علمی و فناوری

تویوتا کمری هم قربانی شد/ حذف ماشین افسانه‌ای از بازار ژاپن!

تویوتا کمری هم قربانی شد/ حذف ماشین افسانه‌ای از بازار ژاپن!

تویوتا کمری یکی از محبوب‌ترین خودروهای تولیدی دنیاست. این سدان پرطرفدار ژاپنی از فروش بسیار مناسبی در بازارهای مختلف جهان، از جمله ایالات متحده برخوردار است. برای درک بهتر، باید گفت آمار فروش این خودرو به حدود ۶۰۰ هزار دستگاه در سال می‌رسد. از این رقم تقریباً ۵۰ درصد مربوط به بازار آمریکاست. اما با وجود محبوبیت بالا، تویوتا قصد دارد به تولید کمری در ژاپن خاتمه دهد. این کمپانی اخیراً با ارسال اطلاعیه‌ای به نمایندگی‌های خود اعلام کرده، دیگر منتظر کمری نباشند!

تصمیم تویوتا برای حذف کمری دلیلی ندارد جز افزایش تقاضا برای مدل‌های شاسی‌بلند و کراس‌اوور در بازار آمریکا و دیگر کشورهای جهان. این تغییر سلیقه در بین مشتریان که چند سالی است در کشورهای مختلف شاهد آن هستیم، باعث می‌شود خودروسازان در سبد محصولات خود بازنگری کنند.

تویوتا کمری چندمین قربانی رشد محبوبیت شاسی‌بلندها

تویوتا کمری اولین قربانی رشد محبوبیت خودروهای شاسی‌بلند و کراس‌اوور در ژاپن نیست. سال گذشته هوندا لجند و نیسان فوگا نیز که در گذشته نه‌چندان دور دارای طرفداران زیادی بودند، به دلیل فروش پایین‌تر از انتظار، از بازار این کشور حذف شدند.

با وجود حذف از بازار ژاپن، تویوتا کمری در سایر بازارهای بین‌المللی کماکان به‌فروش خواهد رسید. این سدان سایز متوسط در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا حضور دارد. از زمان عرضه در سال ۱۹۸۰، تویوتا بیش از ۲۱ میلیون دستگاه از کمری را تولید کرده است. همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم، این خودرو در آمریکا بیشترین مشتری را دارد و از سال ۱۹۸۲ در این کشور به‌فروش می‌رسد. از آن تاریخ تاکنون، شهروندان این کشور بیش از ۱۳ میلیون دستگاه کمری از کمپانی تویوتا خریداری کرده‌اند.

بازطراحی کمری در سال ۱۹۹۲، پایه‌گذار موفقیت‌های مداوم این خودرو در آمریکا شد. در آن سال این سدان ژاپنی با عبور از فورد تاروس به پرفروش‌ترین خودروی آمریکا بدل گشت و همواره جایگاه خود را در رده‌های بالایی جدول محبوب‌ترین اتومبیل‌های این کشور حفظ کرد.

بد نیست بدانید در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ کمری صدرنشین بلامنازع جدول پرفروش‌ترین مدل‌های سواری بازار آمریکا بود. اما در سال ۲۰۱۷ کراس‌اوور RAV۴ با عبور از کمری، نام خود را به‌عنوان پرفروش‌ترین خودروی تویوتا مطرح کرد.

همانند آمریکا، آمار فروش کمری در دیگر کشورهای جهان نیز روندی نزولی را طی کرده است. البته در کشورهای آسیایی، این خودرو و برادر کوچک‌تر آن یعنی کرولا، از پایگاه قدرتمندی در بین مشتریان برخوردار هستند و بخش قابل توجهی از آمار فروش سالانه شرکت تویوتا مربوط به آنهاست.

گفتنی است نسل کنونی کمری از سال ۲۰۱۷ روی خطوط تولید قرار دارد. این خودرو از پلتفرم مشترکی با مدل آوالون برخوردار است که از قضا آن هم سال گذشته با خطوط تولید خداحافظی کرد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های کمپانی تویوتا، نسل جدید این خودرو سال آینده رونمایی خواهد شد.

۵۸۵۸

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا