البرز

انجام عمل جراحی برای عقاب طلایی بالغ در البرز

به گزارش برگزیده های ایران از کرج، فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز، در جمع اصحاب رسانه از عمل جراحی تثبیت در رفتگی رانی-لگنی در یک بهله عقاب طلایی بالغ خبر داد و گفت: در ابتدای دی ماه سال جاری یک بهله عقاب طلایی مصدوم با علائم ضعف عمومی و عدم تعادل و توانایی در وزن‌گیری روی پاها، توسط مرکز بازپروری و نقاهتگاه حیات‌وحش البرز امداد و درمان‌های اولیه برای بهبود حال عمومی این عقاب صورت گرفت.

وی افزود: در ادامه و پس از انجام آزمایش‌های تشخیصی توسط این مرکز از جمله رادیوگرافی؛ آسیب و در رفتگی کامل استخوان ران از مفصل و همینطور تخریب کامل کپسول و لیگامنت‌های نگه‌دارنده‌ی این مفصل تایید شد.

حکیمی اضافه کرد: بدین‌ترتیب با توجه به اهمیت گونه‌ مورد نظر، بالغ بودن و همچنین اهمیت تولید مثلی این گونه، موضوع جراحی برای برگرداندن شانس زندگی، رهاسازی و اصلاح نقص حرکتی وسیع در این عقاب طلایی مورد مشورت تیم بازپروری و کلینیسین و جراح حیات‌وحش قرار گرفت و سرانجام جراحی مذکور برای اولین عقاب طلایی در مرکز نقاهتگاه و بازپروری حیات‌وحش البرز صورت گرفت.

وی ادامه داد: تکنیک به‌کار برده شده در این بهله عقاب بالغ و تنومند یکی از دشوارترین تکنیک‌های جراحی ارتوپدی برای بازگشت توان حرکتی در پرندگان و بخصوص پرندگان شکاری بوده که طی سال‌های گذشته برای چندمین بار در برخی از پرندگان شکاری با وزن کمتر از ۱.۵ کیلوگرم توسط کلینیسین و مشاور طب و امنیت‌زیستی حیات‌وحش نامبرده شده در اداره‌کل حفاظت‌ محیط‌زیست البرز تحت جراحی قرار گرفته و این‌بار نیز برای اولین بار در یک بهله عقاب طلایی بالغ با وزن حدود ۴.۵ کیلوگرم اعمال شده است.

این مقام مسؤول یادآور شد: به گفته‌ جراح مذکور، پیش‌آگهی و میزان موفقیت در این تکنیک جراحی در دنیا همچنان مورد بحث بوده، اما در حال حاضر این تکنیک به عنوان یکی از موثرترین راه‌حل‌های جراحی برای امکان بازگشت موفقِ برخی پرندگان حیات‌وحش به طبیعت می‌باشد که امروزه در برخی از کشورهای پیشرفته انجام می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز با اتکا به گفته‌های متخصصان این امر، تصریح کرد: تکنیک‌های جراحی ساده‌تری نیز مانند ( FHO ) برای اصلاح جزئی این آسیب وجود دارد اما متاسفانه درصورت به‌کار بردن این روش‌ها، امکان عملکرد طبیعی اندام حرکتی عقاب برای بازگشت به طبیعت و فعالیت‌های روزمره در اکثر اوقات وجود ندارد. از طرفی نقص عملکرد دائمی حتی در یک پا از پرندگان شکاری عملا باعث رنج و ناتوانی و در ادامه مرگ تدریجی عقاب خواهد شد.

حکیمی اضافه کرد: به‌همین دلیل سعی شد تا با استفاده از این تکنیک تخصصی و اصلاح‌شده، به عنوان آخرین راه‌حل برای بازگشت این عقاب طلایی به طبیعت، شانس دوباره‌ای به این پرنده‌ی زیبا بدهیم چرا که نگهداری این پرندگان در شرایط اسارت جز در مواردی محدود و یا تحقیقات حیات‌وحش جایز نیست.

انتهای پیام/ج


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا