اخبار روز

ساماندهی ۴۱۱ پروژه فاقد مجوز زیست محیطی/ الگوی کشت در حوضه دریاچه ارومیه به طور کامل اجرا شود

ساماندهی ۴۱۱ پروژه فاقد مجوز زیست محیطی/ الگوی کشت در حوضه دریاچه ارومیه به طور کامل اجرا شود

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتاعی خبرگزاری برگزیده های ایران، علی سلاجقه در دیدار با نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد محیط زیستی که به مناسبت روز ملی تشکل‌ها برگزار شد، تشکل های مردم نهاد محیط زیستی را سرمایه ارزنده کشور و تشکیل آنها را برگرفته از آیه شریفه “و امرهم شورا بینهم” عنوان کرد و گفت: تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی نسبت به مسائل محیط زیست کشور بسیار دغدغه‌مند هستند و می بایست از ظرفیت های مشاوره ای آنان به نحو احسن بهره برداری شود.

وی تصریح کرد: این تشکل‌ها صرف نظر از دغدغه‌مند بودن، تخصصی هم هستند و معاونان و مدیران کل سازمان مکلفند از ظرفیت‌های آنان استفاده کنند.

تکذیب مرگ “دریاچه ارومیه”/ افزایش ۱۴۰هزارهکتاری سطح زیرکشت حوزه آبخیز این دریاچه! + تصویر ماهواره‌ای

معاون رئیس جمهور با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: خوشبختانه کارهای سخت افزاری مربوط به احیای دریاچه ارومیه به پایان رسیده است. ما از وزارت نیرو درخواست کرده‌ایم که حقابه این دریاچه باید سر تالاب تحویل داده شود و از وزارت جهاد کشاورزی هم خواسته‌ایم که طرح الگوی کشت به صورت کاملاً علمی و عملیاتی در حوزه آبخیز این دریاچه اجرا شود.

سلاجقه متذکر شد: ما از همه ظرفیت‌ها در طرح جامع تالاب‌ها برای ساماندهی وضعیت تالاب‌های کشور استفاده می‌کنیم.

وی همچنین از تهیه طرح جامع حوزه آبخیز تالاب انزلی و انجام اقدامات نجات بخشی این تالاب خبر داد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در این دولت کلنگ هیچ طرح صنعتی و عمرانی بدون مجوز زیست محیطی بر زمین نخورده است، گفت: ما مشغول ساماندهی ۴۱۱ پروژه فاقد مجوز زیست محیطی هستیم.

وی از پیشرفت ۴۰ تا ۶۰ درصدی طرح جامع ساماندهی محل دفن زباله سراوان خبر داد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر در بحث مدیریت پسماند به وظایف خود عمل می کند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای اشتغال فارغ‌التحصیلان محیط زیست، تصریح کرد: اقدامات لازم برای تشکیل سازمان نظام مهندسی محیط زیست در دست انجام است.

سلاجقه با اشاره به اینکه مطالبات محیط زیستی باید توام با بصیرت باشد، گفت: اگر مطالبه‌ای طرح شود بدون آنکه جوانب مختلف آن سنجیده شود، این مطالبه مشکل‌ساز خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ذکر یک مثال، خاطرنشان کرد: قانون هوای پاک یکی از مترقی‌ترین قوانین محیط زیستی کشور است اما بر اساس واقعیات کشور ما نوشته نشده است. از این رو، امکان اجرای کامل آن وجود ندارد.

وی، تشکیل خانه‌های محیط زیست را یک ظرفیت بزرگ محیط زیستی برای کشور دانست و از تشکیل ۲۱۵۰ خانه محیط زیست در سراسر کشور خبر داد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حفاظت از تنوع زیستی کشور و حفظ گونه‌های در خطر انقراض، تصریح کرد: ما به دنبال استفاده از فناوری‌های نوین در بحث حفظ و حراست از محیط زیست و تنوع زیستی کشور هستیم.

سلاجقه  با تأکید بر اهمیت تدوین دانش بومی مدیریت محیط زیست در هر استان، گفت: خوشبختانه الگوی این طرح در استان چهارمحال و بختیاری در حال انجام است.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، تغییر اقلیم واقعیتی است که اتفاق افتاده و همه جنبه‌های زندگی انسان‌ها و دیگر موجودات روی کره زمین را تحت تأثیر قرار داده است و باید به دنبال سازگاری با این تغییرات باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این دیدار نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی از ۳۱ استان به طرح دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود در مورد چالش‌ها و فرصت‌های محیط زیست و تنوع زیستی کشور پرداختند.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا