فرهنگ و هنر

در پویش «ایران زیبا» چه می‌گذرد؟

در پویش «ایران زیبا» چه می‌گذرد؟

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران، سلمان نصیری مدیر عامل مؤسسه راوینو در اولین نشست هیئت اندیشه‌ورز ایران زیبا استفاده از ظرفیت پویش‌ها و کنشگری‌های آحاد مردم، را از دغدغه‌هایی برشمرد که سال‌ها افکار متولیان فرهنگ در سطوح مختلف را به خود معطوف کرده است و اظهار کرد: کثرت پراکنده کاری از آفات پویش‌های مردمی به شمار می‌روند و هم‌پوشانی این‌گونه برنامه‌ها و اتفاقات، آثار آنها را خنثی می‌کند این در حالی است که در اکثر مواقع ما نتوانسته‌ایم از پویش‌ها برای دستیابی به قله و رقم زدن اتفاقات بزرگ، بهره‌مند شویم بنابراین این‌گونه جریان‌ها و کنشگری‌ها تاکنون به عنوان یک ارزش افزوده و سرمایه‌ اجتماعی محقق نشده و به منصه ظهور نرسیده‌اند.

وی با بیان این مطلب که هدف از شکل‌گیری «ایران زیبا» فراهم آوردن شرایطی است که دامنه هم‌افزایی و همگرایی‌ها میان اجزای پراکنده پویش‌های مختلف، گسترش یابد تصریح کرد: ایران زیبا بستر اتصال پویش‌های مختلف به یکدیگر است تا آنها به سرمایه اجتماعی تبدیل شوند این در حالی است که «ایران زیبا» مقطعی نخواهد بود بلکه استمرار خواهد داشت. همچنین قصد نداردیم با راه‌اندازی این رویداد مستمر؛ تصدی‌گری و تملک پویش‌های دیگر را برعهده بگیریم بلکه همانطور که قبلاً به این موضوع اشاره شد ایران زیبا بستری برای افزایش همگرایی و هم‌افزایی سایر اقدامات مردمی بوده تا اثرگذاری و سرعت شکل‌گیری و سهولت انجام کارها  افزایش یافته تا با آسان‌ترین روش، برگزار شوند.

وی افزود: « ایران زیبا» شرایطی فراهم خواهد ساخت که پس از مدتی پیام‌های واقعی و بدون غرض‌ورزی و امید بخش به بهترین شکل به جامعه انتقال یابد و منجر به تحول شود.

نخستین جشنواره ملی فرهنگی و هنری جوان ایران برگزار می شود + جزییات

باتوجه به ظرفیت‌های نشأت گرفته از فرهنگ و باورهای اقشار و احاد مختلف جامعه در زیست بوم‌های گوناگون، زیبایی‌های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و حتی اجتماعی یک جامعه ایرانی؛ قابلیت  ثبت، نشر و انتقال حداکثری با مخاطبان را داراست. نکته حائز اهمیت در رویداد ایران  زیبا، بهره مندی از ظرفیت های مردمی به عنوان متولی اصلی این رویداد است، در واقع این مردم هستند که پروسه ثبت و نمایش زیبایی‌های ایران را برعهده دارند. در همین راستا نیز مساله سفیران فرهنگی ایران زیبا و حامیان ایران زیبا که از بدنه مردمی تشکیل می‌شود، به عنوان دو رکن اصلی این رویداد است.

نصیری در پایان اذعان داشت: نتایج مطالعات، بررسی‌ها و تحقیقات انجام گرفته نشان داد که با ایجاد بسترها و ابزارهایی مانند ایران زیبا می‌توان امکان نزدیک کردن پویش‌های پراکنده‌‌ای مردمی را مهیا ساخت.

گفتنی است، در پایان این مراسم از لوگوی ایران زیبا رونمایی و اعضای دبیرخانه این رویداد معرفی شدند.

/

 

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا