.

در این میان “تیری برتون”، کمیسر صنعت اتحادیه اروپا در موضعی متفاوت با وزیر دفاع و وزیر خارجه اوکراین اعلام کرده که اروپا می تواند این هدف را محقق کند. وی همچنین گفت: صنعت دفاعی اروپا قبلاً ظرفیت خود را تا ۳۰ درصد افزایش داده است. “هدف محقق خواهد شد.” این صنعت قادر است گلوله های کم را به موقع تولید کند. به گفته وی اکنون این به کشورهای عضو بستگی دارد که قراردادها را منعقد کنند.

در دسترس بودن مهمات توپخانه نقش مهمی برای هر دو طرف در جنگ دارد و یکی از مهم ترین عوامل در جریان جنگ است. در بهار و تابستان گذشته، روسیه روزانه ۸۰۰۰۰ پرتابه شلیک کرد و اوکراین را تحت فشار زیادی قرار داد.

در این میان کلادیا تانر ، وزیر دفاع اتریش هم گفت: وضعیت ما به عنوان یک کشور بی طرف، امکان تحویل مهمات را برای ما فراهم نمی کند.

به گفته تانر، تلاش‌های زیادی در حال حاضر انجام شده است: همچنین یک سؤال این است که ما می‌توانیم چه چیزی تولید کنیم تا بتوانیم آن را تحویل دهیم. وی تاکید کرد: هزینه‌های دفاعی در اروپا در سال‌های اخیر کاهش یافته است. تولید در صنعت تسلیحات زمان می برد. این مهم است که این کار را با هم انجام دهیم. ما در دورن بحران زندگی می کنیم، باید خودمان را آماده کنیم.» تانر خواستار رویکرد مشترک اروپایی شده است.

علاوه بر مشکلات مربوط به تحویل مهمات، این مسئله در پیشنهاد جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای بسیج ۲۰ میلیارد یورو کمک نظامی اضافی برای اوکراین از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ نیز منعکس شده است. برخی از کشورهای عضو به این طرح نگاه انتقادی دارند و احتمالاً مورد بازنگری قرار خواهند گرفت. بورل روز سه‌شنبه اعلام کرد که در پایان نوامبر به همراه تیمش به اوکراین سفر خواهد کرد تا برنامه‌های بلندمدت حمایت از این کشور را ارائه کند. اینها سپس باید توسط سران کشورها و دولت های اتحادیه اروپا در اجلاس سران در دسامبر تایید شود.

ینزاستولتنبرگ، دبیر کل ناتو هم در سخنانی تاکید کرد: ما نمی‌توانیم اجازه دهیم (ولادیمیر رئیس‌جمهور روسیه) پیروز شود، وضعیت در اوکراین دشوار است و همین امر افزایش کمک‌ها را مهم‌تر می‌کند. به نفع ما است که از اوکراین حمایت کنیم.

“بوریس پیستوریوس”، وزیر دفاع آلمان هم برنامه‌های کمک جدید کشورش به اوکراین به ارزش حداقل هشت میلیارد یورو را تأیید کرد. او در نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: “بله، هشت میلیارد می توانند بیایند. امیدوارم بیایند.” تلاش شد تا این کار آغاز شود، اما البته مجلس باید تصمیم بگیرد.

وی در عین حال گفت: مدیریت این مبلغ آسان نیست، اما این یک سیگنال قوی است که ما همچنان در کنار اوکراین خواهیم ایستاد.

به این ترتیب وزرای دفاع اتحادیه اروپا قبل ازشروع نشست بروکسل روحیه بدی داشتند و وعده اتحادیه اروپا برای تحویل یک میلیون گلوله توپ به اوکراین تا بهار ۲۰۲۴ احتمالا عملی نخواهد شد.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان مجبور شد صبح روز سه شنبه اعتراف کند که کشورهای عضو نمی توانند تا پایان ماه مارس یک میلیون گلوله توپخانه را به اوکراین تحویل دهند. وی تاکید کرد: بلکه باید این سوال را مطرح کرد که آیا هدف اتحادیه اروپا برای کمک به کی یف برای دفع تهاجم روسیه همیشه بیش از حد جاه طلبانه بوده است؟

پیستوریوس روز سه‌شنبه گفت که برخی خواستار احتیاط در مورد هدف شده‌اند و گفتند که پول وجود دارد اما تولید نیز باید کافی باشد. وی گفت: متأسفانه صداهای هشدار درست بود و از شرکت های دفاعی خواست تا تولید خود را افزایش دهند.

دولت اوکراین نگران است که تدارکات نظامی غرب با کاهش قابل توجهی روبرو شود. در حالی که اتحادیه اروپا در دستیابی به اهداف خود ناکام است، بحثی در ایالات متحده در مورد اینکه آیا حمایت نظامی از اوکراین با توجه به تشدید تنش در خاورمیانه هنوز امکان پذیر است یا خیر، درگرفته است. جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان، بسته تسلیحاتی ۶۱.۴ میلیارد دلاری را که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا راه اندازی کرده بود، مسدود می کنند. هفته گذشته پنتاگون اعلام کرد: ما باید حمایت خود از اوکراین را کاهش دهیم.

طرح اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی در زمینه مواد خام حیاتی به کشورهای ثالث
حمله “موراویتسکی” به اتحادیه اروپا بعد از عهده داری ماموریت برای تشکیل دولت جدید لهستان

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا