فرهنگ و هنر

نگاهی به فیلم «آغوش باز»| در جستجوی آغوش باز گیشه

نگاهی به فیلم «آغوش باز»| در جستجوی آغوش باز گیشه

– اخبار فرهنگی –

خبرگزاری برگزیده های ایران-امید غیاثوند

این روزها استقبال از فیلم‌های کمدی، برخی کارگردانان حتی آن‌هایی که در کارنامه خود آثار درام اجتماعی خوبی دارند را وسوسه میکند که در این وادی دست به تجربه بزنند.

بهروز شعیبی از جمله افرادی است که فعالیت در سینما را با حرفه بازیگری آغاز کرد و همزمان با بازیگری نیز در کسوت کارگردانی قرار گرفت و با فیلم تحسین شده «دهلیز» نشان داد در این رشته نیز حرفی برای گفتن دارد. وی پس از «دهلیز» مسیر کارگردانی را با درام سیاسی «سیانور» ادامه داد و با «دارکوب» و «روز بلوا» و «بدون قرار قبلی» خود را تثبیت کند.

شعیبی در «آغوش باز» واپسین ساخته خود که در فهرست آثار بخش سودای سیمرغ چهل ودومین جشنواره فیلم فجر قرار دارد با بهره‌مندی از فیلمنامه‌ای که بطور مشترک توسط مهرداد کوروش‌نیا و محمدسجاد نجفی نگارش شده، درامی خانوادگی با مضمون آشنای عشق، محبت و انتقام را روایت می‌کند.

«آغوش باز» داستان «پیام» خواننده پاپ است که خود را برای کنسرت آماده می‌کند اما یک اتفاق سبب شکل‌گیری حاشیه‌های برای او و اطرافیانش می‌شود و شعیبی در پس این اتفاق، روابط آدم‌های داستان خود را روایت می‌کند.

شعیبی در کنار معرفی شخصیت اصلی فیلم بیننده را نیز با پدر و مادر «پیام» آشنا می‌سازد؛ مادری که روزهای اولیه ابتلا به آلزایمر را تجربه می‌کند و پدری که چون پروانه، با عشق دور او می‌گردد. وی همچنین با محور قرار دادن شخصیت «پیام» به عنوان خواننده مشهور، به زندگی سلبریتی‌ها سرک کشیده است.

چهره مشهوری که در حالیکه عکس و بنرهای تبلیغ کنسرت او از در و دیوار شهر آویزان است و مورد توجه مردم، مانند یک سلبریتی زندگی نمی‌کند و در روزی که قرار است کنسرت برگزار کند خیلی خونسرد است، نمی‌داند همسرش کجاست و خود به رتق و فتق دو فرزند مانند بردن به استخر و مهد می‌پردازد! 

«هومن» دیگر شخصیت «آغوش باز» است، انسان فرصت طلبی که دل در گرو مهاجرت بسته و قصد دارد با آخرین کنسرت «پیام» بار خود را ببندد و با نامزدش که چندان اعتنایی به او ندارد، کشور را ترک کند.

شعیبی در حاشیه نمایش زندگی سلبریتی‌ها، پرده از مافیای کنسرت گذار نیز برمی‌دارد که به امور تسلط همه جانبه دارد و «سیاهرنگ» که نقش آن را حسن معجونی بازی می‌کند نمونه چنین افرادی است.

«آغوش باز» از گروه بازیگران خوبی برخوردار است. احترام برومند و مهدی هاشمی در نقش پدر و مادر «پیام» عالی ظاهر شدند و با بازی شیرین خود به فیلم «لطافت» داده‌اند.

حامد کمیلی ایفای نقش «پیام» را بر عهده دارد و محسن کیایی که طی سال‌های اخیر پای ثابت فیلم‌های کمدی بوده، نقش «هومن» را بازی می‌کند.

سرتیپی: آغوش باز با بودجه تماماً خصوصی تولید شده / امیدواریم برای اکران مردمی فیلم اصلاحی نداشته باشد

اما نکته قابل توجه اینکه شعیبی در کنار اینکه تلاش کرده فیلم را پیش ببرد خیلی ظریف نگاه خود را معطوف به گیشه کرده است‌.

این روزها که کمدی‌های شاد و آوازی مخاطب فراوان دارد، شعیبی بدون اینکه در این ورطه بیفتد، همین المان‌ها فیلم‌های کمدی را اما خیلی سنگین در «آغوش باز» گنجانده و می‌خواهد مخاطب را ترغیب به تماشای فیلم کند.

همچنین انتخاب محسن کیایی را باید در راستای آینده‌نگری شعیبی برای فیلم خود در روز اکران ارزیابی کرد.

به هر روی «آغوش باز» حال خوبی دارد اما باید دید تلاش‌های شعیبی که فیلم‌های قبلی وی چندان موفقیتی در گیشه نداشته‌اند در آخرین ساخته او به ثمر می‌نشیند که در فهرست پر فروش‌های اکران ۱۴۰۳ قرار گیرد یا نه.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا