اخبار روز

حجت‌الاسلام صدیقی:حرکت اربعینی امروز مردمی است/وزیر کشور، استانداران و مرزبانان در خدمت به زوار اربعین هیچ چیزی کم نگذاشتند

حجت‌الاسلام صدیقی:حرکت اربعینی امروز مردمی است/وزیر کشور، استانداران و مرزبانان در خدمت به زوار اربعین هیچ چیزی کم نگذاشتند

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برگزیده های ایران، حجت‌الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران ظهر امروز (جمعه، ۱۰ شهریورماه) در خطبه‌های نماز جمعه تهران، گفت: خداوند در قرآن سه نوع تقوا را به عنوان سنگر حفاظت در جمع امت اسلامی لازم دانسته است. نخست، سنگر مقابله با فتنه است. در مقابل فتنه همواره در سنگر پیشگیری و دفع فتنه باشید. دوم سنگر تقوای از آتش طاقت‌فرسای جهنم است. هم تعبیری داریم که از آتش جهنم بر حذر باشید مراقبت بر ترک گناه داشته باشید که مسیر گناه مسیر افتادن در آتش جهنم است.

وی افزود: تعبیر لطیفی نیز داریم که هم خودتان را صیانت کنید که آتش نگیرید و هم خانواده‌ و اهل‌، دختران و پسران، همسرانتان را. فقط به فکر تامین معیشت مادی و بهداشت بدنی کافی نیست بلکه خطرهای مهمتر در پیش است و آن گرفتاری به عذاب الهی است.

حجت‌الاسلام صدیقی، بیان کرد: خانواده‌هایی که احیانا دختران فریب خورده دارند و زنان غافلی که امروز بیگانه‌پرستی و شیطان‌پرستی و هواپرستی می‌کنند و از پوشش شرافتمند بانوان دینی بیرون آمده اند و خودنمایی می‌کنند و خودشان را در معرض دید هواس‌بازان و دزدان ناموس قرار می‌دهند، باید پدران و مادران و برادران آن‌ها همت کنند و آن‌ها را از خطر جدی که در دنیا مرتکب زشتی می‌شوند بر حذر بدارند.

وی ادامه داد: متاسفانه افرادی احترام به کشور و قانون و مصوبات پارلمانشان ندارند و به آیات الهی و نسخ و دلسوزی نایب امام زمان، و دلسوزان کشور ندارند، این علامت خوبی نیست، این خروج از مرز حیا است، خیلی پررویی می‌خواهد که انسان قانون‌شکنی را مرتب تکرار کند.

امام جمعه موقت تهران، مرحله سوم تقوا را تقوای الهی برشمرد و ادامه داد: همیشه و در همه جا خدا را حاضر ببینید و در حضور خدا، معصیت خداوند را انجام ندهید و خیلی مهم‌تر از دو مرحله اول است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایام اربعین حسینی، اظهار کرد: واژه اربعین در میان خواص اولیای الهی، اهل سیر و سلوک جایگاه ویژه دارد آن‌ها با چله‌های پی در پی نسخه‌های خاص سلوک الهی را در زندگی خودشان پیاده می‌کنند و در هر چله‌ای فتوحات معنوی دارند، کشف و شهود دارند و خداوند چشم برزخی آن‌ها را باز می‌کند و حجاب‌های درونی آن‌ها رفع می‌شود و نور خدا بر قلب شفاف آن‌ها می‌تابد و این نور مانند آیینه منعکس می‌شود بر چشم، زبان و گوش آن‌ها نورانیتی سایه می‌افکند و حرف می‌زنند و حق می‌گویند و این‌ها لسان الله و عین‌الله می‌شوند.

حجت‌الاسلام صدیقی بیان کرد: حدیثی که در مجامع شیعی علمای ما در کتب حدیثی و اخلاقی آورده‌اند که تجربه هم شده این است که اگر کسی ۴۰ روز خود را به خدا بدهد و شیطان در زندگی او راه پیدا نکند و نفس اماره طمعی در زندگی او نداشته باشد با این یک چله که پشت سر می‌گذارد خداوند چشمه های حکمت را در قلب او می‌گشاید و می‌شود لقمان حکیم.

وی با اشاره به اربعین حسینی(ع)، افزود: اربعین حسینی در قله است و در میان انبیا فقط امام حسین (ع) است که اربعین دارد و یک پدیده الهی و شبیه اصل انقلاب است. شبیه حوادثی است که در این حوادث هم دشمن محاسبات علمی‌اش بر هم خورد و ما هم دست خدا را در خنثی شدن فتنه ها یافتیم. در همه فتنه‌ها این حادثه‌ها برای ما تقویت و امید است که این انقلاب تحت پوشش حمایت ذات ربوبی است و در سایه قرآن و عترت خداوند نقشه‌های دشمن را خنثی می‌کند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اربعین حسینی همیشه بوده است، تصریح کرد: اربعین، اولین جوانه پیروزی خون بر شمشیر بود و یزیدیان با قتل عامی که در کربلا انجام داده بودند و مطمئن بودند که دیگر جریان استکبار و فساد و گردن کلفتی مانعی سر راه ندارد، فقط یک مانع داشت و آن هم امام حسین (ع) بود که بدن ایشان را لگدمال کردند که نشانه‌ای از ایشان باقی نماند.

وی ادامه داد: امروز این حرکت اربعینی حرکت امام سجاد است. شما بلندگو امام حسین هستید و این اجتماعات، اجتماعات خودجوش و بدون بودجه‌های خاص دولتی است. این یک حرکت مردمی، ولایی، مهدوی، تعاونی، ایثارگرانه و عاشقانه است. همه افرادی که در حرکت اربعینی حضور دارند بدهکار امام حسین (ع) و شهدا هستند و هیچ کسی از دیگری طلبکاری و توقعی ندارد و همه افتخار می‌کنند که خدمت کنند. مردم شریف عراق قناعت می‌کنند از خانواده خود می‌برند تا از زائران اربعین پذیرایی کنند؛ آن‌ها الگو هستند.

حجت‌الاسلام صدیقی،‌ گفت: مردم ایران و کشورهای دیگر هم در این مساله آمده و مشارکت کرده‌اند، یک نفر واکس می‌زند، یک نفر لباس زائر را شست و شو می‌دهد، دیگری غذا و آن یکی هم آب می‌رساند، هر کسی در این میدان مسابقه خدمت قرار دارد. این یک مانور خدمت و زندگی مهدوی است. مردم با عزت نفس همه آماده خدمت به دیگری هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه اربعین یک حماسه، عقلانیت و سیاست جدید فرهنگی و همچنین،‌ یک حرکت عاطفی و اقتدارآفرین است، تصرحی کرد: در همه مردم یک چهره نمایان است و آن چهره امام حسین (ع) است. در این مرحله از دولت قابل تمجید نایب امام زمان، دولت ولایتمدار سیزدهم در خدمت به زائران و ایجاد تسهیلات تشکر می‌کنم. وزیر کشور، استانداران و مرزبانان هیچ چیزی کم نگذاشتند.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه دشمن در اثر تبلیغات انسان را مورد تحقیر قرار می‌دهد، گفت: کار فرعون و شیطان این است که انسان را می‌خواهد تابع خود بکند و اراده او را بگیرد و استعداد و توانایی خود را فراموش می‌کند و خود را موجودی توسری خور می‌انگارد و در اثر این خودکم‌بینی تسلیم دشمن می‌شود، مشکلات ریز خود را خیلی بزرگ می‌بینند و خدمت‌های بزرگ را کوچک می‌کند و این ضعف اراده است.

حجت‌الاسلام صدیقی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به دیدار اعضای هیات دولت با رهبر انقلاب، تصریح کرد: رهبر نورانی و فرزانه در دیدار اخیر با کابینه دولت سیزدهم برای اولین بار زبان به ستایش گشودند و فرمودند من از همه دولت‌ها همواره حمایت کرده‌ام و رمز آن هم روشن است که دولت‌ها در صحنه و در میدان عملا با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. اما از این دولت علاوه بر حمایت، تمجید می‌کند.

وی افزود: این تمجید نایب امام زمان، کارشناس صادق، دیده‌بان آشنا به همه امور پیچیده دولت‌ها و جریانات سیاسی نکته بسیار مهمی است و برای ملت ما مدال افتخار بزرگی است که باید به این مردم به خاطر انتخابشان آفرین گفت و از آنها خواست که همواره به کسانی رای بدهند که با راضی کردن قلب نایب امام زمان در واقع قلب امام زمان را شاد کنند و افتخارشان به خدمتگزاری مردم دلداده به خدا و ائمه باشد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با بیان اینکه ما هم به تبعیت از رهبری چند مورد از خدمات دولت سیزدهم را تقدیم محضر ملت می‌کنیم، عنوان کرد: نکته اول در امتیاز این دولت، گفتمان انقلابی و احیای ارزش‌های انقلاب و ارزش‌های دینی که در اولویت اول هر مسلمان دفاع از دین و مطرح کردن دین خدا و احیای ارزش‌های اسلامی و دینی و حفظ ارزش‌های ملی است.

وی ادامه داد: از هنگامی که دولت روی کار آمده بدون اینکه حساب خاصی برای قدرت‌های مدعی باز کند و به آن‌ها امتیازی بدهد و یا خدمت خود را مشروط به اجازه و یا موافقت آن‌ها کند با روحیه عزتمندانه ارتباطات بین‌المللی را بدون آمریکا و اروپا مدیریت کرد و توانست با عضویت در سازمان منطقه‌ای شانگهای با افتخار کسب کند.

حجت‌الاسلام صدیقی در ادامه بیان کرد: یک زمانی افتخار انسان به پوزخند یک رئیس جمهور غارت‌گر و آدمکش است. این قدرت شهدا و قدرت ایمان، قدرت ایمان مسئول سیاسی او را آنچنان عزیز و مقتدر کرده که هر جا می‌رود مظهر قدرت یک ملت و عزت‌ساز است، لذا؛ در مساله عضویت در شانگهای این عضویت را با افتخار برای اولین بار نصیب ملت ایران کرد و این نشانه کارآمدی در مدیریت بین‌المللی است.

وی افزود: اخیراً نیز در راستای دلارزدایی و تضعیف یک‌جانبه‌نگری در سازمان بریکس که یک سازمان بین‌الملل است حضور ایران مایه قوت این سازمان و مورد استقبال است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سفرهای رئیس‌جمهور به کشورهای مختلف، خاطرنشان کرد: نکته‌ای که رهبری نکته‌سنج ما داشتند این است که اگر امروز دولت‌های همسایه، قدرت‌های بزرگ شرق، کشورهای آمریکای لاتین و یا کشورهای آمریکایی آغوش باز کرده‌اند و رئیس جمهور ما را در نهایت اکرام در آغوش می‌گیرند، جنبه تعارف ندارد. آن‌ها دیده‌اند که ایران کشوری قدرتمند و دارای رهبری هوشمند و قدرت تزریق عزت بر مسئولین است. وقتی مسئولین را هماهنگ با رهبری می‌بینند می‌دانند که ارتباط با این ملت و هماهنگی با این دولت هم به امنیت و اقتصاد و اعتبار آن‌ها کمک می‌کند.

خطیب جمعه تهران با اشاره به افزایش اعتبار جهانی ایران، عنوان کرد: در این مرحله از اعتبار جهانی قرار گرفته‌ایم که امروز غیر از چند کشوری که دوران افول آن‌ها فرارسیده و هزاران گرفتاری در داخل خودشان دارند، ما دنیا را منحصر به آن‌ها نمی‌دانیم بلکه دنیا در سطح وسیعی است و آغوش کشورها برای ما باز است و تحرک سیاسی وزارت امور خارجه و حضور رئیس جمهور باکفایت ما در صحنه‌های بین‌المللی مظهر عزت انقلاب و ملت شهید داده و حکمت رهبر بزرگوار ما است.

حجت‌الاسلام صدیقی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم با رجوع به سوابقی از گذشته، عنوان کرد: در دهه ۶۰ دوران کوپن بود و بعد دوران رفاه پیش‌ آمد ولی در سال ۱۴۰۰ و دوره قبل وضعیت‌مان به شکلی بود که مساله خرید مرغ و امثال آن صفی شده بود. امروز بحمدالله ملت ما این گرفتاری را ندارند. گرچه گوشت و مرغ و روغن گران شده است اما به تناسب گرانی گوشت و مرغ یارانه‌ها هم بالا رفته و رعایت حال ضعفای جامعه و دهک‌های پایین شده است و این دلیلی بر دلسوزی و توجه و مردمی بودن دولت و رئیس جمهور دارد.

وی همچنین درباره مساله سامان دادن به اخذ مالیات، افزود: تعداد کثیری در کشور ما با داشتن اموال و مال‌التجاره و بیش از ۷۰۰ میلیون دلار گردش مالی از مالیات فرار می‌کردند اما دولت موفق به شناسایی و اخذ مالیات از آن‌ها و بالا بردن رتبه خزانه کشور شد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سایر اقدامات دولت مردم، گفت: در مساله راه، احداث راه‌آهن زاهدان به مشهد، ساخت یک‌هزار و ۳۲۴ کیلومتر بزرگراه و راه در این دو سال حاکمیت دولت سیزدهم نصیب مردم شده است. همچنین، ساخت یک میلیون و ۴۸۰ متر خط ریلی و قطار جزو دستاوردها این دولت بوده است. 

حجت‌الاسلام صدیقی در پایان ضمن اشاره به مساله تولید محصولات کشاورزی ، خاطرنشان کرد: در مساله دیم آن‌گونه که در گزارش آمده، ما رکورد جدیدی که حاصل زحمات کشاورزان در مناطق دیمی بوده بدست آورده‌ایم. پس مشخص می‌شود که در دوره‌های قبل نسبت به این بخش توجهی وجود نداشته است اما امروز کشاورزان ما تسهیلات دریافت می‌کنند. البته دولت نیز در حوزه خرید گندم از کشاورزان، ۱۰ میلیون تن گندم مازادشان را خریداری کرده و این رکورد جدید تاریخی است.

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا