فرهنگ و هنر

بیست کیلومتر از خیابان‌های تهران زیر پای زائران اربعین

بیست کیلومتر از خیابان‌های تهران زیر پای زائران اربعین

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران، حمیدرضا جعفرخونوئی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در این نشست با اشاره به حرکت خودجوش مردمی در روز اربعین‌ گفت: بیش از یک دهه از شکل‌گیری خودجوش و مردمی آیین پیاده‌روی جاماندگان و زائران اربعین در شهر تهران گذشته است و هرساله بر رونق این آیین مذهبی افزوده شده است و همچون پیاده‌روی اربعین در کشور عراق، در ایران نیز این مراسم عمدتاً به‌صورت خانوادگی انجام می‌شود.

وی افزود: حرکت مردم به‌نیت زیارت و خدمت‌رسانی گروه‌های مردمی به‌نیت خدمت به زوار و عاشقان سیدالشهدا(ع) خلاصه این آیین است و این مراسم سال‌هاست که به‌مثابه یک آیین و سنت اجتماعی وارد حوزه فرهنگ عمومی جامعه ایرانی شده است و تقریباً اکثریت قاطع شهرها و تعداد کثیری از روستاهای ایران این مراسم را به‌صورت متمرکز برگزار می‌کنند.

خونوئی در خصوص جزییات مراسم پیاده‌روی گفت: مراسم «لشکر حسین(ع)»، آیین پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در شهر تهران چهارشنبه ۱۵ شهریور پـس از نمـاز صبـح بـا قرائـت زیـارت شـریف اربعیـن از میدان آئینی امام حسین(ع) به‌سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) آغاز می‌شود و تا کنون چندین جلسه برای هماهنگی با بخش‌های مختلف همچون پلیس راهور، سپاه و بسیج، فرمانداری شهر تهران و شهرستان ری و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شده است.

اربعین ,

وی توضیح داد: طول مسیر اصلی ۱۴ کیلومتر از میدان امام حسین(ع) تا حرم شاه عبدالعظیم حسنی(ع) تعیین شده است که البته مشتاقان بسیاری از مسیر‌های فرعی نیز به آن می‌پیوندند و حدوداً ۲۰ کیلومتر از مسیرهای شهر تهران زیر پای زائرین روز اربعین است و تراکم جمعیت از حدود ظهر روز اربعین در محدوده شهر ری بسیار بالاست.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری با توجه به حضور پرشور مردم در خدمت‌رسانی در مواکب ابراز کرد: مردم در مسیر این پیاده‌روی موکب‌های فراوانی را جهت پذیرایی از زائران تدارک خواهند دید، این خدمات توسط هیئات، مساجد، گروه‌های جهادی و نهادهای مردمی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: مانند سنوات گذشته برای ساماندهی بهتر خدمات هیئات مردمی و برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم جاماندگان اربعین حسینی، سامانه mookeb.farhangsara.ir در دسترس موکب‌داران قرار گرفت و علاقه‌مندان جهت رزرو موکب تا یکم شهریور ماه به این سامانه مراجعه و اطلاعات خود را ثبت کردند. پس از احصاء ظرفیت‌های طول مسیر و جلسات گفت‌وگو و هم‌اندیشی با موکب‌داران متعدد، در نهایت ۱۳۰۰ موکب برای خدمت به زائران اربعین آمادگی نهایی خود را اعلام کردند.

خونوئی ارائه نذورات مردم را اصلی‌ترین خدمت مواکب چون سالیان گذشته برشمرد و اضافه کرد: علاوه بر این موکب‌ها در طول مسیر پیاده‌روی خدمات مختلف فرهنگی و هنری به عموم مردم ارائه می‌شود و در برخی از موکب‌ها همچون موکب حضرت ام‌البنین(س) خدماتی برای مادران دارای فرزند خردسال و همچنین سرگرمی کودکان آنها جهت استراحت مادر در مسیر در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است این مواکب توسط بانوان داوطلب مردمی راه‌اندازی می‌شود و ارائه خدمات نیز توسط این بانوان خواهد بود و شهروندان و زائران گرامی که علاقه‌مند هستند در قالب پویش نذر اربعین، نذورات خود را در این مسیر توزیع کنند هم در شب و روز اربعین می‌توانند این نذورات را به محل مساجد واقع در مسیر و یا مواکب حضرت ام‌البنین(س) برسانند.

وی خدمات پزشکی و سلامت را بخش دیگری از فعالیت مواکب دانست و گفت: خدمات پزشکی و سلامت توسط نهادهای ذی‌ربط تعبیه می‌شود و علاوه بر آن در طول مسیر تعدادی از  موکب‌ها به ارائه خدمات حوزه سلامت می‌پردازند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری در خصوص موضوع جابه‌جایی مسافران نیز گفت: در بحث حمل‌ونقل تمهیدات لازم با مترو، شرکت تاکسیرانی و اتوبوس‌های شهری در خصوص جابه‌جایی مسافران انجام شده است، همچنین ایستگاه‌های مترو در طول مسیر امکان برگشت به میدان امام حسین(ع) را فراهم می‌کنند. در مجموع و در مسیر راهپیمایی ۵ پارکینگ و توقف‌گاه تاکسی و اتوبوس در نظر گرفته شده است و ایستگاه‌های متروی واقع در مسیر پیاده‌روی از ابتدا تا انتهای روز اربعین به‌صورت رایگان در خدمت زائران خواهد بود.

وی افزودد: برای رفاه ساکنان مسیرهایی که بسته شده است مسیرهای جایگزین در نظر گرفته‌ شده که به‌صورت مفصل طراحی شده است و توسط پلیس راهور در روزهای آینده اطلاع‌رسانی عمومی خواهد شد.

/+

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا