اخبار ورزشی

ووشو در بازی‌های آسیایی| سیفی در اندیشه پوکر طلایی؛ خواهران منصوریان به دنبال طلسم‌شکنی

ووشو در بازی‌های آسیایی| سیفی در اندیشه پوکر طلایی؛ خواهران منصوریان به دنبال طلسم‌شکنی

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری برگزیده های ایران، نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی در روزهای گذشته با برگزاری رقابت‌های چند رشته به صورت پراکنده آغاز شده و فردا (اول مهر) به صورت رسمی افتتاح خواهد شد.

در میان رشته‌های اعزامی به بازی‌های آسیایی چند رشته در دوره‌های اخیر به عنوان گل سرسبد کاروان ورزشی کشورمان یا به اصلاح رشته‌های پرامید برای کسب مدال شناخته شده‌اند و ووشو نیز در میان این رشته‌ها  حضور ثابتی داشته است. رشته‌ای که در بازی‌های آسیایی قدمت چندانی مانند برخی رشته‌های دیگر ندارد و در هانگژو بیست و سومین سالگرد حضور خود در این مسابقات و نهمین دوره برگزاری رسمی را تجربه خواهد کرد.

صدیقی: کار سخت‌تری نسبت به بازی‌های آسیایی گذشته داریم

غیبت ایران در ۲ دوره ابتدایی

دو دوره ابتدایی برگزاری این مسابقات تنها در رشته تالو برگزار شد و طبیعتاً با توجه به قدرت‌ کشورهای شرق آسیا در این بخش شاهد رقابت آنها بودیم و ایران نماینده‌ای نداشت. شهر پکن در سال ۱۹۹۰ تنها شاهد حضور یازده کشور در سه فرم تالو در بخش آقایان و بانوان بود و نکته جالب اینکه هر شش مدال نیز به نمایندگان میزبان تعلق گرفت و از آن جالب‌تر مدال‌آوری تنها چهار کشور هنگ‌کنگ، ژاپن، چین تایپه و ماکائو در کنار کشور چین بود. به نوعی این مسابقات دورهمی نمایندگان شرق آسیا محسوب می‌شد.

در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما و در دومین حضور ووشو نیز اوضاع چندان تفاوتی با نخستین دوره نداشت. این بار نیز همان سه فرم بخش تالو برگزار شد و تنها تعداد کشورهای شرکت کننده از یازده به پانزده کشور افزایش یافت. در این دوره هم چینی‌ها همچنان یکه تاز تالو بودند و از شش مدال طلا فقط یک مدال به ژاپن رسید.

ووشو , ووشو ایران , بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو , محسن محمدسیفی , الهه منصوریان , شهربانو منصوریان ,

شروع تاریخ‌سازی ووشو با اوجاقی

داستان سومین دوره حضور ووشو در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ در  بانکوک با اضافه شدن ساندا مردان متفاوت و رقابت برای کشور ایران نیز از این دوره شروع شد. در  بازی این دوره حسین اوجاقی توانست برای اولین بار به عنوان یک نماینده از ووشو ایران با حضور در دیدار نهایی وزن ۷۰ کیلوگرم به رقابت با سانداکاری از چین بپردازد و در نهایت نیز به مدال نقره دست پیدا کند. مدالی که اولین مدال تاریخ ووشو ایران در بازی‌های آسیایی نام گرفت  و رفته رفته خبر از پتانسیل ساندا ایران در رقابت‌های ووشو بازی‌های آسیایی می‌داد.

ووشو , ووشو ایران , بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو , محسن محمدسیفی , الهه منصوریان , شهربانو منصوریان ,

نخستین طلای تاریخ ووشو به نام اوجاقی

سال ۲۰۰۲ و بازی‌های آسیایی بوسان کره‌جنوبی سرانجام شاهد کسب اولین مدال طلای تاریخ ووشو ایران در دومین حضور در بخش ساندا بود. در رقابت‌های این دوره نیز هنوز خبری از حضور ساندای بانوان نبود، اما در بخش مردان نمایندگان کشورمان با کسب یک مدال طلا و یک نقره پس از کشور چین و تایلند بهترین دستاورد از لحاظ مدالی را داشتند.

حسین اوجاقی در شرایطی در بازی‌های آسیایی بوسان حضور یافت که در آن مقطع دو مدال طلا و یک نقره جهان و یک مدال طلا در قهرمانی آسیا در کارنامه خود داشت و تنها با هدف تبدیل مدال نقره دوره گذشته در بازی آسیایی حاضر شده بود. هدفی که در نهایت با شکست “متنه پونورک” ووشوکار تایلندی محقق شد و نام اوجاقی را به عنوان اولین دارنده مدال طلا ووشو در بازی‌های آسیایی ثبت کرد. اوجاقی در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان هفتمین و آخرین مدال طلای کاروان ورزشی کشورمان را کسب کرد تا رشته ووشو  ششمین رشته طلایی کاروان ایران در کنار کشتی آزاد، جودو، کاراته، تکواندو و وزنه‌برداری باشد.

طلای اوجاقی اما تنها مدال ووشو ایران در این دوره نبود و زنده یاد محمد آقایی نیز در وزن ۶۵ کیلوگرم با حضور در دیدار نهایی و شکست مقابل نماینده تایلند به مدال نقره دست یافت. در این مسابقات علی جهانگیری هدایت تیم ملی ووشو کشورمان برعهده داشت و با کسب دو مدال همراه با شاگردانش عملکرد خوبی را از خود بر جای گذاشت.

حسرت مدال طلا در دوحه

دوحه قطر در سال ۲۰۰۶ میزبان بازی‌های آسیایی و پنجمین  حضور ووشو در تاریخ این مسابقات بود. رقابت‌هایی که نمایندگان ووشو کشورمان با وجود کسب سه مدال، در حسرت مدال طلا باقی ماندند. علیرضا صحرانشین در وزن ۶۰ کیلوگرم با وجود حضور در دیدار نهایی مغلوب نماینده چین شد و جلیل عطایی در وزن ۵۶ کیلوگرم و خسرو مینو در وزن ۷۰ کیلوگرم نیز به مدال برنز دست یافتند.

 

ووشو , ووشو ایران , بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو , محسن محمدسیفی , الهه منصوریان , شهربانو منصوریان ,

آزادپور نخستین بانوی طلایی ورزش ایران در بازی‌های آسیایی

در سال ۲۰۰۷ مهدی علی‌نژاد رئیس سابق فدراسیون ووشو پس از  عضویت در هیئت رئیسه فدراسیون جهانی به عضویت هیئت رئیسه کنفدراسیون آسیا نیز در آمد و باعث یک اتفاق ویژه در بازی‌های آسیایی شد. با پیشنهاد علی‌نژاد ساندا بانوان در دو وزن به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو اضافه شد تا شاهد بهترین دستاورد تاریخ ووشو ایران با کسب سه مدال طلا و سه مدال برنز و دو اتفاق تاریخی دیگر در این دوره برای ووشو و ورزش کشورمان باشیم.

در رقابت‌های فرم چانگ چوان  تالو، احسان پیغمبری در این دوره از مسابقات موفق به کسب مدال برنز شد تا نخستین و تنها مدال تاریخ تالو مردان در بازی‌های آسیایی را کسب کند. پیغمبری پس از نمایندگان چین و ژاپن در جایگاه سوم ایستاد.

خدیجه آزادپور در وزن ۶۰ کیلوگرم ساندا بانوان با برتری مقابل نماینده هند در دیدار نهایی موفق به کسب نخستین و تنها مدال طلای ساندا بانوان تا امروز شد. ضمن اینکه طلای آزادپور نخستین مدال نمایندگان ورزش بانوان بعد از انقلاب اسلامی نیز بود و از این بابت نیز یکی از مدال‌های تاریخی ورزش کشور به حساب می‌آید.

حمید قلی‌پور نیز در وزن ۷۵ کیلوگرم و در حضور نماینده چین، مقتدرانه با شکست حریفی از پاکستان به مدال طلا دست یافت. محسن محمدسیفی نیز فینال وزن ۶۰ کیلوگرم با برتری مقابل نماینده کره‌جنوبی به مدال طلا رسید تا داستان تاریخ‌سازی خود در ورزش و ووشوی ایران را از سال ۲۰۱۰ آغاز کند.

الهه منصوریان در وزن ۵۲ کیلوگرم پس از نمایندگان چین و ویتنام و همراه با نماینده کره‌جنوبی به مدال برنز رسید تا او نیز همانند سیفی شروعی برای مدال‌های خود در بازی‌هایی آسیایی داشته باشد. سجاد عباسی نیز در وزن ۷۰ کیلوگرم پس از نمایندگان چین و ماکائو و همراه با نماینده ویتنام به مدال برنز رسید.

دستاورد فوق‌العاده ووشو در این دوره باعث شد پس از کشتی و تکواندو سومین رشته موفق ورزش ایران لقب گیرد و مهدی‌ علی‌نژاد نیز در مجمع کنفدراسیون ووشو آسیا به عنوان نایب رئیس انتخاب شود.

یکی دیگر از نکات جالب این دوره از مسابقات ووشو، حضور سه مربی چینی در راس تیم‌های ملی تالو و ساندا مردان و زنان بود. پانگ یان در ساندا بانوان، وی یان دونگ در ساندا آقایان و مونینگ در تالو هدایت ملی‌پوشان را در این دوره برعهده داشتند.

ووشو , ووشو ایران , بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو , محسن محمدسیفی , الهه منصوریان , شهربانو منصوریان ,

تاریخ‌سازی سیفی در اینچئون همراه با اوجاقی

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون برای ووشو ایران با کسب یک مدال طلا، ۲ نقره و یک برنز همراه بود تا همچنان روند مدال‌آوری ووشو در بازی‌های آسیایی ادامه داشته باشد. محسن محمد سیفی با برتری در فیال وزن ۶۵ کیلوگرم مقابل نماینده قزاقستان به  دومین مدال طلای خود در بازی‌های آسیایی دست یافت تا با پشت سر گذاشتن حسین اوجاقی با کسب یک مدال طلا و یک مدال نقره  به عنوان پرافتخارترین ووشوکار ایران در این رویداد لقب گیرد. این در حالی بود که اوجاقی در نخستین تجربه سرمربیگری تیم ملی ووشو این بار تلاش کرد تا با هدایت سیفی نقش پررنگی در تاریخ‌سازی شاگردش داشته باشد

الهه منصوریان نیز در دومین حضور خود در بازی‌های آسیایی با شکست در دیدار نهایی وزن ۵۲ کیلوگرم مقابل نماینده چین به مدال نقره دست یافت تا رنگ مدال دوره گذشته خود را بهبود بخشد. شهربانو منصوریان نیز در وزن ۶۰ کیلوگرم در اولین حضور در بازی‌های آسیایی در گام نخست مقابل نماینده چین مغلوب شد و توفیقی در کسب مدال نداشت.

حمیدرضا دلاور در وزن ۷۵ کیلوگرم در دیدار نهایی برابر نماینده کره‌جنوبی شکست خورد و به مدال نقره رسید و سجاد عباسی نیز همانند دوره گذشته در وزن ۷۰ کیلوگرم، مدال برنز را کسب کرد.

ووشو , ووشو ایران , بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو , محسن محمدسیفی , الهه منصوریان , شهربانو منصوریان ,

هت‌تریک طلایی سیفی  و مدال آوری کیانی

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و پالم‌بانگ نیز برای ووشو ایران  با کسب ۲ مدال طلا و ۴ مدال نقره همراه بود تا این رشته پس از کشتی بهترین عملکرد را در کسب مدال برای کاروان ورزشی کشورمان داشته باشد. در این دوره محسن محمدسیفی موفق به کسب هت‌تریک در کسب مدال طلا شد تا نام خود را در ووشو ایران جاودانه کند. سیفی در سومین حضور و در سومین وزن، این بار با شکست حریف چینی در فینال وزن ۷۰ کیلوگرم مقتدرانه به عنوان قهرمانی دست یافت.

عرفان آهنگریان نیز در وزن ۶۰ کیلوگرم دست به کار بزرگی زد و با شکست دیگر نماینده چین به مدال طلا دست یافت تا اقتدار ساندا ایران را به چینی‌ها نشان بدهد. خواهران منصوریان در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ نیز ترکیب تیم ساندا کشورمان را تشکیل داده بودند و هر دو بار دیگر در سد رقبای چینی خود گرفتار شدند و به مدال نقره دست یافتند.

فرود ظفری نیز در وزن ۶۵ کیلوگرم به دیدار نهایی راه یافت، اما با شکست مقابل حریف چینی به مدال نقره رسید. در این دوره نیز حسین اوجاقی هدایت ملی‌پوشان ساندا مردان را برعهده داشت تا بار دیگر در موفقیت‌های ووشو نقش اصلی را ایفا کند.

در این دوره هم ووشو ایران موفق به کسب یک اولین دیگر شد و این بار در تالو بانوان، زهرا کیانی در فرم جیان شو پس از نماینده چین به مدال نقره دست یافت و نخستین مدال تالو در تاریخ بازی‌های آسیایی را به نام خود ثبت کرد.

ووشو , ووشو ایران , بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو , محسن محمدسیفی , الهه منصوریان , شهربانو منصوریان ,

خواهران منصوریان به دنبال طلسم شکنی و تلاش سیفی برای پوکر طلایی

ایران در حالی برای هفتمین بار در نهمین حضور  ووشو در تاریخ بازی‌هایی آسیایی در هانگژو حاضر خواهد شد تا امیدوار است این بار دستاوردی بهتر از سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ کسب و به مجموع ۲۲ مدال (۷ مدال طلا، ۹ مدال نقره و ۶ مدال برنز) خود در تاریخ مسابقات اضافه کند. محسن محمدسیفی در چهارمین حضور در بازی‌های آسیایی امیدوار به پوکر مدال طلا خواهد بود تا همراه با احسان حدادی نام خود را به عنوان پرافتخارترین ورزشکار تاریخ ورزش ایران در این رویداد ثبت کنند.

خواهران منصوریان هم امیدوار هستند تا طلسم مدال خدیجه آزادپور در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ را شکسته و این بار مدال طلای این رویداد را به ویترین پربار خود اضافه کنند.

در تالو احسان پیغمبری ۱۳ سال پس از مدال تاریخی خود در گوانگژو امیدوار به افتخارآفرینی دوباره در کنار جوانان ترکیب تالوی ایران است و زهرا کیانی پس از کسب مدال نقره دوره گذشته به تکرار یا بهبود دستاورد خود چشم دارد.

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا