اخبار ورزشی

مقانلو: عملکرد مدیریتی علیرضا دبیر باید الگویی برای فدراسیون‌ها باشد/ جوانان ما می‌توانند در دنیای تکواندو حرف داشته باشند

مقانلو: عملکرد مدیریتی علیرضا دبیر باید الگویی برای فدراسیون‌ها باشد/ جوانان ما می‌توانند در دنیای تکواندو حرف داشته باشند

– اخبار ورزشی –

بیژن مقانلو در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری برگزیده های ایران، درباره شرایط ملی‌پوشان تکواندو برای حضور در رقابت‌های گرندپری پاریس اظهار داشت: قرار بود با شش بازیکن در این مسابقات حضور داشته باشیم، اما آرین سلیمی در مسابقات تیمی دانشجویان جهان آسیب دید و با پنج بازیکن اعزام شدیم. باید از حداقل زمان حداکثر استفاده را ببریم و با توجه به محدودیت زمانی، سه چشم‌انداز کسب سهمیه را به ترتیب از طریق رنکینگ، گرنداسلم و بعد مسابقات قاره‌ای داشته باشیم. کسب سهمیه برای همه سخت است و برای ما سخت‌‌تر.

وی تصریح کرد: بچه‌ها با وجود جوانی در مدتی کوتاه ثابت کردند که می‌توانند به‌عنوان مدعی در رویدادها ظاهر شوند و گرندپری پاریس نیز از این قضیه مستثنی نیست. ما هم مثل بقیه مدعیان در این رویداد پا می‌گذاریم و امیدوارم در رویدادهای سنگین پیش رو نتیجه مدنظر را کسب کنیم. رویدادها ساده نیست و گرندپری‌ها شرایط خاص خود را دارند. امسال برای اولین بار به‌صورت رسمی در  مرحله نخست گرندپری در ایتالیا شرکت کردیم و سال گذشته خواسته یا ناخواسته به‌خاطر شرایط تیم ملی فرصت کسب ۲۸۰ امتیاز را از دست دادیم.

سرمربی تیم ملی تکواندو یادآور شد: سعی می‌کنیم از این فرصت نه تنها برای این المپیک بلکه برای المپیک‌های بعدی حداکثر استفاده را داشته باشیم. جوانان ما تازه ابتدای راه هستند و می‌توانند در دنیای تکواندو حرف برای گفتن داشته باشند. خیلی خوشحالم نور امید در دل جوانان روشن و متوجه شدند از طریق قهرمانی آزاد کشوری و انتخابی می‌توانند به تیم ملی ملحق شوند. در جهانی آذربایجان نسبت به جهانی مکزیک پنج تغییر در ترکیب داشتیم و از این بابت خوشحالم، چون ورزش متعلق به جوانان است.

تکواندو نونهالان جهان| شروع ناامید کننده نمایندگان ایران در روز نخست

 

مقانلو در مورد میزان مصدومیت آرین سلیمی گفت: سلیمی تمرینات تکواندو را شروع کرده است و باید او را حفظ کنیم، چرا که شانس سهمیه از طریق گرنداسلم را دارد و در سنگین وزن نیز خود را به‌عنوان یک مدعی نشان داده است. خدا را شکر وضعیتش بهتر است و تلاش می‌کنیم به شرایط آرمانی برسد و در رویدادهای پیش رو شرکت کند.

وی در پاسخ به این پرسش که «چه زمانی ترکیب تیم ملی تکواندو برای حضور در بازی‌های آسیایی مشخص خواهد شد؟»، تأکید کرد: اسامی اولیه را اعلام کردیم، اما بعد از مسابقات گرندپری فرانسه تیم را فیکس خواهیم کرد. بعد از بازی‌های آسیایی نیز گرندپری چین را داریم که در آن مسابقات سهمیه نفرات ما هفت نفر خواهد شد و میرهاشم حسینی به نفرات گرندپری پاریس اضافه می‌شود. روز اولی که شروع کردیم روی کاغذ نمی‌توانستیم یک تیم ارنج کنیم، اما در حال حاضر رقابت بچه‌ها خیلی نزدیک است و می‌توانیم تیم را بالانس و براساس اهداف بچه‌ها را اعزام کنیم.

«در مصاحبه‌های خود عنوان کردید که شاید نتوانیم نفرات نخست رنکینگ المپیک را بگیریم، اما این شانس را داریم تا نفرات پنجم هر وزن را به چالش بکشیم و از طریق رنکینگ نیز سهمیه کسب کنیم. قبول دارید سه رویداد پیش رو بهترین فرصت برای کسب مدال‌ و جمع‌آوری امتیاز است؟»، مقانلو در واکنش به این سؤال هم به برگزیده های ایران گفت: همین‌طور است. شرایط خوبی است و حتی فینال گرندپری نیز فرصتی آرمانی خواهد بود. چه بخواهیم و چه نخواهیم مسیر در حال حاضر از طریق سیستم رنکینگ تعریف شده است.

وی خاطر نشان کرد: عملاً اگر در گرندپری‌ها حضور پیدا نکنیم سالی ۲۵ درصد از امتیازات قهرمانان کسر خواهد شد. حتی اگر سیاست فدراسیون جهانی بخواهد تغییر کند باز هم از طریق همین رنکینگ است. یعنی اگر بگویند دو سال آخر منتهی به المپیک محاسبه خواهد شد باید ببینیم چه کسانی می‌تواند در این رویدادها شرکت کنند.

سرمربی تیم ملی تکواندو درباره اینکه قرار است سیاست فدراسیون جهانی تغییر کند، اظهار داشت: این‌ها تئوری‌هایی است که مطرح می‌شود، ولی باید فدراسیون جهانی شرایط و قوانین را ابلاغ کند. ما باید براساس مستندات حرکت کنیم.

مقانلو در پاسخ به این سؤال که چقدر امیدوار است دستاورد خود با تیم ملی تکواندو در بازی‌های آسیایی اینچئون را با کسب چهار مدال طلا در هانگژو تکرار کند، گفت: هیچ چیزی غیرممکن نیست و همه این‌ها به یک کار تیمی ایده‌آل باز می‌گردد. مهم‌ترین چیز در ورزش قهرمانی انرژی مثبت و انگیزه لازم است که به ورزشکار در کوران مسابقات داده شود. کاری به سرانجام خوب می‌رسد که کار تیمی خوب پشتش باشد. درست است که تکواندو ورزشی انفرادی است، اما موارد مختلفی روی نتایج آن تأثیرگذار است.

وی با تمجید از عملکرد مدیریتی علیرضا دبیر تصریح کرد: فیلمی از علیرضا دبیر دیدم و باید به تفکرات او احسنت گفت. دبیر عنوان می‌کرد برای دو ساعت تمرین باید ۲۲ ساعت مناسب فراهم کرد. این دیدگاه واقعاً متفاوت است و به او تبریک می‌گویم که آنقدر دقیق این مسئله را درک می‌کند. شاید منِ مقانلو بعضی وقت‌ها بگویم با شرایطی دیگر قهرمان شدم. باید ببینیم چه کمبودهایی داشتیم و شاید اگر آنها برطرف می‌شد خیلی متفاوت‌تر می‌توانستیم نتیجه بگیریم یا تعداد و رنگ مدال‌های‌مان بهتر می‌شد.

سرمربی تیم ملی تکواندو افزود: دبیر را ندیدم، اما اگر او را ببینیم حضوری نیز به وی تبریک می‌گویم. باید بپذیریم خوب، خوب است. وقتی ورزشکار به‌خصوص در مقطع بزرگسالان متفاوت دیده شود برای زیرمجموعه انگیزه خواهد شد تا به جمع بزرگسالان ملحق شوند. از طرفی بزرگسالان احساس ارزش می‌کنند و این ارزش باعث خواهد شد عملکرد متفاوت داشته باشند.

مقانلو راجع به اینکه چقدر باید عملکرد مدیریتی دبیر الگوی سایر فدراسیون‌ها باشد، گفت: باید عملکرد دبیر الگو قرار بگیرد. این تفکرات یک مدیر ایده‌آلیست است و ورزش نیاز به تفکرات ایده‌آلیستی دارد. وقتی دیدگاه ایده‌آلیستی باشد، همه چیز تفاوت خواهد شد. مجموعه‌ای که دبیر درست کرده است به یادگار خواهد ماند. واقعاً باید تفکرات به این سمت برود. هیچ وقت شما نمی‌توانید ورزش حرفه‌ای را باری به هر جهت ببینید. باید فرق بین سرمایه و هزینه را بدانیم و در تیم بزرگسالان به‌عنوان ویترین سرمایه‌گذاری کنیم.

/

 
سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا