اخبار روز

رهبر شورای نظامی دیرالزور در کمین «آسایش»؛ جنگ داخلی میان دو طیف «عرب» و «کرد» قسد سوریه بالا گرفت/گزارش اختصاصی

رهبر شورای نظامی دیرالزور در کمین «آسایش»؛ جنگ داخلی میان دو طیف «عرب» و «کرد» قسد سوریه بالا گرفت/گزارش اختصاصی

– اخبار بین الملل –

به گزارش سایت عربی خبرگزاری برگزیده های ایران، کمتر از یک ماه پس از شعله‌ور شدن درگیری‌ها میان شورای نظامی دیرالزور و رهبران کُرد شبه‌نظامیان موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد)، احمد الخبیل (ابی خوله)، رهبر شورای نظامی دیرالزور(جناح عربی) وابسته به قسد، در یک کمین که توسط جناح کُردی قسد طراحی شده بود، به اسارت در آمده و در بازداشتگاه نیروهای قسد زندانی شده است.

همزمان با این اقدام، شبه‌نظامیان کُرد قسد در نواحی شمالی شهر حسکه و شدادی و تا حومه‌ی شمالی دیرالزور، آماده‌باش نظامی اعلام کرده و قانون منع تردد (حکومت نظامی) را اجرا کرده‌اند. این تحولات بیانگر وضعیت امنیتی نابه‌سامان و هرج و مرج نظامی در شرق سوریه است و در عین حال واهمه‌ی رهبران کُرد قسد از بروز یک جنبش قومی عربی در حمایت از ابی خوله را نشان می‌دهد.

جلال الخبیل؛ از سران شورای نظامی دیرالزور در ویدئویی که از خود در فضای مجای منتشر کرده است اظهار می دارد: در حال حاضر، در الحسکه و در محله‌ی «خشمان» هستیم و نیروهای کُرد از هر سو ما را محاصره کرده‌اند. فرمانده ابوخوله را با مکر و خدعه به جلسه‌ای در پایگاه «استراحه الوزیر» فراخواندند، اما وی را دستگیر کرده و در حصر قرار دادند.

وی در ادامه می گوید: با توجه به اینکه نیروهای قسد از سلاح علیه ما استفاده کرده‌اند، صریح و بی ‎پرده از افراد عشایر شجاع و سلحشورم، قبیله‌ العکیدات، می‌خواهم که تمام مقرهای قسد را محاصره نمایند تا اینکه ما از این محاصره رهایی یابیم؛ در غیر این صورت نبردی همه‌جانبه بین ما و آنان در خواهد گرفت. برای همین، پاسخ ما دندان‌شکن خواهد بود، و به خدا سوگند تا آخرین نفر ایستادگی خواهیم کرد.

بنابر اعلام برخی رسانه های محلی در سوریه نیروهای قسد، فرمانده‌ی شورای نظامی دیرالزور را با نیرنگ به جلسه امنیتی با فرمانده کل قسد فرامی خوانند؛ اما در بدو ورود، محل اقامت وی توسط سازمان امنیت داخلی قسد (آسایش) – که زیر نظر رهبری کردی قسد اداره می‌شود – محاصره و در نهایت فرمانده شورای نظامی دیرالزور بازداشت می شود.

پروژه تروریستی جدید آمریکا در عراق و سوریه
هشدار درباره تحرکات تروریستی آمریکا در نوار مرزی عراق و سوریه

 

این حادثه همزمان با یورش نیروهای امنیتی «آسایش» به مقر یکی از رسانه‌های وابسته به شورای نظامی دیرالزور و دستگیری کارکنان آن و محاصره‌ی پایگاه‌های شورای نظامی دیرالزور در الحسکه و دیرالزور در شرق سوریه رخ داده است.

زکریا شحود، نویسنده و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با خبرنگار برگزیده های ایران در حلب پیرامون ابعاد این اتفاق اظهار داشت: حادثه‌ای که در الحسکه رخ داد بسیار تأسف‌بار و خونین بود. می‌توانم بگویم که ریشه‌ی اصلی این حوادث به تلاش جناح‌های مختلف شبه‌نظامیان در شرق سوریه برای حذف رقبا و در راستای تسلط بر منابع سرشار طبیعی در منطقه بازمی‌گردد.

کردهای سوریه , آخرین تحولات سوریه , نیروهای قسد , کشور سوریه , شهر دیرالزور ,

شحود افزود: به نظر می رسد تلاشی در کار است تا شبه‌نظامیان مسلح (عرب) را از اتخاذ هر گونه سیاستِ ملی‌گرایانه دور کنند و این موضوع بسیار مهمی است. ما اکنون شاهد این هستیم که آمریکایی‌ها در حال غارت منابع طبیعی شرق سوریه برای تأمینِ مالیِ تروریسم سازمان‌یافته در کل جغرافیای سوریه هستند.

این نویسنده و تحلیلگر سیاسی با ابراز تاسف از این درگیری گفت: حقیقت این است که قبایل عرب بیش از ۸۰ درصد از شبه‌نظامیان قسد را تشکیل می‌دهند. می‌توانم بگویم که جناح کُردی قسد به شورای نظامی دیرالزور (اعراب) خیانت کرده و رهبر آن شورا را دستگیر نموده است و همین رخداد منجر به این شد تا عشایر عرب منطقه، اعلام قیام و مبارزه نمایند.

همزمان با انتشار خبر بازداشت فرمانده‌ی شورای نظامی دیرالزور، عشایر عرب، شبه‌نظامیان خود را برای مقابله با نیروهای قسد بسیج کرده‌اند. برخی رسانه های محلی در دیرالزور مدعی شده اند که افراد قبیله‌ العکیدات و مسلحین شورای نظامی دیرالزور حرکت خود را به منظور محاصره پایگاه‌های نیروهای قسد در روستاها و شهرهای حومه‌ی شمالی دیرالزور در شرق رود فرات آغاز کرده‌اند.

علاوه بر سیطره ی کامل بر حومه‌ی شمالی استان دیرالزور، نیروهای عشایر عرب تاکنون توانستند کنترل شهرهای البصیره، الصور، العزبه و الحصین را پس از درگیری‌های سنگین با نیروهای کُرد قسد، در اختیار گیرند. به نظر می‌رسد با ادامه‌ی دستگیری الخبیل توسط شبه‌نظامیان قسد، دامنه‌ی این حوادث ابعاد وسیع‌تری به خود گیرد.

فرهاد شامی، مدیر مرکز رسانه‌ای شبه‌نظامیان قسد در تشریح جزئیات درگیری های طرفین مدعی شد تاکنون ۵ نفر ازعشایر عرب دستگیر شده‌اند و سه نفری که به این نیروهای ما حمله کرده بودند در جریان عملیات گشتزنی و جستجو در منطقه کشته شدند، اما هنوز هویت آنها مشخص نشده است.

کردهای سوریه , آخرین تحولات سوریه , نیروهای قسد , کشور سوریه , شهر دیرالزور ,

درگیری داخلی میان کردها و عرب‌ها در صفوف قسد رو به گسترش است. طرف کردی ادعا می‌کند در حال برخورد با گروه‌های «غیرقانونی» در حومه شمالی دیرالزور و استان حسکه است؛ اما واقعیت میدانی نشان می‌دهد رهبری کل قسد – که در انحصار کردهاست – از «شورای نظامی دیرالزور» واهمه دارد و آنان را «تروریستی» (همردیف داعش) قلمداد می‌کند!

حمله مشترک بقایای داعش و معارضین مسلح به ارتش سوریه در استان ادلب/ گزارش اختصاصی
تلاش آمریکا برای انتقال تروریست‌های تابع ترکیه به جنوب سوریه – واشنگتن رهبران جیش الوطنی را تحریم کرد/گزارش اختصاصی

 

عشایر عرب، سیاست قسد در تروریستی اعلام کردن «شورای نظامی دیرالزور» را در راستای محدود ساختن اعراب منطقه تفسیر می‌کنند. به گفته آنان، رهبران کرد انحصار طلب قسد برای جلوگیری از هرگونه اقدام قبایل عرب جهت خروج از هیمنه‌ی سیاسی کُردها دست به این اقدام زده‌اند.

/+

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا