فرهنگ و هنر

مهلت شرکت در مسابقه کتابخوانی هشت بهشت تمدید شد

مهلت شرکت در مسابقه کتابخوانی هشت بهشت تمدید شد

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی برگزیده های ایران، سومین کتاب دوره چهارم مسابقه هشت بهشت به کتاب «ظهور و سقوط سلطنت پهلوی» اختصاص دارد که خاطرات  حسین فردوست است؛ شخصی که بیش از نیم قرن کنار شاه بود.

ارتشبد حسین فردوست؛ دوست صمیمی‌ای که رضاخان برای پسرش برگزید و او را همراه ولیعهد به سوئیس برای تحصیل در کالج «له‌روزه» فرستاد. فردوست در میان نسل اول و دوم انقلاب آن‌قدر معروف بود که پس از چاپ کتاب خاطراتش، برای خرید آن صف بسته شود و با ۳۱ بار تجدید چاپ و در حدود دویست هزار نسخه، در فهرست کتاب‌های پُرشمارگان قرار بگیرد.

برگزاری مسابقه کتابخوانی برای دانشجویان از کتاب خاطرات حسین فردوست

فردی که تا آخرین روز حکومت پهلوی صمیمی‌ترین دوست شاه شناخته می‌شد؛ تا جایی که حق داشت با شاه و ملکه بر سر یک میز غذا بخورد، محرمانه‌ترین اسرار محمدرضا در مخفیانه‌ترین ارتباطات او را بداند و در رأس مهم‌ترین ارگان اطلاعاتی رژیم پهلوی، «دفتر ویژه‌ی اطلاعات»، که سازمان اطلاعاتی شخصی شاه محسوب می‌شد، بر کل سیستم سیاسی و اطلاعاتی کشور و حتی بر ساواک، نظارت داشته باشد. فردی که حسنعلی منصور ابلاغ حکم نخست‌وزیری‌ای که آمریکا و انگلیس دستورش را صادر کرده بودند، از او مطالبه می‌کند و… ناگاه در ۱۲ آبان ۱۳۶۲ پس از پنج سال زندگی مخفیانه، شناسایی و بازداشت می‌شود. بعد از عبور از سؤالاتی همچون اینکه چرا او ایران را ترک نکرد؟ آیا در تدارک کودتا بود؟ و… هیچ‌کس تردیدی نداشت چنین فردی خاطرات مهمی با خود دارد. درک این اهمیت سبب شد این خاطرات تا اردیبهشت ۱۳۶۶ که بر اثر سکته زندگی‌اش پایان یافت، به‌مرور ضبط و چندی بعد، تدوین و منتشر شود.

فیلم کامل مستند “عاشق خمینی” / آیت الله خامنه‌ای دوشادوش امام خمینی (ره) در مبارزه با رژیم پهلوی

به دلیل اهمیت این کتاب  مسابقه‌ای از  کتاب «ظهور و سقوط سلطنت پهلوی» برای دانشجویان با همکاری و مشارکت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی تهران با خانه کتاب و ادبیات ایران، دانشگاه علم و فرهنگ، سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران و سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود.

علاقه مندان برای تهیه کتاب و شرکت در این مسابقه می‌توانند به سایت باشگاه کتابخوانی دانشجویان ایران مراجعه کنند. مهلت شرکت در این مسابقه تا ۷ مهر تمدید شده است و جوایز ویژه‌ای برای شرکت کنندگان این مسابقه در نظر گرفته شده است.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا