اجتماعی

دریافت زیرمیزی را رد نمی‌کنم/ تخلفات بیمارستان‌های خصوصی را با حساسیت پیگیری می‌کنیم

به گزارش خبرنگار برگزیده های ایران،  علیرضا رحیم نیا مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت در نشست خبری امروز، با اشاره به برخی حواشی به وجود آمده برای یکی از پزشکان، اظهار کرد: بیمارستان‌ها به راحتی بیماران را پذیرش می‌کنند و در زمینه پذیرش بیماران مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: ما علاوه بر آن‌که همزمان به حقوق مردم احترام می‌گذاریم، نمی‌گذاریم کسی از مردم پول بگیرد، البته زیبنده نیست برخی ها با پخش یک فیلم جایگاه پزشکان را خدشه دار کنند.

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، بیان کرد: آقای دکتری که نامش را آورده اند اصلا اهل دریافت پول و زیر میزی از بیماران نیست. بیش از ۲۰ سال است که او را می‌شناسم و بین همکاران زندگی سالمی دارد. اهل دریافت پول نیست و بیشتر در بیمارستاهای دولتی با همان کارانه کار می کند.

وی تأکید کرد: البته که بنده زیر زیرمیزی را رد نمی‌کنم، یکی از سیاست‌های وزیر بهداشت و درمان است که با زیر میزی برخورد کند.

رحیم نیا ادامه داد:  آن پزشک ۲۰ میلیون تومان را به حساب بیمارستان ریخته اند و واریز کردن پول به حساب بیمارستان به منزله ریختن به حساب پزشک نیست.

وی ابراز کرد: واقعیت این  است که در اکثر شهرهای ما همکاران قابلی وجود دارد. برخی بیماران از شهرستان‌‌ها برای درمان به تهران برای درمان بهتر مراجعه می‌کنند و این در حالی است که این گونه نیست و پزشکان خوبی در شهرستانها وجود دارد.

این مقام مسئول، تصریح کرد: من نمی‌خواهم زیر میزی را زیر سوال را ببریم، یکی از دغدغه های وزیر این است که بحث زیر میزی جمع شود، راهکاری هم آورده شده که به یک اجماعی برسیم و انشالله جلوی این قضیه گرفته شود.

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح شده مبنی بر فروش کارت واکسن، گفت: بحث فروش کارت واکسن بدون تزریق واکسن را هم بررسی کردیم و موردی  با کمک یکی از خبرگزاری ها  شناسایی کردیم که مبلغی میگرفتند و کارت صارد می‌کردند ولی تعداد این کارتهای صادر شده خیلی کم است که هیچ تاثیری در اعتماد عمومی به کارت واکسن ایجاد نمی‌کند. در یک مورد ۲۳ نفر دارای کارت واکسن جعلی شناسایی کردیم که در مقابل واکسیناسیون ۱۲۰ میلیون دز بسیار ناچیز است.

رحیم نیا ادامه داد: سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت برای اعلام شکایات مردم بود که ۶ خط داشت زیرا در این سامانه ۱۹۰ جایی برای پزشکان دیده نشده بود و فقط مردم میتوانستد از همکاران ما شکایت کنند و ما این خط را ایجاد کردیم که اگر کادر درمان جایی مشکل داشتند بتوانند با لاین هفتم خط ۱۹۰ موضوع را درمیان بگذارند.

وی گفت: بحث پرداخت هایی داشتیم که گاها به برخی افراد انجام میشد و با همکاری چند معاونت این گلوگاه شناسایی شد و هیچ کس خارج از حقوق و اضافه کاری مصوب مبلغی دریافت نمی‌کند و اگر موردی باشد تخلف است و سیستم های نظارتی ورود میکنند.

وی در بخش دیگری از صحبتهایش درباره شکایتهایی که به وزارت بهداشت میرسد، افزود: شکایت‌هایی که از دانشگاه‌ها به دست ما می‌رسد بیشتر در رابطه با بحث استخدام‌های امتحانی بود که سال ۱۳۹۹ انجام شد و گویا برخی حقوق در آن درنظر گرفته شده بود که برخی در محاسبه امتیازات به آن اعتراض دارند.

وی ادامه داد: بحثهای تخلف مالی را خودمان به دنبالش هستیم مثلا در یک مورد شناسایی شده است که در یکی از دانشگاه‌ها یک زمین بزرگی سند زمین به نام کس دیگری خورده است که خب خوشبختانه دوستان به موقع متوجه شدند و کار اداری را انجام دادند. یا یک پرونده دیگری بود که یک زمین ۲۱ هزار متری در یکی از نقاط بسیار خوب تهران هست که وابسته به دولت است که عملا با سوء استفاده می خواستند به نام افراد حقیقی سند بزنند که وزارت بهداشت وارد کار شدند و با حمایت مقام عالی وزارت تاحدود زیادی جلوی آن را گرفتیم. پرونده‌های مهم که به نتیجه برسد به اطلاع مردم خواهیم رساند.

وی افزود: هر تخلفی که انجام شود به دنبالش می‌رویم. حساسیت در مورد بیمارستان‌های خصوصی بیشتر است اما ارتباط کاری بیمارستان‌های دولتی با وزارت بهداشت دلیل بر این نمی‌شود که اگر تخلفی صورت گرفت رسیدگی نکنیم و برخورد با بیمارستان ها به یک شکل انجام می‌شود.

او بیان کرد: در کرونا برخی بیمارستان‌های خصوصی پای کار آمدند و خدمت کردند اما این دید نادرست وجود دارد که فکر می‌کنند چون بیمارستان خصوصی هستند پس می‌توانند هر کاری که میخواهند انجام دهند. اگر کاری برای مریض لازم نباشد انجام شود هزینه به بیمار تحمیل می‌کند که از نظر ما به هیچ وجه مورد تایید نیست و برخورد می‌کنیم.

به گفته وی در مورد یکی از بیمارستانها گزارش دادند که مجبور می‌کنند حتما بیمار همراه داشته باشد و همراه را از بیمارستان بگیرند که همان روز با بیمارستان برخورد شد. در بخش کرونا بیمار نمیتواند همراه داشته باشد و اگر خدمتی باید دریافت کند وظیفه بیمارستان است که تامین کند.

رحیم نیا گفت: دکتر عین‌اللهی یکی از جهادی ترین وزرای فساد ستیز دولت آقای رئیسی هستند و شبانه روز برای سلامت مردم درخدمت هستند. ایشان دستور دادند در سفرهای استانی هیچ هدیه‌ای از دانشگاه به ایشان و تیم همراهشان داده نشود و مواظب سلامت سیستم هستند. ایشان تنها وزیری هستند که گفتند بازرسی از دفتر وزارت آغاز شود.

وی در بخش دیگری از صحبتهایش درباره کیفیت داروهای تولید داخل گفت: شرکت‌های دارویی که مواد دارویی تولید می ‌کنند در هند و چین هستند و خیلی از کشورها مواد اولیه را از آنها دریافت میکنند و ما تاجایی که بتوانیم از بهترین شرکتها مواد را تهیه می‌کنیم. این مواد در کشور به شکل دارو تهیه می‌شوند، باید ذهنیت را عوض کنیم از قدیم یاد گرفتیم بگوییم هرچه در  خارج تهیه می‌شود کیفیت خوبی دارد و هرچه داخل تولید می‌شود کیفیت پایین دارد و باید این دیدگاه عوض شود. ما خودمان هم که بیمار می‌شویم از همین دارو استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا